Smartfony oknem na świat dla pokolenia Z?
Internet zajmuje szczególne miejsce w codziennym życiu młodzieży, stając się głównym źródłem informacji i rozrywki. Wirtualna sieć nie tylko dostarcza wiadomości, ale również kształtuje opinie i postawy młodych użytkowników. Dlatego tak istotne jest, aby uczniowie potrafili odróżniać wiarygodne źródła od dezinformacji. Rodzice i nauczyciele mają tu do odegrania ważną rolę – warto, by wspierali młodych w mądrym korzystaniu z cyfrowych zasobów.
Internet głównym źródłem wiedzy
Wśród przedstawicieli pokolenia Z to Internet dominuje jako główne źródło wiedzy. Według raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2022 roku, 9 na 10 dzieci w wieku 7-14 lat korzysta z Internetu, głównie za pomocą smartfona. Młodzi ludzie mogą znaleźć w sieci odpowiedzi na większość swoich pytań, od bieżących wydarzeń, przez edukację, aż po rozrywkę. Badania przeprowadzone przez Politechnikę Wrocławską potwierdzają, że ten trend utrzymuje się również wśród uczniów ostatnich klas liceów i techników, gdzie Internet jest najważniejszym źródłem wiedzy o świecie dla ponad 65% ankietowanych.
Ogromną rolę w życiu pokolenia Z odgrywają media społecznościowe, zajmujące drugie miejsce w hierarchii źródeł wiedzy o świecie z 43% wskazań. Media społecznościowe nie tylko dostarczają informacji, ale również kształtują opinie i postawy młodych użytkowników. Przestrzeń ta, zasilana przez algorytmy dopasowujące treści pod konkretnego użytkownika, może wpływać na postrzeganie świata przez młodzież. Profesor Joanna Rymaszewska z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej zaznacza, że możliwości mediów społecznościowych mogą być przytłaczające i uzależniające, jednak młodzi ludzie, dojrzewając, zaczynają dostrzegać, że życie nie polega jedynie na dostarczaniu dopaminy przez te platformy. Warto, aby rodzice i nauczyciele wspierali młodzież w rozwijaniu krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci i uczyli ich, jak szukać wiarygodnych źródeł.
Czytaj też: Internet Starlink wkrótce dla telefonów komórkowych
Grafika tytułowa: Daniel Romero / Unsplash