Zdrowe kobiece serce – jak technologia pomoże zadbać o siebie?

Zgodnie z badaniami Huawei CBG, aż 34% Polek uważa, że o serce warto dbać już po 20. roku życia, a 33% wskazuje, że najlepszy czas na to to 30. urodziny. Mimo to, tylko 56% z nich zna skuteczne metody obniżania ciśnienia krwi, mimo że aż 80% Polek regularnie mierzy swoje ciśnienie. Problem chorób serca, które dotykają kobiety równie często jak mężczyzn, staje się coraz bardziej palący, zwłaszcza po 40. roku życia, kiedy to układ hormonalny przestaje chronić przed problemami z sercem.

Regularna aktywność fizyczna ze wsparciem smartwatcha

Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną zgonów kobiet, wyprzedzając nawet choroby onkologiczne. W grupie ryzyka znajdują się osoby z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem czy cukrzycą, a te schorzenia często rozwijają się na skutek złych nawyków takich jak brak aktywności fizycznej, otyłość czy stres. Większość Polek (94%) zmaga się ze stresem w pracy, co wpływa na ich zdrowie serca.

Jak wskazuje profesor Krzysztof Filipiak, regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, unikanie stresu oraz rezygnacja z używek to podstawowe zasady profilaktyki. Codziennie wystarczy przejść 4000 kroków, aby znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca. Warto również regularnie monitorować ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz cukru, aby w porę wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Nowoczesna technologia może odegrać kluczową rolę w profilaktyce zdrowotnej. Smartwatche, które monitorują tętno, jakość snu, a niektóre nawet ciśnienie krwi, stają się coraz popularniejsze wśród Polek. Dzięki tym urządzeniom można szybko zauważyć nieprawidłowości i w porę skonsultować się z lekarzem. Takie rozwiązania pozwalają na wczesną diagnozę i skuteczne wprowadzenie profilaktyki, a także umożliwiają lekarzom lepszą opiekę nad pacjentkami.

Czytaj też: Znamy zwycięzców globalnej edycji HUAWEI XMAGE Awards 2024. Polka wśród laureatów nagrody głównej!

Grafika tytułowa: Huawei