Nokia i Samsung w zgodzie przedłużają umowę

Nokia poinformowała właśnie, że podpisała wzajemną umowę licencyjną na patent 5G z Samsungiem, na „wieloletni okres”.

Poprzednia umowa wygasała z końcem 2022 roku, według komunikatu prasowego Nokii. Nowy okres obowiązywania umowy rozpoczyna się 1 stycznia 2023 r., a „Samsung będzie dokonywać płatności na rzecz Nokii przez okres wielu lat”.

Ostatnia zapowiedź odnowienia umowy Nokia-Samsung miała miejsce około cztery lata temu. Wcześniej strony zgodziły się, aby warunki finansowe zostały ustalone przez zespół arbitrażowy. Jak dotąd Nokii i Samsungowi zawsze udawało się uniknąć sporów o naruszenie praw autorskich.

Komunikat prasowy wydany przez Nokię zawiera następujący cytat Jenni Lukander, prezes firmy Nokia Technologies:

„Samsung jest liderem w branży smartfonów i cieszymy się, że udało nam się zawrzeć z nimi polubowne porozumienie. Umowa daje obu firmom swobodę wprowadzania innowacji i odzwierciedla siłę portfolio patentów firmy Nokia, wieloletnie inwestycje w badania i rozwój oraz wkład do standardów komórkowych i innych technologii”.

We wrześniu pani prezes wyjaśniła inwestorom finansowym i analitykom strategię własności intelektualnej Nokii (w szczególności strategię rozwoju). Powiedziała, że ​​Nokia stoi przed koniecznością odnowienia różnych umów licencyjnych w nadchodzących miesiącach. Z pewnością na liście znalazł się Samsung, co potwierdza dzisiejsza wiadomość.

Nokia przedłużyła umowę Z Samsungiem bez sporów, czego nie dało się uniknąć z OPPO. W połowie 2021 roku, kilka dni po wygaśnięciu poprzedniej umowy licencyjnej Nokia pozwała sądownie OPPO.

W grudniu wyszło na jaw, że Samsung, bez rozgłosu przedłużył umowę licencyjną na patenty z Huawei, firmą, która stała się licencjodawcą sieciowym, nie traktując nawet licencjonowania patentowego jako strategicznego obszaru biznesowego.

Czytaj także: Nokia wierzy w metawersum