Startuje druga edycja Solve for Tomorrow!

Solve for Tomorrow to unikatowy w Polsce program, w ramach którego młode pokolenie mierzy się z aktualnymi wyzwaniami współczesnego świata równolegle rozwijając kompetencje przyszłości. Dzięki niemu nastolatkowie mogą proponować kreatywne pomysły, które następnie realizowane są w postaci aplikacji czy rozwiązań technologicznych dla lokalnych problemów. Patronem programu jest Samsung, który przez udział w nim chce zachęcać młodzież do działalności na rzecz lokalnych społeczności oraz aktywizować ją w świecie nowych technologii.

Solve for Tomorrow – dla kogo i po co?

Jak program Solve for Tomorrow charakteryzują przedstawiciele Samsunga?

„Solve for Tomorrow jest skierowany do młodego pokolenia, które nie boi się stawiać pytań i podejmować nowych wyzwań. Program z jednej strony daje im szansę na lepszy start w dorosłość, a z drugiej – możliwość poznania najbliższego otoczenia oraz podjęcia międzypokoleniowego dialogu z lokalną społecznością. Mamy nadzieję, że II edycja przyniesie jeszcze więcej kreatywnych pomysłów, które przełożą się na działania na rzecz wspólnego dobra.” – Magdalena Olborska, CSR Manager w Samsung Electronics Polska.

W drugiej edycji programu Solve for Tomorrow rozszerzona została grupa docelowa oraz zakres tematyczny zgłaszanych pomysłów. Tym razem do programu zapraszani są uczniowie z klas 7-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami: nauczycielami, pracownikami bibliotek, świetlic środowiskowych czy domów kultury. Zainteresowani mają za zadanie zgłosić projekt skupiony wokół jednego z czterech obszarów: zdrowia, klimatu, bezpieczeństwa lub integracji.

Podobnie jak przy I edycji, tak i tym razem działania będą prowadzone w oparciu o metodologię myślenia projektowego Design Thinking. Proces ten składa się z następujących po sobie etapów: empatyzowania, diagnozowania problemu, generowania pomysłów, prototypowania i testowania. Uczestnicy dobrani w kilkuosobowe zespoły wraz z opiekunem wybierają 1 z 4 wyzwań, a następnie zgłaszają się do projektu poprzez formularz dostępny na stronie projektu. Zgłoszenia można przesyłać do 31 października b.r.

W ostatniej fazie finaliści doskonalą efekty swojej pracy, korzystając z najlepszej ekspertyzy technologicznej, czyli wiedzy wolontariuszy z firmy Samsung R&D. Program kończy się uroczystym ogłoszeniem zwycięzców podczas gali finałowej. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają stypendia do podziału w drużynie oraz nagrody rzeczowe w postaci smartfonów czy tabletów firmy Samsung. Nie zabraknie także nagród dla nauczycieli, szkół czy wyróżnionych zespołów.

Czytaj też: Samsung Galaxy Z Flip4 – nowoczesność w każdym calu!

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem programu jest UNEP/GRID-Warszawa.

Źródło: informacja prasowa

Grafika tytułowa: Taylor Flowe / Unsplash