Nowy superkomputer zaprojektowany z AMD

Superkomputery towarzyszą nam od lat wykonując różne skomplikowane operacje, którym nie mogą podołać komputery osobiste. Bardzo często taki sprzęt wykorzystywany jest w rozmaitych placówkach naukowych. Najnowszy superkomputer powstał przy współpracy z AMD!

fot. AMD

Niesamowity system chłodzenia i ogromna moc!

Firma Atos ogłosiła, że skonstruuje nowy superkomputer. Będzie on bazował na rozwiązaniach przygotowanych przez firmę AMD i ma służyć Towarzystwu Popierania Rozwoju Nauki im. Maxa Plancka w Niemczech. Służył będzie dla wsparcia słynnej Cobry od której będzie trzy razy bardziej wydajny. Można będzie z niego korzystać przy badaniach dotyczących sztucznej inteligencji, astrofizyki, nauk biologicznych, badań materiałowych i fizyki plazmy.

Maszyna będzie wykorzystywać 4 generacji procesory AMD EPYC i nadchodzące akceleratory AMD Instinct MI300A. Węzły CPU powinny zostać dostarczone w trzecim kwartale 2023 roku, a pełna instalacja węzłów GPU powinna nastąpić w pierwszej połowie 2024 roku. Ciekawie zapowiada się natomiast system chłodzenia omawianego superkomputera, który ma bazować na odprowadzaniu ciepła za pośrednictwem gorącej wody.

Czytaj też: Te urządzenia Samsunga dostaną Androida 14?

Liczę na to, że nadchodzące miesiące przyniosą nam więcej informacji na temat tego superkomputera. Jeśli takie urządzenia mają się przyczynić do rozwoju naszej wiedzy i nauki – jak najbardziej moim zdaniem powinny być konstruowane.

Grafika tytułowa: AMD