Polaris Down wystartuje w marcu 2023

Misja Polaris Dawn firmy SpaceX finansowana i dowodzona przez miliardera Jareda Isaacmana, jest częścią programu Polaris. Obejmie on pierwszy w historii załogowy lot kosmiczny Starship.

Polaris Dawn, był pierwotnie planowany na koniec 2022 roku. Start misji przesunął się na marzec przyszłego roku.

Misja będzie polegać na wystrzeleniu czteroosobowej załogi na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon, osadzonej na szczycie jednego z systemów startowych Falcon 9. Miejscem startu będzie Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego na Florydzie.

Dowódca misji Jared Isaacman sfinansował i dowodził wcześniej misją Inspiration4 SpaceX we wrześniu 2021 roku. Przeszła ona do historii jako pierwsza, całkowicie prywatna orbitalna misja kosmiczna.

Polaris Dawn ma na celu wzniesienie się wyżej niż jakakolwiek misja orbitalna, która miała miejsce wcześniej.

Na stronie internetowej programu Polaris organizacja wyjaśnia, że „wykorzysta maksymalną wydajność Falcona 9 i Dragona, lecąc wyżej niż jakakolwiek misja Dragon do tej pory. Starając się osiągnąć najwyższą orbitę Okołoziemską, jaką kiedykolwiek się udało”.

Orbitując przez części pasa radiacyjnego Van Allena, załoga przeprowadzi badania w celu lepszego zrozumienia wpływu lotów kosmicznych i promieniowania kosmicznego na zdrowie ludzkie.

Misja będzie miała także na celu przeprowadzenie pierwszego komercyjnego spaceru kosmicznego w historii. Zostanie on wykonany na wysokości około 700 kilometrów. To wyżej niż apogeum orbitalne Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wynoszące około 400 kilometrów od powierzchni Ziemi.

Czytaj także: Falcon Heavy wyniesie w kosmos szpiegowskie satelity