Odkryto, że pewien niewielki ptak potrafi latać nieprzerwanie przez 10 miesięcy
Dzięki rozwojowi, jaki nastąpił w dziedzinie miniaturowych znaczników elektronicznych, naukowcy odkryli, że jerzyk zwyczajny jest w stanie utrzymać się w powietrzu nieprzerwanie przez 10 miesięcy, bez dotykania gruntu. To rekord w przypadku długości trwania naturalnego lotu.
Od dawna podejrzewano, że jerzyki zwyczajne potrafią spędzić w przestworzach sporo czasu, ale teraz pojawił się na to dowód, za sprawą urządzeń śledzących, w które wyposażono 13 tych ptaków. Ich zachowania monitorowano przez dwa lata.
Jak twierdzi zespół z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, trzy z ptaków nie lądowały na powierzchni aż przez 10 miesięcy. Jerzyki zwyczajne odpoczywają przez dwa miesiące, podczas sezonu lęgowego, a następnie ponownie wznoszą się w przestworza.
„To odkrycie znacznie wpływa na naszą wiedzę na temat fizjologii zwierząt.” – powiedział jeden z badaczy, Anders Hedenström – „10-miesięczny lot jest najdłuższym w przypadku wszystkich znanych nam gatunków ptaków – to rekord.”
Niewielkie, lekkie gadżety umieszczone na plecach ptaków były w stanie informować badaczy o tym, czy te zwierzęta znajdowały się w powietrzu, czy też nie, jak bardzo przyspieszały, a także mogły podawać ich lokalizację. Nawet te jerzyki, które podczas swojej podróży zrobiły sobie krótką przerwę od lotu, spędziły w przestworzach 99,5 procenta ich okresu migracyjnego.
Zespół odkrył także, że na ogonach i skrzydłach ptaków, które znajdowały się w powietrzu prawie przez cały rok, nowe pióra pojawiały się nawet podczas lotu. Te jerzyki, które w pewnym momencie podczas migracji wylądowały, nie liniały. Badacze uważają, że ten czynnik może wyjaśniać różnice w zachowaniu i ogólnej kondycji poszczególnych osobników tych ptaków.
Jerzyki zwyczajne pobiły rekord długości lotu, który wcześniej należał do ich bliskich krewnych – jerzyków alpejskich. Te ptaki potrafią przebywać w przestworzach przez nieprzerwane sześć miesięcy. W sumie, podczas swojego życia, które trwa około 5,5 roku, jerzyki alpejskie pokonują miliony kilometrów.
Skoro badacze odkryli, ile czasu jerzyk zwyczajny potrafi spędzić w powietrzu, teraz będą musieli dowiedzieć się, w jaki sposób tego dokonuje.
Źródło:Current Biology