Najlepsi inżynierowie świata w Krakowie. Finał European Rover Challenge już we wrześniu w AGH!
We wrześniu do Krakowa przyjedzie 27 zespołów studenckich z 12 krajów, aby wziąć udział w finale European Rover Challenge – najbardziej prestiżowych zawodach robotów marsjańskich na świecie. Studenci, którzy zakwalifikowali się do finału, musieli przejść przez wymagające eliminacje, w których rywalizowały 69 drużyny z sześciu kontynentów. Na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej swoje łaziki zaprezentują najlepsze zespoły z Hiszpanii, Danii, Wielkiej Brytanii, Serbii, Szwajcarii, Grecji oraz aż sześć drużyn z Polski.
Symulowana powierzchnia Marsa w Krakowie
Podczas dziesiątej edycji European Rover Challenge, uczestnicy zmierzą się w pięciu konkurencjach, które sprawdzą ich umiejętności w nawigacji, oznaczaniu i pobieraniu próbek gleby, oraz technologiczną sprawność ich łazików. Na potrzeby zawodów stworzono specjalny Marsyard o powierzchni 900 m², wzorowany na Valles Marineris – jednym z największych kanionów w Układzie Słonecznym. Przed zawodnikami staną wyzwania w postaci stromych klifów, labiryntów przesmyków, osuwisk oraz niewielkich wulkanów. Jak podkreśla dr Anna Łosiak, główna projektantka toru marsjańskiego ERC, będzie to niezwykle realistyczna i wymagająca symulacja.
Zawody łazików marsjańskich to tylko część atrakcji przygotowanych na tegoroczne European Rover Challenge. Równolegle odbędzie się konferencja naukowa z udziałem ekspertów ze światowych agencji i firm kosmicznych, takich jak Shelli Brunswick czy Joe Cassady, którzy poruszą tematy przyszłości eksploracji kosmicznej i wpływu technologii kosmicznych na codzienne życie. Dla przedstawicieli biznesu i startupów planowane są spotkania w ramach CASSINI Matchmaking, wspierane przez Europejską Agencję ds. Programu Kosmicznego, umożliwiające nawiązywanie współpracy z inwestorami. Tegoroczna edycja European Rover Challenge odbędzie się od 6 do 8 września na terenie AGH w Krakowie, a dzięki transmisji na żywo, wydarzenie będzie dostępne dla widzów z całego świata.
Czytaj też: Przyszłość robotyki kosmicznej rozstrzygnie się w Polsce!
Grafika tytułowa: European Rover Challenge