Dziś potężna burza magnetyczna – możliwe zakłócenia sieci, telewizji i GPS

Astronomowie ostrzegają przed dzisiejszą burzą magnetyczną. W efekcie wybuchów plazmy, czyli koronalnych wybuchów masy na Słońcu, wiatr słoneczny osiągał będzie prędkość 550 km na sekundę. Pędzące fotony, protony i inne cząstki materii mogą oddziaływać na umieszczone na ziemskiej orbicie urządzenia.burza magnetyczna 21 listopadaW związku z burzą magnetyczną możemy doświadczać kiepskiego działania niektórych urządzeń. Wystąpić mogą problemy z zasięgiem sieci komórkowej, a nawigacje GPS mogą nie działać precyzyjnie i dłużej łączyć się z satelitami. Zwraca się uwagę także na możliwość pogorszenia się jakości odbioru telewizji satelitarnej.
Niektórzy naukowcy uważają, że w efekcie burz magnetycznych niektóre osoby mogą narzekać na gorsze samopoczucie, zaburzenia snu oraz koncentracji. Przed kosmicznym promieniowaniem chronieni jesteśmy przez grubą warstwę atmosfery, więc wpływ tego kosmicznego zjawiska na nasze funkcjonowanie nie jest w jednoznaczny sposób potwierdzony.
Według prognoz pogody NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) dzisiejszej burzy mogą towarzyszyć zorze polarne na północnej półkuli.
 
 

Źródło: NASA,NOAA