Jakie gry komputerowe wybrać w prezencie na święta?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi nadchodzi czas poszukiwań idealnych prezentów. Dla wielu entuzjastów rozrywki wirtualnej pytanie brzmi: jakie gry komputerowe sprawią największą radość pod choinką? Wybór na rynku jest ogromny. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad preferencjami obdarowywanego, a może i odkryć dla niego fascynujący świat gier, który dotąd był mu nieznany. Czy to będzie epicka przygoda, emocjonująca rozgrywka online czy intelektualne wyzwanie? Mamy dla Was kilka propozycji dla różnych platform!

fot. JESHOOTS.COM / Unsplash

Warto mieć świadomość istnienia kilku platform

Decydując się na wybór gry w ramach prezentu świątecznego, powinniśmy mieć wiedzę na temat tego, z jakiej platformy korzysta obdarowywany. Od niej bowiem będzie zależna dostępność gier, ale i ich ceny. Na rynku wyróżniamy kilka najważniejszych:

PC

Komputer osobisty, znany również jako PC, to uniwersalna platforma, która oferuje użytkownikom szeroki zakres doświadczeń. Dzięki możliwości dostosowania podzespołów do indywidualnych preferencji, PC stanowi wszechstronną maszynę zdolną obsługiwać różnorodne gry, oprogramowanie i zastosowania multimedialne. Popularne platformy dystrybucji cyfrowej, takie jak Steam czy Epic Games Store, umożliwiają łatwe pobieranie i instalowanie gier. Do tej platformy zaliczyć można także popularne handheldy, jak Steam Deck czy ASUS ROG Ally, ponieważ wykorzystują one gry zakupione dla naszych komputerów właśnie.

Xbox

Xbox to konsola do gier produkowana przez firmę Microsoft. Znana ze swojej imponującej biblioteki gier, obejmującej zarówno ekskluzywne tytuły, jak i hity dostępne na różnych platformach. Usługa Xbox Game Pass umożliwia subskrypcję dostępu do szerokiego wyboru gier, a Xbox Live Gold umożliwia rozgrywkę online i korzystanie z dodatkowych funkcji społecznościowych. Obecnie promowane przez Microsoft rozwiązania to Xbox Series S, Xbox Series X oraz aplikacja służąca do grania w chmurze.

PlayStation

PlayStation – dzieło firmy Sony – to kolejna popularna konsola do gier. Charakteryzuje się bogatą ofertą ekskluzywnych tytułów, takich jak God of War czy The Last of Us. Usługa PlayStation Plus umożliwia subskrypcję dostępu do gier i rozgrywki online. DualShock, zaawansowany kontroler PlayStation, wprowadza innowacyjne funkcje, takie jak gładzik dotykowy, dodając elementy interaktywności. Obecnie na topie są konsole z rodziny PlayStation 5 oraz służący do grania zdalnego (w połączeniu z konsolą) PlayStation Portal.

Nintendo Switch

Nintendo Switch to innowacyjna konsola hybrydowa, zdolna do gry zarówno w trybie przenośnym, jak i podłączona do telewizora. Znana jest z unikalnych tytułów, takich jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild czy Super Mario Odyssey. Możliwość łączenia dwóch kontrolerów Joy-Con umożliwia lokalną wspólną rozgrywkę, co dodatkowo wyróżnia tę platformę. W najbliższym czasie spodziewamy się premiery Switcha 2. generacji, który ma być wstecznie kompatybilny z wydanymi już tytułami, więc zakup ciekawych gier może być trafną decyzją.

Przejdźmy jednak do ciekawych, wydanych w tym roku gier, które mogą okazać się niezwykle trafnymi prezentami świątecznymi.

Starfield

Pierwsza z naszych propozycji to Starfield – produkcja, która zabiera nas w podróż po nieznanych planetach. Produkcja, która wyszła spod skrzydeł Bethesdy oraz Microsoftu zapowiadana była jako hit na miarę Skyrima czy Fallouta 4. Oczywiście wiele osób jest bardzo zadowolonych z tego, w jaki sposób giganci branży poprowadzili rozgrywkę. Pojawiły się jednak także pewne zarzuty – wobec denerwujących błędów oraz oprawy graficznej. Ta ostatnia, według części graczy nie nadąża za trendami panującymi na rynku w 2023 roku. Niemniej jednak Starfield to naprawdę kawał niesamowitej gry, której szansę powinny dać osoby lubujące się w tematyce science-fiction. Gra dostępna jest dla pecetów oraz konsol Xbox.

Diablo IV

Diablo IV to gra na którą czekaliśmy latami. Blizzard zapowiadał w jej przypadku powrót do korzeni oraz do mrocznej atmosfery na miarę słynnego Diablo II. Po części ten plan został zrealizowany. W nasze ręce oddana została świetnie napisana fabuła i naprawdę niezła oprawa graficzna. W Diablo IV odwiedzamy zarówno lubiane miejsca z poprzednich części serii, jak i zupełnie nowe lokacje. Największy zarzut, jaki gracze mają wobec tej produkcji to fakt, że po przejściu wątku fabularnego mniej zanurzeni w uniwersum Sanktuarium użytkownicy mogą się naprawdę nudzić produkcją. Miejmy nadzieję, że sytuację poprawi w jakiś sposób zaplanowany na przyszły rok duży dodatek do gry. W Diablo IV można pograć na PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One i Xbox Series.

Forza Motorsport

Forza Motorsport to dynamiczna gra wyścigowa w której mierzymy się ze sztuczną inteligencją bądź z naszymi znajomymi. W ręce graczy oddanych zostaje kilkaset wiernie odwzorowanych modeli samochodów oraz świetnie zaprojektowane trasy. Wszystko po to, by wyzwolić w nas ducha rywalizacji. Produkcja to dzieło Microsoftu, więc jak można się spodziewać – wydana została zarówno dla pecetów, jak i konsol Xbox. Dla wszystkich fanów samochodów oraz gier o tematyce wyścigowej jest to wręcz obowiązkowy prezent świąteczny.

