Projektowanie biur hybrydowych, do których wracamy

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MARKĄ JABRA

Praca hybrydowa wymaga elastycznych przestrzeni biurowych wyposażonych w odpowiednią technologię dla różnych stylów pracy 

Podczas gdy popularność pracy z domu wzrosła gwałtownie w ciągu ostatniego roku, biuro nadal pozostaje ważnym miejscem pracy, w którym można doświadczyć zalet bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami  podczas spotkań biznesowych, ale także w celu pielęgnowania relacji zawodowych. Według raportu Jabra Hybrid Ways of Working 2022*, 68% ankietowanych pracowników stwierdziło, że ich idealny tydzień pracy obejmowałby zarówno pracę z domu, jak i z biura. Jednak przestrzenie biurowe mogą negatywnie wpływać na koncentrację, dlatego ważne jest, aby zapewnić zespołom odpowiednie warunki do osiągnięcia sukcesu, oferując dostęp do miejsc, w których można się skupić, a także do pomieszczeń wyposażonych w wysokiej jakości urządzenia do wideokonferencji.

Od 2020 roku możemy zaobserwować ogromne przyspieszenie w kierunku hybrydowej przyszłości pracy, a profesjonaliści na całym świecie dzielą swój czas między biuro i dom. Hybrydowy styl oznacza swobodę pracy w dowolnym miejscu, czasie i w dowolny sposób, czyli taki, który najbardziej nam odpowiada. Opcja hybrydowa stała się wszechobecna, a to wpłynęło z kolei na sposób naszej pracy, wykorzystywanych narzędzi oraz na rozmiar biur i samych sal konferencyjnych. Wiele firm nie potrzebuje już dużych przestrzeni biurowych, ponieważ coraz bardziej popularna staje się praca rotacyjna, w której zespoły spotykają się tam tylko 2-3 dni w tygodniu, a resztę dni w pracują zdalnie. Jednak żeby w pełni wykorzystać hybrydowy system pracy, potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Przeszło 85%* ankietowanych pracowników umysłowych uważa, że technologia ma kluczowe znaczenie w kwestii skutecznej pracy z dowolnego miejsca. Firmy zaczną zmniejszać powierzchnię posiadanych nieruchomości i tworzyć „super biura”, które umożliwiają współpracę na nowym poziomie.

Z naszego ostatniego globalnego raportu Jabra Hybrid Ways of Working 2022 wiemy, że około połowa firm na świecie przeorganizowała swoje biura od chwili rozpoczęcia pandemii. Jednak w erze braku zaangażowania ludzie szukają w pracy realnych kontaktów międzyludzkich w przestrzeniach, w których współpraca, zarówno formalna, jak i nieformalna, jest lepsza w stosunku do pracy w domu. W związku z tym w 2023 roku nastąpi zmiana obszarów roboczych „opartych na zadaniach” na obszary „oparte na interakcji”. Oznacza to zmniejszenie rozmiarów powierzchni nieruchomości na rzecz bardziej skoncentrowanych i specjalnie stworzonych biur z wykorzystaniem technologii, która umożliwia ludziom doświadczanie autentycznych interakcji ze wszystkimi współpracownikami, niezależnie od tego, czy są w budynku, czy poza nim.” – Aurangzeb Khan, SVP, Jabra.

Wszyscy korzystaliśmy z wbudowanej kamery w laptopie lub słuchawek dołączonych do telefonu i wielokrotnie przekonaliśmy się na własnym przykładzie, jak wiele brakuje tym urządzeniom do wysokiej klasy jakości wizji i fonii. Profesjonalne urządzenia audio i wideo sprawiają, że praca jest bardziej komfortowa. Gdy głos podczas rozmów brzmi naturalnie, każdy ma równe szanse usłyszeć innych i być słuchanym. Dlatego do pracy z domowego biura najlepiej pasuje zestaw Jabra PanaCast 20, jest to kompaktowa, osobista kamera zaprojektowana do wideokonferencji ze wsparciem AI. Rozmowy wideo są teraz częścią codziennej pracy, ale słaba jakość obrazu wpływa negatywnie na całe doświadczenie, dlatego Jabra PanaCast 20 wykorzystuje zaawansowane technologie, wbudowaną AI i 13 megapikselową kamerę, aby zagwarantować najwyższej jakości obraz 4K Ultra HD, który jest wyraźny, ostry, jasny, czysty i bez opóźnień.

