Netatmo Smart Outdoor Camera – inteligentny monitoring otoczenia domu
Kamera monitoringu zewnętrznego Netatmo potrafi rozróżniać ludzi, samochody i zwierzęta. Dzięki niej na ekranie telefonu nie tylko dowiemy się, co w trawie piszczy, ale i zobaczymy to na własne oczy. Ponadto kamera zniechęca potencjalnych intruzów dzięki wbudowanemu, inteligentnie działającemu reflektorowi samoczynnie włączającemu się w razie wtargnięcia.
Wybór odpowiedniej kamery do monitorowania zewnętrznego czyli otoczenia naszego domu łatwy nie jest. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarce Google hasło „Kamera do monitoringu zewnętrznego”, to otrzymamy 66 tysięcy wyników. To oczywiście bzdura, bo tyle kamer nawet nie ma i wiele z tych wyników się dubluje, ale pokazuje to, z jakim zadaniem musimy się zmierzyć w poszukiwaniu kamery. Pytań każdy z nas ma setki: Czy kamera droższa jest lepsza? Czy obraz HD jest wystarczający? Czy obudowa może być z plastiku? Czy jedna dioda doświetli obraz w nocy czy potrzebujemy więcej? Czy potrzebny jest głośnik i mikrofon? Czy syrena ma sens? Czy wszyscy producenci każą płacić za przechowywanie nagranych filmów? Czy kamera widzi w nocy bez lampy? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Zawartość opakowania
W opakowaniu znajdziemy nie tylko kamerę zewnętrzną Netatmo, ale i wszystkie, potrzebne akcesoria potrzebne do montażu. Zaczynając od kamery, warto wiedzieć, że nie posiada ona kabla z końcówką do kontaktu. Na końcu przewodu znajdziemy kostkę do wpięcia trzech przewodów elektrycznych. W oddzielnym pudełeczku są wszystkie potrzebne śrubki i przejściówki, zestaw nalepek ostrzegawczych i karta konfiguracyjna. Przeciwieństwie do kamery wewnętrznej instalacja zajmuje trochę więcej czasu, ale jest to zrozumiałe, bo w końcu jest to kamera, którą montujemy na stałe na zewnętrznej elewacji. W pakiecie dostajemy też darmową aplikację mobilną, którą opiszemy poniżej.
Montaż
Instalacja kamery zewnętrznej zajmuje więcej czasu, ale jest relatywnie łatwa. Najlepiej jest wybrać gotowy punkt np. świetlny, w którym znajduje się lampa, chyba, że mamy taki komfort, że dom jest w trakcie budowy i wtedy sami wybieramy punkt przeznaczony do monitoringu. Po wyłączeniu prądu, przewody wystające z kostki w elewacji wpinamy, do kostki, która znajduje się na zakończeniu kabla kamery. Następnie mocujemy kwadratową stopkę kamery do ściany przy pomocy śrub i złączek. Następnie do kwadratowej stopki przykręcamy kamerę. Tej śruby jeszcze nie dokręcamy do końca, bo ona reguluje nasz zakres widzenia obiektywu w płaszczyźnie lewo/prawo. Na zewnętrznej obejmie obudowy kamery znajdziemy dwie śrubki, które służą do ustawienia pola widzenia kamery w płaszczyźnie góra dół. Bardzo ważne jest, aby po zakończeniu instalacji kamery na ścianie, użyć silikonu w płynie, albo innego środka uszczelniającego, który zaizoluje szczelinę miedzy ścianą, a kwadratową podstawką/stopką kamery. Co prawda kamera jest odporna na różne warunki pogodowe, ale jeżeli nie zabezpieczymy szczeliny od ściany, to woda może przedostać się i zamoczyć kable.
Konfiguracja
Zanim jeszcze na stałe ustawimy pole widzenia kamery, należy włożyć kartę microSD, której slot ukryty jest od dołu, pod zaślepką, plastikową kratownicą. Następnie włączamy zasilanie kamery i uruchamiamy aplikację mobilną. Zakładając, że mamy konto, dodajemy nowy produkt, a przed kamerą pokazujemy kartę instalacji z obrazkiem kodu QR, która znajduje się w opakowaniu. Sparowanie przebiega dość szybko, wystarczy wykonywać polecenia, które wyświetlają się w aplikacji. To tyle, kamera jest gotowa do działania.
Przeczytaj też: Netatmo Welcome – kamera ponadczasowa (conowego.pl)
Ponadczasowy design
Kamera Netatmo przede wszystkim wyróżnia się spośród innych producentów designem i trwałymi materiałami, z jakich została zrobiona. Zaczynając od końca, kamera ma stalową obudowę. Jest dostępna w dwóch kolorach: czarnym i białym i płaszcz otaczający całą konstrukcję został wykonany ze stali. Obudowa jest sztywna, twarda, odporna nawet na uderzenia, nie wspominając już od deszczu czy wietrze. To rzadkość, bowiem dziś 90% kamer jest z plastiku. Co prawda plastik trwały też jest, ale trochę mniej, no i większość białych kamer zewnętrznych zmienia kolor po kilku miesiącach na żółty. Ale jest też kwestia designu. Dla osób, które przywiązują wagę do wyglądu przedmiotów, kamera Netatmo jest zarazem prosta i ponadczasowa. Jej bryła nie posiada krągłości, wystających anten, wystających czujników, ani innych mniej lub bardziej funkcjonalnych dodatków wizualnych. Netatmo postawiło na klasykę, która zawsze się sprawdza.