Spider-Man 2

Spider-Man 2 to obowiązkowa propozycja dla wszystkich fanów Marvela. Jak łatwo można się domyślić – w jej przypadku sterujemy poczynaniami człowieka-pająka oraz mierzymy się z jego ikonicznymi wrogami. Gra jest niezwykle dopracowana i powala na kolana doskonale wykonanymi warstwami – wizualną oraz dźwiękową. Potrafi przyciągnąć przez to graczy na naprawdę długie godziny. Po premierze gry w sieci zaroiło się od zrzutów ekranu z tętniącego życiem otwartego świata gry. Do czynienia mamy z tytułem wydanym dla najnowszej odsłony konsoli od Sony – PlayStation 5.

Assassin’s Creed Mirage

Assassin’s Creed Mirage to kontynuacja popularnej serii gier komputerowych traktujących o walce asasynów z templariuszami. Gra nie oferuje tak zaawansowanego, otwartego świata, jak poprzednie odsłony. Wielu fanów uważa to jednak za zaletę i wyraźny powrót do korzeni Assassin’s Creed. Gra przenosi nas na tętniący życiem Bliski Wschód, gdzie będziemy rozwiązywać zagadki oraz w widowiskowy sposób pozbawiać życia naszych przeciwników. Gra Assassin’s Creed Mirage została wydana dla pecetów oraz konsol Xbox i PlayStation.

Baldur’s Gate III

Baldur’s Gate III to zdecydowanie jedna z najważniejszych growych premier tego roku. Jednocześnie jest to sukcesor popularnej przed laty serii gier (którą na pewno doskonale pamiętają najstarsi gracze). Podobnie, jak w swoich czasach poprzednicy – i ta część oferuje całkiem rozbudowaną rozgrywkę z wciągającym wątkiem fabularnym. Tym razem grupie bohaterów, której poczynaniami steruje oczywiście gracz, przyjdzie zmierzyć się z inwazją Łupieżców Umysłu, którzy chcą podbić zarówno tytułowe Wrota Baldura, jak i cały świat Faerun. Gra została bardzo ciepło przyjęta przez graczy. Świadczą o tym całkiem wysokie oceny wystawiane w serwisie Metacritic. To może być więc fantastyczna propozycja na długie, jesienno-zimowe wieczory. Produkcja została wydana dla PC, komputerów Mac, PlayStation 5 oraz Xbox Series.

Alan Wake 2

Alan Wake 2 to gratka dla wszystkich gier z gatunku survival horror. W ostatnich tygodniach było o niej naprawdę głośno. Gracze zachwycali się nią ze względu na wciągającą fabułę oraz niesamowitą wręcz oprawę audiowizualną. Produkcja opowiada przejmującą historię Alana Wake – pisarza, którego twórczość w niepokojący sposób zaczyna mieszać jego otoczenie z literacką fikcją. Zagadkę miejsca, w którym dzieje się akcja gry – Bright Falls – stara się rozwiązać Saga Anderson, agentka FBI. Emocjonująca zabawa murowana. Produkcja została wydana dla PC, PlayStation 5 oraz Xbox Series.

Call of Duty: Modern Warfare III

Call of Duty: Modern Warfare III to kolejna część serii strzelanek o tematyce wojennej. Przez fabułę przewijają się tu znane, charakterystyczne dla uniwersum postaci. Gra jest mocno dopracowana pod kątem grafiki i oprawy dźwiękowej. Fani jednak narzekają na stosunkowo krótką kampanię dla jednego gracza. Nie oszukujmy się jednak – seria Call of Duty to od lat dla wielu z nas produkcje, które zachęcają głównie do zabawy wieloosobowej. Dlatego też nanjowsza odsłona serii może być ciekawym prezentem, który wciągnie graczy na długie zimowe wieczory. Grę wydano dla PC, konsol PlayStation oraz Xbox.

EA Sports FC 24

EA Sports FC 24 to następca popularnej serii FIFA. Zmiany w nazewnictwie zostały tu wywołane przez problemy licencyjne. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej zażądała bowiem chorych pieniędzy za prawa do marki, których EA nie miało zamiaru płacić. EA Sports FC 24 to więc doskonale znana nam produkcja, która oferuje fanom piłki nożnej zaktualizowane składy i rozgrywki, ulepszone modele wizualne zawodników i zawodniczek, poprawiony silnik graficzny oraz sporo nowości w samej rozgrywce – jak nowe widoki kamer czy ciekawe tryby zabawy. Jak co roku – EA Sports FC 24 – wydane zostało dla licznych platform – PC, konsol PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom to kontynuacja kultowej serii gier komputerowych od lat obecnych na konsolach Nintendo. Japończycy od lat budują niesamowite uniwersum Zeldy, a najnowsza odsłona pozwala nam po raz kolejny zanurzyć się w tym barwnym świecie na długie godziny. Oczywiście w grze znajdziemy liczne nawiązania do poprzednich odsłon, a naszym zadaniem będzie rozwiązywanie wciągających zagadek mających doprowadzić nas do tytułowej Zeldy. Jest to zdecydowanie obowiązkowa propozycja dla wszystkich osób, które uwielbiają kanoniczne gry dla Switcha. Warto zaznaczyć, że do czynienia mamy z grą ekskluzywną, przygotowaną wyłącznie dla wspomnianej platformy.

Czytaj też: Wybieramy prezent na święta! Propozycje redaktorów conowego.pl

Grafika tytułowa: Venson Chou / Unsplash