Bycie dobrze widocznym w odpowiednim oświetleniu i kadrze jest bardzo ważne, dlatego Jabra PanaCast 20 została wyposażona w funkcję inteligentnego kadrowania. Dzięki tej zaawansowanej opcji kamera dokładnie śledzi naszą twarz lub sylwetkę i automatycznie ustawia nas w centrum uwagi. W każdej chwili możemy wstać, przemieszczać się po pokoju, a Jabra PanaCast 20 utrzyma nas w kadrze. Nie inaczej jest z mikrofonami wbudowanymi w urządzenie, które mają funkcję redukcji hałasu. Wszelkie niechciane dźwięki, takie jak grająca muzyka w tle, szczekanie psa, odgłosy remontu lub hałas dochodzący z ulicy przez otwarte okno zostają skutecznie zniwelowane, a głos rozmówcy jest rozpoznawany, izolowany i poddawany obróbce przez AI. Ta sprytna nieduża kamera jest przenośna, ma kompaktową konstrukcję, pozwalającą na łatwe umieszczenie na górze dowolnego ekranu, zintegrowany, składany uchwyt montażowy i przenośny futerał ochronny.

Naturalnym uzupełnieniem Jabra PanaCast 20 podczas pracy z domu, biura ale i z drogi są bezprzewodowe słuchawki douszne zaprojektowane z myślą o pracy hybrydowej, Jabra Evolve2 Buds, oferujące profesjonalną jakość rozmów w kieszonkowej wersji. Dzięki kompaktowej konstrukcji możemy pracować z dowolnego miejsca na Ziemi. Malutkie i dyskretne słuchawki true wireless mają wszystko, czego potrzebujemy, aby świetnie sobie radzić w trybie pracy zdalnej. Doskonale sprawdzą się przed domowym laptopem, biurową stacją roboczą, w samochodzie, pociągu lub na lotnisku. Dzięki funkcji Bluetooth Multipoint słuchawki łączą się i utrzymują połączenie z dwoma urządzeniami, jak np. z laptopem i smartfonem. Potrafią automatycznie i płynnie przełączyć się z jednej rozmowy na drugą tyle razy, ile będzie potrzeba.

Ponadto Jabra Evolve2 Buds mają coś wyjątkowego – certyfikaty zgodności z aplikacjami takimi jak Google Meet, Microsoft Teams i Zoom w postaci profesjonalnego adaptera USB, który wystarczy podłączyć do laptopa i bez dodatkowego sparowania, będą działać oferując stabilniejsze połączenie i znacznie lepszą pracę z platformą UC.  Słuchawki Jabra Evolve2 Buds, zostały wyposażone w wiele praktycznych rozwiązań, które usprawniają i ułatwiają pracę zdalną. Aktywna redukcja hałasów ANC okazuje się niezwykle przydatna, ponieważ dzięki niej możemy o wiele wydajniej pracować w ciszy i skupieniu, a redukcja szumów w mikrofonach potrafi wyizolować nasz głos z wszelkich odgłosów dochodzących do nas. Natomiast gdy tylko zechcemy usłyszeć dźwięki otoczenia, baristę w kawiarni lub kolegę z biura, wtedy wystarczy przełączyć się na tryb HearThrough, który zapewnia pełną transparentność i kompatybilność z otaczającym nas światem. Nasz dzień pracy nie musi ograniczać się do kilku godzin, dzięki zastosowaniu kieszonkowego futerału, możemy korzystać ze słuchawek nawet przez 33 godziny. A jeśli bateria się rozładuje, wówczas funkcja szybkiego ładowania zapewni nam ponad godzinę pracy zaledwie w pięć minut. Jeśli spędzamy dużo czasu na rozmowach telefonicznych, powinniśmy chronić swój słuch korzystając ze sprawdzonych rozwiązań, renomowanych marek, takich jak Jabra, która jest  częścią firmy produkującej profesjonalne, konsumenckie i medyczne technologie dźwięku.

