Z SSD Seagate można podwoić wartość PlayStation5

Niebawem użytkownicy konsol Sony będą mogli zwiększyć jej pamięć montując w niej najnowszy SSD Seagate o imponujących parametrach i cenie.

Jak już oficjalnie wiadomo, w konsolach PlayStation5 będzie można zainstalować napęd półprzewodnikowy. Rozwiąże to największy problem użytkowników, jaką jest mała ilość pamięci. Będą to najnowsze konstrukcje Seagate FireCuda 530 o pojemnościach od 500 GB do aż 4 TB.

Nie wiadomo jeszcze ile napędy będą kosztowały w Polsce, znane są natomiast ceny dolarowe. Wersja o najmniejszej pojemności kosztuje 199 dol i 239 dol w wersji z radiatorem, zaś najdroższa w wersji z radiatorem to wydatek półtora tysiąca dolarów! Już zakup SSD o pojemności 2 TB za 820 dol przypomina stary żart: jak podwoić wartość fiata 126p? Kupić nawigację. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku relacji ceny konsoli do ceny dysku. Warto zwrócić uwagę, że koszt radiatora jest największy w modelu o pojemności 2 TB i kosztuje 80 dol, zaś o połowę mniej, przy dysku 1-terabajtowym.

Czy można oszczędzić na radiatorze? Teoretycznie nie, bo tylko takie wersje spełniają wszystkie wymagania Sony odnośnie parametrów. A te są imponujące – transfer przy zapisie wynosi niemal 7 GB/s, a przy odczycie jeszcze więcej. To praktycznie dwa razy więcej, niż w przypadku wcześniejszej generacji FireCuda.

O ile SSD FireCuda 530 są już dostępne, to trzeba poczekać aż Sony udostępni aktualizację oprogramowania, która pozwoli wykorzystać nowy nośnik.

Według nieoficjalnych informacji, w przyszłości do PlayStation 5 będzie można montować moduły innych dostawców, co może się przyczynić do zredukowania ceny dysków.