Creative Live! Audio A3 – interfejs USB dla muzyków, streamerów i twórców treści audio

Sprawdzamy zewnętrzny interfejs, który pozwala podłączyć dowolne źródło dźwięku do komputera, aby nadać mu profesjonalny wyraz i najwyższą jakość.

Jeśli jesteś muzykiem, streamerem lub twórcą treści audio, prawdopodobnie szukasz sposobu na podłączenie do komputera kilku instrumentów i poprawę jakości ich dźwięku. Może chcesz dodać efekty, nagrywać dodatkowe ścieżki lub mikrofony, a może po prostu chcesz mieć lepszą kontrolę nad poziomem i balansem swoich źródeł audio? W takim razie potrzebujesz interfejsu audio USB, który pozwala podłączyć swoje urządzenia do komputera i uzyskać profesjonalne brzmienie.

Nowy gracz

Interfejsy audio USB to urządzenia, które pozwalają na podłączenie mikrofonów, instrumentów i innych źródeł dźwięku do komputera. Są niezbędne dla muzyków, streamerów i twórców treści audio, którzy chcą uzyskać wysoką jakość nagrania i odtwarzania. Tego typu urządzeń znajdziemy na rynku bardzo mało, bo zaledwie pięciu producentów zajmuje się produkcją interfejsów małych, dla jednego lub dwóch źródeł dźwięku. W przemyśle muzycznym królują przede wszystkim duże i bardzo drogie urządzenia, dlatego pojawienie się nowego gracza w postaci Creative Live! Audio A3 cieszy, gdyż wypełnia bardzo wąską niszę producentów tego typu urządzeń.

Jakość dźwięku

Creative Live! Audio A3 to zewnętrzny interfejs USB, który zapewnia dwa wejścia XLR/¼” Combo na mikrofon/linie/instrument i jedno TRRS 3,5 mm (1/8”) mobilne wejście/wyjście stereo. Znajdziemy też takie wyjścia jak: dwa wyjścia słuchawkowe ¼” i jedno ¼” zbalansowane/niezbalansowane wyjście stereo. Audio A3 oferuje nagrywanie w jakości 24 bity, 44,1 kHz, 48,0 kHz, 96,0 kHz oraz odtwarzanie w jakości 16/24 bity, 44,1 kHz, 48,0 kHz, 96,0 kHz w zakresie 20 – 45 000 Hz. Można go podłączyć do dowolnego komputera PC lub Mac za pomocą kabla USB-C, który jest jednocześnie głównym przewodem komunikacji z komputerem oraz zasilaniem.

Przeczytaj też: Creative Live! Meet 4K – konferencyjna kamera internetowa dla wymagajacych!

Wejścia i wyjścia

Na przedniej ściance znajdziemy dwa gniazda słuchawkowe, a każde z nich zostało wyposażone w indywidualne pokrętło głośności słuchawek dla dwóch słuchaczy, co zapewnia pełną kontrolę nad poziomami odsłuchu. Dwa wyjścia audio mają zbalansowane wyjścia stereo, które eliminują zakłócenia elektromagnetyczne i szumy powszechnie spotykane w niezbalansowanych wyjściach single-ended, zapewniając w ten sposób wyższą jakość dźwięku. Oba znajdują się na tylnej ścianie, na której znajdziemy też podwójne gniazdo combo wyposażone we wbudowany przedwzmacniacz mikrofonowy i przełącznik Hi-Z, oferujący kompatybilność z mikrofonami, urządzeniami liniowymi, a także instrumentami, który oferuje dodatkowe 48V dla urządzeń z takim zapotrzebowaniem. Tuż obok znajdziemy dwukierunkowe, uniwersalne złącze USB-C, które przesyła strumieniowanie dźwięku w obie strony, a także zasila interfejs. Na tylnej ściance znajdziemy też małe gniazdo typu Jack, żeby podłączyć telefon i nagrywać lub strumieniować rozmowę telefoniczną przez interfejs.

Sterowanie

Na głównym panelu znajdziemy sześć potencjometrów i dwa przełączniki. Pierwszy z lewej odpowiada za poziom głośności podłączonego telefonu do wejścia typu mały Jack na tylnej ściance. Duże dwa obok odpowiadają za głośność przesyłania strumieniowego/nagrywania dźwięku. Pozwalają na indywidualną regulację głośności wejściowej. Mały przełącznik z zieloną diodą pod pokrętłami, to monitor opóźnień, którym możemy sterować opóźnieniami w trzech trybach Off, tryb mono i stereo. Natomiast duży przycisk z napisem Mute, służy do wyciszenia wejścia lub tymczasowego zatrzymania przechwytywania wejścia mikrofonu lub instrumentu. Trzy pokrętła z prawej regulują poziom głośności w słuchawkach.

Łatwa obsługa

Interfejs Creative Live! Audio A3 jest łatwy w obsłudze dzięki przejrzystemu panelowi sterowania i ergonomicznym pokrętłom. Na pierwszy rzut oka widać co jaki przełącznik robi i za jakie wejście lub wyjście odpowiada. Pokrętła są umiejscowione w tej samej linii co wejścia, tak więc trudno się tu pomylić. Interfejs pozwala na regulacje poziomu głośności każdego wejścia i wyjścia, a także wskazuje moc sygnału za pomocą wskaźników LED. Po podłączeniu Live! Audio A3 do komputera, usunięciu pozostałych gniazd, wejść i wyjść słuchawek, mikrofonów czy głośników, (ponieważ Live! Audio A3 nie lubi towarzystwa) należy zrestartować komputer i to już koniec konfiguracji. Wszystko działa bez dodatkowych aplikacji lub sterowników.

Przeczytaj też: Słuchawki Creative Zen Air DOT – douszne, bezprzewodowe i w dobrej cenie

Podsumowując

Creative Live! Audio A3 to zewnętrzny interfejs USB dla amatorów, dla profesjonalistów, generalnie dla twórców, szukających urządzenia, które potrafi obsłużyć dwa instrumenty wejściowe (mikrofon i np. gitara) i cztery ścieżki wysokiej jakości. Interfejs jest również łatwy w użyciu i trwały, ponieważ posiada obudowę ze stali, pokrytą czarną farbą. Creative Live! Audio A3 to idealne rozwiązanie dla muzyków, streamerów i twórców treści audio. Doskonale sprawdzi się w studio nagraniowym, ale i w domowym zaciszu.

Dane Techniczne Creative Live! Audio A3

  • Zasilanie/dane: USB-C
  • Wejście: 2 x XLR/¼” Combo (mikrofon/linia/instrument) i 1 x TRRS 3,5 mm (1/8”) mobilne wejście/wyjście stereo
  • Wyjście: 2 x wyjście słuchawkowe ¼” i 1 x ¼” zbalansowane/niezbalansowane wyjście stereo
  • Obsługiwane nagrywanie i odtwarzanie: Odtwarzanie — 16/24 bity, 44,1 kHz, 48,0 kHz, 96,0 kHz, Nagrywanie — 24 bity, 44,1 kHz, 48,0 kHz, 96,0 kHz
  • Pasmo przenoszenia: 20 – 45 000 Hz
  • Wzmocnienie mikrofonu: Do 50 dB
  • Zakres dynamiki: > 90 dB
  • Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) 0,05%
  • Cena: 599 zł