Obecnie coraz więcej osób korzysta z możliwości pracy z domu przynajmniej przez część tygodnia roboczego, ale nadal 42%* pracowników biurowych twierdzi, że brakuje im sprzętu i technologii, których potrzebują do efektywnego wykonywania pracy. Ponadto 52%* badanych obawia się, że wyzwania komunikacyjne związane z pracą z domu mogą negatywnie wpłynąć na ich perspektywy zawodowe. Dzięki odpowiednim narzędziom można cieszyć się profesjonalną jakością. Jabra PanaCast 50 zapewnia w biurowej przestrzeni doskonałe brzmienie, wspomagany AI obraz.

Raport Jabra Hybrid Ways of Working 2022 wykazał, że pracownicy korzystający z profesjonalnych urządzeń audio są o 12%-14% bardziej skłonni do słuchania tego, co mówi się na spotkaniach on-line. To samo dotyczy wideo: 70%* pracowników twierdzi, że profesjonalne kamery wideo pomogłyby wszystkim w równym stopniu uczestniczyć w spotkaniach hybrydowych. Jabra PanaCast 50 to zaawansowany i inteligentny wideobar, który został stworzony właśnie dla małych i średnich sal konferencyjnych. Dzięki połączeniu soundbara i systemu trzech kamer, oferuje doskonały obraz i dźwięk. Transmisja wideo, którą widzi nasz rozmówca, powstaje z połączenia obrazu z trzech kamer, które obejmują pole widzenia do 180 stopni. Miejsca łączeń obrazów są idealnie dopasowane do siebie, a wyświetlane wideo prezentowane jest w jakości 4K jako obraz panoramiczny.

Wideobar potrafi policzyć uczestników i wykadrować wszystkich w taki sposób, żeby na ekranie widoczne były tylko osoby, które znajdują się w sali. Gdy jednak osób jest mniej, kamery zmniejszają kadr. Funkcja automatycznego wykrywania osoby prowadzącej spotkanie potrafi wykadrować mówcę i podążać za nim po całej sali. Jabra PanaCast 50 analizuje obraz i koryguje parametry wideo w czasie rzeczywistym, aby finalny efekt był jak najlepszej jakości. Jabra PanaCast 50 został wyposażony w osiem profesjonalnych mikrofonów kierunkowych, które dokładnie rejestrują słowa każdej osoby znajdującej się w sali. Natomiast automatyczny system redukcji szumów usuwa niepotrzebne anomalie, takie jak echo i inne niechciane dźwięki. Za głośne i czyste wrażenia audio odpowiada zestaw czterech głośników: dwa 50-milimetrowe głośniki niskotonowe i dwa 20-milimetrowe głośniki wysokotonowe. Sztuczna inteligencja na bieżąco przetwarza dźwięk, odtwarza wysokiej jakości brzmienie zarówno te płynące z głośników jak i te, wysyłane przez mikrofony z sali spotkań.

Praca hybrydowa stała się dziś naszą codziennością i zarówno biura, sprzęt przez nas wykorzystywany, ale także nasze zwyczaje uległy pewnym zmianom. Każdego dnia dostosowujemy się do przeprojektowanych miejsc pracy, korzystamy z coraz nowszych rozwiązań i usług. Na szczęście dzięki takim firmom jak Jabra możemy w pełni wykorzystać potencjał pracy z domu, biura a także będąc w podróży.

PŁATNA WSPÓŁPRACA Z MARKĄ JABRA

* Raport Jabra Hybrid Ways of Working 2022