Studio radiowe z kamerami

Belgijski RTL wykorzystuje technologię kamer zdalnie sterowanych Sony do stworzenia odbiorcom z całego świata bogatszych wrażeń „wizualnego radia”. Ciekawostka, czy przyszłość radia?

RTL Belgium kupiło 27 kamer PTZ Sony SRG-X120, by zapewnić dobrą widzialność prezenterów i gości w studiach radiowych w Brukseli.

Programy RTL Belgium docierają do 1,5 mln słuchaczy tygodniowo. Stacja nadaje je poprzez sieć francuskojęzycznych kanałów radiowych, takich jak Bel RTL, Radio Contact czy Mint. Dyskretne, kompaktowe kamery Sony zainstalowane w studiach RTL pracują pod kontrolą systemu automatyzacji studia holenderskiej firmy Mobile Viewpoint. Oparty na sztucznej inteligencji system pełni rolę „wirtualnego reżysera”, który śledzi prezenterów i gości w studiu, by na bieżąco sterować ruchami kamer.

Dzisiejsze radio to znacznie więcej niż dźwięk — mówi John Huybrechs, Senior Projects & Systems Engineer w RTL Belgium. — Coraz większą rolę we wzbogacaniu rozrywki odgrywa obraz. Dzięki niemu odbiorcy programu mogą nie tylko słuchać, lecz także oglądać. Rozważaliśmy inne rozwiązania z kamerami PTZ. Model SRG-X120 oceniliśmy bardzo wysoko ze względu na jakość obrazu 4K, łatwość obsługi i zgodność ze standardem NDI. Byliśmy ponadto przyjemnie zaskoczeni bardzo dużą opłacalnością zakupu tego modelu w porównaniu z innymi rozwiązaniami opartymi na kamerach PTZ.

Nasuwa się pytanie, czy inicjatywa belgijskich radiowców znajdzie uznanie wśród słuchaczy i zainspiruje inne stacje do podobnego przedsięwzięcia? Wywiady radiowe z użyciem kamer to wprawdzie nic nowego, ale taki pomysł to coś dużo więcej.

„Wizualne radio” staje się dominującym trendem, ponieważ stacje radiowe starają się zacieśniać więzi ze słuchaczami z całego świata, korzystającymi z szerokiego wachlarza platform online — mówi Norbert Paquet, Head of Media Solutions w Sony Professional Solutions. — Znakomita jakość obrazu jest niezbędnym elementem takiego łączonego podejścia do tworzenia dodatkowych kanałów medialnych. Coraz więcej nadawców przekonuje się, że nasze inteligentne kamery PTZ odgrywają ważną rolę w produkcji programu i w przeciwieństwie do tradycyjnej telewizji nie generują dodatkowych wydatków ani zapotrzebowania na personel.

Kamera SRG-X120 jest wyposażona w wysokiej jakości obiektyw zmiennoogniskowy z 12-krotnym zoomem optycznym. Jej szerokie pole widzenia pozwala objąć prezenterów i gości w niewielkim studiu. RTL Belgium może produkować wysokiej jakości materiały wideo bez zatrudniania operatorów kamer w studio. W czasach pandemii koronawirusa oznacza to większy komfort dla prezenterów i gości w studiu.