Funkcjonalność
To co odróżnia kamery zewnętrzne Netatmo, to prosta obsługa i pełna automatyka. Do monitoringu domu, możemy zamontować kilka kamer, a wszystkie będziemy kontrolować z poziomu jednej aplikacji mobilnej. Aplikacja jest prosta w obsłudze i dość intuicyjna, a wszystkie podstawowe jej funkcję łatwo jest poznać w pierwszych chwilach przeglądania i zapoznania się z nią. To, co w systemie monitoringu Netatmo jest wyjątkowe, to system rozpoznawania domowników, zwierząt i pojazdów. Na początku w aplikacji dostajemy komunikaty ze zdjęciami domowników oraz zwierząt i musimy je uporządkować i przypisać do rodziny, przyjaciół. Już po kilku akceptach i potwierdzeniach system się nas uczy i wysyła powiadomienia do aplikacji tylko wtedy, gdy zaobserwuje nową twarz lub zwierzę. Po tej wstępnej konfiguracji, będziemy informowani przez system tylko wtedy, gdy przed naszym domem pojawią się nowe osoby.
Przeczytaj też: Netatmo Smart Lock – inteligentny zamek do Twojego domu, inny niż wszystkie (conowego.pl)
Strefy monitoringu
Instalując kamery wokoło domu, nie musimy nagrywać wszystkiego. Czasem jest taka sytuacja, że kamera jest skierowana na podjazd, za którym widać ruchliwą ulicę. Zatem, żeby uniknąć miliona powiadomień możemy zaznaczyć na ekranie smartfona dokładną strefę w postaci kwadratu, który kamera ma obserwować. Takich wyłącznych stref możemy dodać wiele i każda z nich może być innej wielkości, o innym kształcie i w innym miejscu ekranu. Konfigurując monitoring nocny, mamy jeszcze więcej możliwości. Kamera Netatmo ma bowiem czujniki podczerwieni, które wykrywają najmniejszy ruch w nocy i mogą zareagować na wiele różnych sposobów. Po pierwsze może uruchomić się bardzo jasne oświetlenie składające się z kilku lamp LED, po drugie może uruchomić się alarm w postaci syreny, a po trzecie możemy dostać ciche powiadomienie na smartfon. System ten można włączać ręcznie za pomocą aplikacji lub zaprogramować tak, aby włączał się w przypadku wykrycia osoby, samochodu lub zwierzęcia.
Bezpieczeństwo danych
Netatmo oferuje system nagrywania zdarzeń na kartę pamięci, ale umożliwia też zapisanie treści w sieci. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, filmy są przetwarzane tylko lokalnie i przechowywane na zaszyfrowanej karcie micro SD. Gdy chcemy uzyskać do nich dostęp, kamera przesyła film do smartfonu za pośrednictwem bezpiecznej sieci VPN. Przechowywanie w chmurze jest też możliwe, możemy przechowywać swoje filmy na koncie Dropbox lub na osobistym serwerze FTP.
Podsumowanie
Odpowiadając na pytania: Czy kamera droższa jest lepsza? – Tak gdyż jest wykonana z lepszych materiałów, jest bardziej odporna na uderzenia, a także na deszcz, śnieg i na silny wiatr. Czy obraz HD jest wystarczający? – Jest, bo oferuje wystarczającą jakość zapisu do rozpoznania twarzy i innych szczegółów, a zapis w 4K zajmuje 4x więcej miejsca na karcie pamięci. Czy obudowa może być z plastiku? – Może, ale metal zniesie więcej. Czy jedna dioda doświetli obraz w nocy czy potrzebujemy więcej? – Jedna to za mało, żeby dokładnie oświetlić większy teren przed domem, potrzeba więcej źródeł światła. Czy potrzebny jest głośnik i mikrofon? – Tak, bo dzięki niemu możemy rozmawiać przez kamerę zdalnie z rodziną, dziećmi, czy kurierem. Czy syrena ma sens? – Tak, bo syrena oferuje kompletny system alarmowy, który nie tylko odstrasza intruzów i zwierzęta, ale alarmuje też nas i sąsiadów. Czy wszyscy producenci każą płacić za przechowywanie nagranych filmów? – Nie, niektórzy oferują nagrywanie na karty SD oraz dostępne odpłatnie i darmowo systemy chmurowe. Czy kamera widzi w nocy bez lampy? – Tak, większość kamer wykrywa ruch w ciemności, ale potrzebuje światła, żeby nagrać szczegóły.
Specyfikacja Netatmo Smart Outdoor Camera
- Rodzaj: Zewnętrzna
- Przetwornik: CMOS
- Kąt widzenia: 100°
- Rozdzielczość: FullHD, 1080p, do 15 fps
- Łączność: Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n)
- Częstotliwość pracy: 2.4 GHz
- Zasilanie: Zasilacz sieciowy
- Gniazdo zasilania: 1 szt.
- Czytnik kart pamięci microSD: 1 szt.
- Dodatkowe funkcje: Tryb nocny, Detekcja ruchu, Detekcja dźwięku, Powiadomienia na komórkę, Dodatkowe informacje, Wbudowany mikrofon, Wodoszczelność, Zdalny podgląd do kamery z urządzeń mobilnych
- Slot na karty micro SD
- Cena: 999 zł