Dzień Bezpiecznego Internetu

Z każdym rokiem ilość osób korzystających z internetu znacznie wzrasta. Nie idzie to jednak w parze ze wzrostem ich świadomości na temat niebezpieczeństwa, które czeka każdego z nas w sieci. Właśnie dlatego każdego roku organizowany jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który akurat w tym roku obchodzony jest ósmego lutego.

Takie dni jak ten mają propagować wszelkie działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci, czyli tych, którzy są nieświadomi niebezpieczeństwa czyhającego w sieci i najbardziej narażeni na ataki cyberprzestępców.

Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.

W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są wirtualne światy. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online, konfrontując się z wyzwaniami i problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem. Tegoroczne hasło – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” – ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ i konsekwencje internetowej aktywności dzieci i młodzieży  – tak opisują akcję organizatorzy na stronie dbi.pl.

Na świecie Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 2004 roku, z kolei w Polsce – od 2005 roku. Organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Patronem tegorocznej edycji jest Fundacja Orange.