Abilix Krypton – recenzja. Programowalne klocki tańsze i lepsze (?) od LEGO
Jakiś czas temu byliśmy obecni na spotkaniu prasowym, będącym polską i zarazem europejską premierą robotów edukacyjnych Abilix Krypton. Nowoczesne klocki dają dzieciom i młodzieży nie tylko możliwość konstruowania robotów i innych wymyślnych budowli i urządzeń mechanicznych, ale także pozwalają na ich… programowanie. Abilix nie jest firmą ani nową, ani anonimową. W Chinach jest liderem rynku, zaopatrującym tysiące szkół w kraju i regularnie obecnym na olimpiadach robotycznych WER od początku XXI wieku. Czy takie klocki mogą stać się popularne także w Polsce?Do testów otrzymaliśmy zestaw Abilix Krypton 2 pozwalający na zbudowanie 29 zróżnicowanych maszyn, a następnie zaprogramowanie ich zachowania.
Co w pudełku?
Abilix Krypton 2 wyceniony został na 899 złotych. Podstawowy zestaw Abilix Krypton 0 to wydatek na poziomie 499 złotych. Warto zaznaczyć na samym początku, że klocki z zestawów Abilix Krypton 0, 2, 4, 6 i 8 są ze sobą w pełni kompatybilne, a zestawy można łączyć. Jak się szybko okaże, cena klocków jest nieco przyjaźniejsza, niż cena dających mniejsze możliwości zabawy zestawów LEGO Mindstorms i WeDo.Wewnątrz pudełka znajdują się aż 723 klocki umożliwiające zbudowanie 29 proponowanych przez twórców robotów (są dostępne instrukcje krok po kroku) oraz niezliczonej ilości autorskich konstrukcji. Liczba elementów jest imponująca, ale w oczy kole brak pudełka umożliwiającego odkładanie klocków po zakończonej zabawie. Elementy początkowo poukładane w foliowe woreczki lądują później chaotycznie rozrzucone po wielkim pudle. Sytuacje poprawiłoby proste pudełko na śrubki z Castoramy i z tego co wiemy polski dystrybutor pracuje już nad rozwiązaniem tej kwestii. W zestawie dołączona jest także polska instrukcja obsługi.Oprócz klocków w zestawie znajdują się dwa małe silniki oraz 7 różnych sensorów pozwalających robotowi „widzieć”. To właśnie one w połączeniu z „mózgiem”, czyli jednostką centralną, zasilaną w tym wypadku 6 bateriami AA, pozwalają robotowi „widzieć” otoczenie. Wśród sensorów znajdziemy dwa czujniki pozycji, dwa czujniki skali szarości, czujnik kolizji, koloru oraz odległości.Mózg komputera w wersji D wyposażono w procesor o taktowaniu 75 MHz, 512 KB pamięci flash, 64 KB RAMu, dwa porty dla silników oraz cztery porty umożliwiające podpięcie sensorów. Nie zabrakło modułu Wi-Fi pozwalającego nawiązać połączenie z komputerem lub smartfonem oraz wbudowanego w jednostkę centralną głośniczka. W droższych zestawach „mózg” dysponuje większą mocą obliczeniową, pozwalającą mu sprawnie przetwarzać język C++ i obsłużyć większą liczbę sensorów. Dodatkowo, bardziej zaawansowany mózg wyposażono w panel dotykowy, mikrofon, żyroskop i kompas.
Ja na start zbudowałem kroczącego kraba, który jest jednym z łatwiejszych robotów zaawansowanych. Jego konstruowanie w naprawdę szybkim tempie zajęło mi ok. godzinę. Krabi robot może poruszać się do przodu i do tyłu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby doposażyć go w dodatkowe czujniki, wyjść poza podstawowe programowanie drag’n’drop i zaprogramować mu bardziej zaawansowane funkcje w taki sposób, by robot w razie napotkania przeszkody poruszał się w przeciwnym kierunku. Można też zmodyfikować napęd w taki sposób, by nogi zastąpiły… koła. Konstrukcja zwraca uwagę jakością i świetnym spasowaniem elementów. Przyczepione klocki są ze sobą bardzo pewnie połączone. Jeśli chcecie mieć pewnego rodzaju wyobrażenie na temat tego, co można zbudować i zaprogramować z takich klocków, to… Oto hala produkcyjna samochodów, zbudowana z klocków Abilix Krypton.
