Przewodnik po Google Picasa

Picasa to jedna z najprostszych i najpopularniejszych usług udostępniania zdjęć w internecie. Kto nie miał z nią nigdy do czynienia na pewno nie wie, że jej twórcą jest internetowy gigant Google. Picasa przeznaczona jest dla wszystkich osób, które chcą w szybkim tempie masowo udostępniać zdjęcia w tworzonych przez siebie albumach.
 

Aby obcować z Picasa trzeba mieć konto Google, pozwalające użytkownikowi na korzystanie także z pozostałych usług firmy z Mountain View. Jeśli dotychczas nie byłeś klientem Google, wystarczy że wejdziesz nastronę (skąd musisz pobrać program Picasa), klikniesz w link „przejdź do usługi Picasa Web Albums, aby udostępniać i przeglądać zdjęcia” i założysz konto, wpisując wszystkie dane o jakie proszą w formularzu.
 

Korzystanie z Picasa z poziomu komputera

Instalacja programu i użytkowanie jest proste. Wystarczy kliknąć na plik instalacyjny, a następnie cały czas wybierać „Dalej” – aż do zakończenia procesu. Jeśli pod koniec zaznaczysz, by program włączył się automatycznie, ukaże się przyjazny interfejs aplikacji.
 

W momencie włączenia programu, zdjęcia ze wszystkich folderów automatycznie zostaną przez niego odnalezione i pokażą się po lewej stronie. Po prawej natomiast, znacznie szerszej stronie, są widoczne zdjęcia z wybranych folderów.
 

W głównym menu na dole programu masz do dyspozycji następujące funkcje:
1. Przekaż:
– najważniejsza opcja w programie. To właśnie dzięki niej możesz przesłać wybrane zdjęcia – pojedynczo lub masowo – do strony programu w internecie, po czym udostępnić je innym osobom. Możesz wybrać w jakim albumie mają się pokazać świeżo przesłane zdjęcia – już obecnym czy nowym. Możesz także ustawić w jakim rozmiarze ma się przesłać zdjęcie oraz czy dany folder ma być publiczny (widoczny dla wszystkich), prywatny czy dostępny jedynie po zalogowaniu.

2.  „E-mail”:
– dzięki tej opcji możesz wybrane zdjęcia przesłać za pomocą poczty elektronicznej. Do wyboru masz Windows Mail, czyli użycie domyślnego programu pocztowego, oraz Google Mail.

3. „Drukuj”:
– możliwość wydrukowania zdjęcia w wybranym rozmiarze i ułożeniu, z tekstem lub bez.

4. „Eksport”:
– opcja służy do eksportowania wybranego folderu z ustawionym wcześniej rozmiarem (oryginalnym lub zmienionym ręcznie) i jakością (automatyczną, normalną, maksymalną, minimalną lub niestandardową) zdjęć. Istnieje możliwość dodania do zdjęcia znaku wodnego. Będzie to biały napis, pojawiający się w prawym dolnym rogu.

5. „Sklep”:
– możliwość zamówienia odbitek i wydruków zdjęć u wybranej firmy. Do wyboru: FotoPerfekt, Rossmann, Photobox, Fotojoker, Vertis i SuperFoto.

6. „Wrzuć na bloga”:
– funkcja ta umożliwia opublikowanie wybranego zdjęcia na blogu w systemie Blogger (tu należy się zalogować do swojego konta).

7. „Kolaż”:
– możliwość zrobienia kolażu z wybranych wcześniej zdjęć.

8.  „Film”:
– umożliwia stworzenie filmu (pokazu slajdów) ze zdjęć znajdujących się w danym folderze. Można ustawić styl przejścia pomiędzy zdjęciami, czas trwania slajdu, nakładanie, wymiary zdjęć i inne.

9. „Dodaj geo-tagi”:
– aby móc używać tej funkcji należy mieć zainstalowany program Google Earth.

Edycja zdjęć

Oprócz powyższych funkcji program Picasa umożliwia edytowanie zdjęć (pojedynczo lub grupowo). W pierwszym przypadku należy dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na wybrane zdjęcie, natomiast w drugim – wejść w górnym menu w „Zdjęcie”, a następnie „Edycja grupowa”. W edytorze zdjęć masz kilka opcji do wyboru.

W „Efektach” możesz skorzystać z następujących opcji:

 • wyostrz
 • sepia
 • czarno-białe
 • ociepl
 • ziarno
 • odcień
 • nasycenie
 • nieostrość
 • poświata
 • filtrowane czarno-białe
 • zogniskowane czarno-białe
 • odcień stopniowy

Picasa umożliwia także szybką obróbkę zdjęć, w tym:

 • przycięcie
 • wyprostowanie
 • automatyczny kontrast
 • automatyczny kolor
 • redukcja efektu czerwonych oczu
 • dodanie tekstu
 • wypełnienie światłem

Korzystanie z Picasa z poziomu przeglądarki internetowej

Wystarczy wejść na stronę internetową usługi Picasa Web Albums, by ukazały się wszystkie albumy ze zdjęciami, które wcześniej przesłałeś za pomocą programu. Aby wysłać znajomemu zdjęcie, można skorzystać z dwóch opcji:
– otworzyć wybrane zdjęcie, skopiować link, jaki pojawi się w polu adresu strony internetowej i przesłać znajomemu za pośrednictwem komunikatora internetowego czy poczty
– otworzyć wybrany album lub zdjęcie (w zależności co chcesz udostępnić), kliknąć na „Udostępnianie”, wpisać adres mailowy znajomego i zaakceptować.

Każde zdjęcie opublikowane przez ciebie lub twoich znajomych można komentować, oczywiście pod warunkiem, że masz odpowiednie do tego uprawnienia. Komentarze do twoich fotek są widocznie zawsze po prawej stronie okna głównego.

Co ciekawe, w usłudze dostępna jest wyszukiwarka, która umożliwia znalezienie szukanych zdjęć w zasobach użytkowników, którzy udostępnili swoje zdjęcia w albumach publicznych.

Warto pamiętać, że w podstawowej wersji Picasa udostępnia na zdjęcia 1 GB wolnej przestrzeni. Stan zajmowanego miejsca jest widoczny na stronie głównej albumów. Jeśli chcesz powiększyć ilość dostępnej przestrzeni, możesz zakupić jeden z następujących pakietów: 20 GB (5 dolarów rocznie), 80 GB (20 dol.), 200 GB (50 dol.), 400 GB (100 dol.), 1 TB (256 dol.).

Jeśli lubisz robić zdjęcia, a później dzielić się nimi z innymi – Picasa to program stworzony właśnie dla ciebie. Jego największe zalety to brak opłat (w wersji 1 GB pamięci) i prostota obsługi.