Dane 0,5 mld użytkowników WhatsApp dostępne w sieci

Jak podaje serwis Cybernews, haker oferował na sprzedaż dane użytkowników WhatsApp.

Chodzi o 487 milionów prywatnych numerów telefonów użytkowników aplikacji pochodzących z 84 krajów świata i niektórych instytucji, wystawionych na sprzedaż poprzez znany portal hakerski.

Około 32 miliony numerów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. 29 milionów z Arabii Saudyjskiej, 45 milionów z Egiptu, 5 milionów z Włoch, 20 milionów z Francji i Turcji. Ponad 11 milionów to użytkownicy brytyjscy, a 10 milionów numerów pochodzi z Rosji.

Dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg stwierdził, że WhatsApp jest bezpieczniejszy niż inne aplikacje do przesyłania wiadomości. Według jego zapewnień WhatsApp ma również kompleksowe szyfrowanie na Androidzie i iOS. Niektóre inne aplikacje do przesyłania wiadomości nie korzystają z tego mechanizmu.

Cybernews informuje, że ceny za kupno informacji kształtują się następująco: amerykański zestaw danych za 7000 USD, brytyjski – 2500 USD, dane z Niemiec to wydatek wynoszący 2000 USD.

Takie informacje są najczęściej wykorzystywane przez cyberprzestępców do ataków typu smishing i vishing, dlatego zalecane jest zachowanie ostrożności w przypadku połączeń z nieznanych numerów i wiadomości z nieznanych źródeł.

Źródła podają, że WhatsApp jest najpopularniejszą aplikacją do przesyłania wiadomości. Ma około 2 miliardy użytkowników na świecie. Proste działanie matematyczne wskazuje, że jeśli informacje serwisu potwierdzą się, łupem hakerów padły informacje dotyczące jednej czwartej użytkowników.  

Czytaj także: WhatsApp Premium oficjalnie!