#break#
Nie, to nie jest chińskie LEGO
Na pierwszy rzut oka klocki Abilix Krypton przypominają znane dobrze wszystkim klocki LEGO Technix. W sieci padają pytania, czy klocki są ze sobą kompatybilne. Nie, nie są. Klocki Abilixa są odrobinę większe. Klocki z testowanego przeze mnie zestawu dają także odrobinę większe możliwości w zakresie konstruowania. Przede wszystkim, klocki Abilixa można łączyć ze sobą z 6 różnych stron. Daje to pole to popisu w kontekście budowania bardziej skomplikowanych maszyn. Klocki wnoszą kilka interesujących nowinek. Dla przykładu, klocek o przekroju walca wsadzony w wybrane dziurki jednego klocka będzie się obracał (co umożliwi na przykład ruch innego elementu), a w dziurki umieszczone względem nich prostopadle – zostanie zablokowany „na sztywno”. Takich smaczków jest więcej.Powyżej: pudełko z zestawu Abilix Krypton 6 z organizerem elementów, którego brakowało mi nieco w Abilix Krypton 2. Dystrybutor rozważa już ponoć wprowadzenie takiego pudełka w tańszych zestawach.
Abilix Krypton kładzie mocny nacisk na aspekt edukacyjny i programowanie. Z klocków Abilixa budować różne skomplikowane mechanizmy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować drzwi obrotowe lub wózek widłowy. Jeśli chcecie poznać zasadę działania pralki – droga wolna, możecie zbudować działającą (choć nie piorącą) pralkę. Za pomocą dołączonego w zestawie „mózgu”, czyli niewielkiego komputera, można dodatkowo programować przeróżne zachowania skonstruowanych przez siebie robotów – i to na kilka różnych sposobów. Tutaj ponownie przywołacie skojarzenia z LEGO Mindstorms i WeDo. Klocki Abilix Krypton i na tym polu wydają się dawać większe możliwości. W klockach LEGO dopiero droższy Mindstorms EV3 dysponuje mózgiem, a programowalne za pomocą Scratcha i porównywalne cenowo LEGO WeDo dają możliwość skonstruowania ledwie kilku pojazdów. Z testowanego zestawu Abilix Krypton 2 zbudować można w końcu aż 29 różnych robotów.Mowa tylko o pojazdach, do których producent załączył instrukcję budowy krok po kroku, w przejrzystej aplikacji dostępnej na systemy Android i iOS. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby budować roboty tworzone od podstaw według swojego pomysłu. Podobnie jak w przypadku każdych innych klocków, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Powyżej: różne roboty budowane z różnych zestawów Abilix. Z każdego zestawu klocków można w jednym czasie zbudować jednego programowalnego robota. Ograniczeniem jest występująca w każdym zestawie pojedyncza jednostka główna („mózg”).
W zakresie programowania otrzymujemy do dyspozycji kilka możliwości. Pierwszą jest system drag’n’drop (przeciągnij i upuść), z którym poradzą sobie kilkuletnie dzieci. Drugi to bardziej złożony FlowChart, umożliwiający programowanie warunkowe. Dostępny jest także… Scratch, czyli język nauczany od 4 klasy szkoły podstawowej. W końcu, Abilix Krypton 4, 6 i 8 pozwalają pisać złożone programy w języku C++. Wszystkie języki programowania, z wyjątkiem C++, dostępne są z poziomu darmowej aplikacji mobilnej, dostępnej na smartfony i tablety z systemami iOS i Android – w języku polskim. Dla programowania w C++ przeznaczono dedykowaną aplikację desktopową. Odpowiednie narzędzie w wersji na komputery osobiste dostępne jest również dla języka Scratch. To wszystko musi brzmieć jak zadanie strasznie skomplikowane, ale… takie nie jest.Z klockami i programowaniem Abilix Krypton poradzi sobie nawet 3-latek…
W teorii. 🙂 Chińskie dzieci faktycznie konstruują i programują już od najmłodszych lat. Realnie, wydaje mi się, że klocki Abilix Krypton ujarzmi dziecko w wieku 5-6 lat. Skonstruowanie robota z pomocą szczegółowych, interaktywnych instrukcji to kaszka z mleczkiem. Aplikacja po wybraniu interesującego nas robota prowadzi nas za rękę krok po kroku przez cały proces budowania. Do wszystkich projektów dołączona jest cyfrowa lista elementów, pozwalająca w łatwy sposób dobrać właściwe klocki. Każdy obrazek przedstawiający kolejne etapy budowy robota można obrócić, przybliżyć i oddalić, aby odczytać z niego istotne informacje. Proces ten jest czasochłonny i nawet podstawowe roboty wymagają odrobiny czasu i skupienia. Satysfakcja ze zbudowania robota jest jednakowoż ogromna, a przecież to dopiero początek zabawy.Z mózgiem robota