Te startupy rosną najszybciej w Europie Środkowej. 16 z nich jest z Polski

Firmy z naszego kraju mają się czym chwalić, choć w rankingu Deloitte ustępujemy pod względem liczebności reprezentacji Czechom. Kto w ostatnich czterech latach rósł najszybciej? 

Firma doradcza Deloitte opublikowała 22. raport na temat rozwoju spółek technologicznych z naszej części kontynentu – Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2021. W zestawieniu znalazły się firmy, które w ostatnich 4 latach zanotowały największy wzrost przychodów, w tym aż 16 firm z Polski. Pod tym względem ustępujemy jedynie Czechom, którzy do pięćdziesiątki wprowadzili 19 firm, wyprzedzamy z kolei Słowację (5), Chorwację (4), Bułgarię (2) oraz Albanię, Estonię, Litwę i Słowenię (po 1 przedsiębiorstwie). 

Czytaj też: Nowoczesna firma – temat miesiąca

Czesi zdominowali również pierwszą piątkę najszybciej rozwijających się firm – znalazły się w niej aż 4 firmy naszych południowych sąsiadów. Szóste miejsce należy do Nethone (czteroletni wzrost przychodów o 2524%), tworzącego bazujące na sztucznej inteligencji systemy chroniące przed oszustwami przy płatnościach online. Również kolejne miejsce należy do firmy z Polski – o 2468% w ciągu ostatnich czterech lat wzrosły przychody Telemedicin, startup odpowiedzialny za stworzenie własnej platformy telemedycznej. 

Pierwsze miejsce w zestawieniu należy do czeskiego FTMO, fintechowego startupu rekrutującego utalentowanych traderów bez własnego kapitału i umożliwiającego im współpracę z inwestorami. Nie licząc prymusów z pierwszej dziesiątki, polskie firmy, które znalazły się w rankingu (i ich wzrosty) to Zdrowegeny.pl (1622%), Synerise (1540%), Stepwise (1277%),Midero (1235%), LeanCode (907%), Revas (787%), Tylko (Custom) (749%), Sinterit (713%), CottonBee (Prosker) (657%), Delante Media (615%), Grenton (582%), Applover (582%), Lead Investments (578%) i Sygnis New Technologies (571%). 

Zdjęcie: LYCS Architecture