W branży gier wrze. Czy Sony kupi EA?

Sony, Disney, Netflix? Nie umilkły jeszcze echa kupna przez Microsoft Activision Blizard a już trwają spekulacje na temat następnej potężnej transakcji.

Analitycy z firmy badawczej, zajmującej się rynkiem nowych technologii i mediów Enders Analysis uważają, że w odpowiedzi na  to przejęcie, Sony powinno kupić amerykańskiego producenta gier Electronic Arts (EA).

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/microsoft-kupil-activision-blizzard-113964

Wcześniej Microsoft za 7,5 miliarda dolarów nabył w 2020 roku ZeniMax Media, właściciela Bethesda Game Studios, id Software, Arkane Studios, MachineGames i Tango Gameworks. Teraz ogłosił przejęcie Activision Blizzard za 68,7 miliarda dolarów. Ten ruch sprawi, że obecna promocja Microsoftu na subskrypcję usługi Xbox Game Pass nabierze większego tempa. Wzmocni także rozwój sprzętu i oprogramowania Xbox.

Wielu analityków uważa, że ​​jeśli Sony chce dalej utrzymać się w grze z Microsoftem, najlepszą opcją może być przejęcie EA. Pozwoli to uzyskać więcej gier na poziomie 3A, aby platforma PlayStation mogła mieć większą przewagę konkurencyjną.

Sony to marka, która w kontekście gier przyciąga zainteresowanie. Jej biznes gier wideo przynosi większe zyski (3,1 miliarda dolarów rocznie) niż jego dział filmowy (762 miliony dolarów). Firma straciła 20 miliardów dolarów na wartości rynkowej po wiadomościach o umowie Activision Blizzard z Microsoftem. Sony oczekuje, że Microsoft utrzyma kluczowe franczyzy Activision dostępne na swoim PlayStation.  

Jednak także Disney, który nadal udostępnia treści cyfrowe, może faktycznie wydać pieniądze na zakup EA, aby wzmocnić rozwój swoich gier.

Jest także Netflix, który ostatnio intensywnie promuje rozwój rynku gier, może również chcieć zaistnieć poważnie w zakresie tworzenia gier poprzez zewnętrzne przejęcia. W związku z tym może również poprawić swoją konkurencyjność poprzez przejmowanie dużych firm zajmujących się grami, takich jak EA.

Nic, tylko kupić popcorn i zasiąść przed monitorem wyczekując wieści. Zaglądając na conowego otrzymacie je pierwsi.