można połączyć się poprzez połączenie aplikacji z tą samą siecią Wi-Fi, z którą połączony jest robot. Można także połączyć się bezpośrednio z hotspotem udostępnianym przez robota. Aplikacja prowadzi dziecko za rękę, tłumacząc co zrobić, aby aktywować mózg i podpiąć do niego czujniki (których działanie uprzednio tłumaczy). Na przestrzeni interaktywnego samouczka w aplikacji dziecko musi czasem rozwiązać krótki test, aby sprawdzić wchłoniętą chwilę wcześniej wiedzę. Po sparowaniu appki z robotem można przystąpić do prawdziwej zabawy, jaką jest programowanie. Do aplikacji mam drobne zastrzeżenie: nie działa możliwość zalogowania się na założone uprzednio konto. Nie jest to problem, gdyż pełnię funkcji otrzymujemy także, jeśli zalogujemy się do niej jako gość.Nawet podstawowe programowanie sekwencji wykonywanych czynności typu drag’n’drop daje dużo frajdy. Dziecko otrzymuje do dyspozycji kafelki z tylko tymi funkcjami, które jest w stanie obsłużyć zbudowany przez niego robot. Zawsze załączony jest przykładowy program i zestaw aktywności, które może wykonać maszyna. Jeśli dziecko zbuduje dla przykładu diabelski młyn, to będzie w stanie wprawić go w rotację, ale nie będzie miało możliwości wybrania kafelki z opcją jazdy na wprost. Aplikacja pozwoli określić prędkość obrotu koła, a nawet czas, przez który wykonywana będzie owa czynność. Bardziej złożone programowanie umożliwia Flowchart, pozwalający już w diagramach na programowanie warunkowe za pomocą schematów blokowych. Najbardziej złożonym programowaniem dostępnym w Abilix Krypton 2 jest flowchart, z którym poradzą sobie nawet dzieci w podstawówce.
Ogromne możliwości w zakresie projektów dają dołączone w zestawie czujniki. To właśnie dzięki nim można pisać złożone programy. Dla przykładu, robot będzie jechał prosto po wyznaczonej linii, a gdy napotka przeszkodę zawróci i wypowie na głos określony komunikat. Spektrum zastosowań jest naprawdę szerokie. Pokazują to projekty realizowane już teraz w Chinach przy pomocy klocków Abilix.
Wszystkie projekty programów można zapisywać zarówno w pamięci aplikacji, jak i w pamięci robotów i później do nich wracać. Poniższe roboty wykonać można z zestawu Krypton 2, nie sugerujcie się pudełkiem w tle. 🙂Klocki Abilix Krypton sprawiają wrażenie naprawdę wytrzymałych – podobnie wygląda sprawa z sensorami. Nie wiem czy podobnym poziomem wytrzymałości wykaże się jednostka centralna z „mózgiem” robota, ale konstrukcja wydaje się całkiem solidna. Łączenia klocków są mocne i nie zauważyłem, by po kilkunastu próbach rozłączenia i połączenia danego elementu traciły one na sile. Trudno mi oczywiście wyrokować czy po kilkuset takich operacjach trzymały się one będą ze sobą równie solidnie. Jedno jest pewne: jakościowo w żaden sposób nie odstają one od klocków LEGO, a to już powinien być jakiś wyznacznik ich trwałości.
Czy warto?
Klocki Abilix Krypton to ciekawy sposób na zainteresowanie dzieci poprzez zabawę rzeczami, które mogą przydać się im w dorosłym życiu. Programowalne klocki nie tylko rozwijają wyobraźnię przestrzenną, ale pozwalają też lepiej zrozumieć działanie urządzeń i mechanizmów, którymi jesteśmy otoczeni na co dzień. Ceny zestawów mogą wydawać dość wysokie jak na polskie kieszenie, ale są one w zasadzie bezkonkurencyjne w stosunku do podobnych rozwiązań będących już na polskim rynku. Abilix Krypton to przede wszystkim klocki edukacyjne, dające w swojej klasie cenowej największe możliwości zarówno od strony konstrukcyjnej, jak i programowania.Abilix Krypton nie tylko nie ustępuje od strony jakości programowalnym klockom LEGO, ale daje tak że znacznie większe spektrum zabawy, pozwalając konstruować większą liczbę robotów. Jeśli tylko producent dopracuje odrobinkę swoją aplikację, a w pudełkach z robotami z tańszych zestawów pojawią się odpowiednie organizery elementów, to dostarczy na rynek produkt, który będzie można śmiało określić mianem wzorcowego.
Mocne strony: | Słabe strony: | |
—- | ||
– ciekawa zabawka edukacyjna dla najmłodszych – 723 klocki w zestawie – możliwość programowania robotów – przyjazna aplikacja w języku polskim – czytelny samouczek w aplikacji – instrukcje zbudowania 29 robotów – dobra jakość klocków – atrakcyjny stosunek jakości do ceny | – brak pudełka umożliwiającego segregowanie klocków |