Bill Gates ostrzega przed kolejną pandemią i bioterroryzmem

Twórca Microsoftu wskazuje słabe strony reakcji na koronawirusa i przekonuje, że powinniśmy inwestować dziesiątki miliardów dolarów, by uniknąć pandemii gorszej niż Covid-19.

Skutki pandemii koronawirusa są “całkowicie przerażające”, jednak bez globalnych, miliardowych inwestycji w rozwiązania systemowe kolejna pandemia może być znacznie gorsza – powiedział Bill Gates w rozmowie z brytyjskim think tankiem Policy Exchange. Zdaniem twórcy Microsoftu celem naukowców i rządów powinno być przede wszystkim zminimalizowanie słabości, które pokazała reakcja na Covid-19, w tym ulepszenie szczepionek, terapii i testów diagnostycznych. 

Czytaj też: Musk oferuje 6 miliardów dolarów dla ONZ, jeśli “rozwiąże problem głodu”

“Nie mieliśmy szczepionek blokujących transmisję. Mamy szczepionki, które pomagają w utrzymaniu zdrowia, ale tylko nieznacznie zmniejszają przenoszenie wirusa. Potrzebujemy więc nowych sposobów przygotowania szczepionek” – powiedział Gates we fragmentach rozmowy, która w całości zostanie opublikowana w piątek. Zdaniem miliardera, który od kilku lat angażuje się przede wszystkim w działałność związaną z przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatycznych, specjalna grupa zadaniowa WHO powinna też zająć się opracowaniem rozwiązań dla scenariusza, w którym bakterie czy wirusy zostaną wykorzystane w atakach bioterrorystycznych. 

Gates, który już w 2014 roku ostrzegał, że nie jesteśmy gotowi na kolejną pandemię, powiedział też w rozmowie z Jeremym Huntem, że ma nadzieję, że za 5 lat będzie mógł napisać książkę o tym, że wydatki się opłaciły, a społeczeństwo nie musi obawiać się skutków szybkiego rozprzestrzeniania się nowych wirusów.

https://twitter.com/Policy_Exchange/status/1456175473671774211