Humanoidalny robot testowany w Japonii

Firma West Japan Rail Company (JR West) testuje nowego humanoidalnego robota. Jego zadaniem jest wykonywanie prac infrastrukturalnych uważanych za zbyt ryzykowne dla ludzi. 

Kluczowym celem, według firmy, jest „poprawa wydajności i bezpieczeństwa”, umożliwiająca pracownikom podnoszenie i naturalną manipulację ciężkim sprzętem wokół systemu szynowego. Bez narażania ich na ryzyko porażenia prądem lub upadku.

Tors robota jest zamontowany na hydraulicznym ramieniu dźwigu, które porusza się po systemie szynowym na specjalnie usztywnionym wagonie.

Operator za pomocą gogli VR, śledzi ruchy głowy, synchronizując je z widzeniem stereo. Za pomocą kilku dźwigni jest w stanie poruszać ramionami i rękami robota.

Robot może wykonywać również wiele innych zadań, takich jak obsługa narzędzi konserwacyjnych, czy czyszczenie linii energetycznych za pomocą specjalnie zaprojektowanej szczotki o wielu kątach.

Chociaż humanoid jest raczej powolny, wykazuje znaczny poziom zręczności.

Nadanie humanoidalnego wyglądu maszynie nie jest wynikiem taniego efekciarstwa, ma sens, ponieważ pilot może szybko uzyskać kinetyczne wyczucie obsługi maszyny, gdyż jego ramiona i głowa znajdują się w odpowiednich miejscach względem siebie.

JR West opracował robota we współpracy z Human Machinery co. i Nippon Signal co. Jak sobie radzi w terenie możemy zobaczyć na poniższym filmie:

Czytaj także: Zobacz robota – geparda, który sam nauczył się biegać