Xiaomi 13T – średnia półka na bogato?

Koncern Xiaomi jest znany z tego, że oferuje nam naprawdę ciekawe smartfony o niezłym stosunku ceny do jakości. Co prawda pojawiają się już pewne wyjątki od tej reguły (głównie w segmencie flagowców), ale co do zasady – Chińczycy nadal mają jednak nadal wiele asów w rękawie. Jednym z nich jest Xiaomi 13T. Jak to urządzenie sprawuje się w codzennym użytkowaniu? Postanowiłem to sprawdzić!

Ekran

Xiaomi 13T to tańszy z zaprezentowanych jakiś czas temu modeli z Chin. Producent wyposażył go w ekran AMOLED o przekątnej 6,67″ pracujący w rozdzielczości 1220 x 2712 px. Jest to matryca o odświeżaniu 144 Hz. Możemy więc liczyć na niesamowitą jakość wyświetlanego obrazu, co okaże się nieocenione podczas – chociażby – oglądania materiałów wideo, czy też grania w gry mobilne. Kamerka dedykowana rozmowom wideo, jak i wykonywaniu selfie została osadzona w charakterystycznym „oczku” w centrum, u górnej krawędzi ekranu. Charakteryzuje ją rozdzielczość 20 MP i jest to wysokiej klasy rozwiązanie. Czytnik linii papilarnych został osadzony pod ekranem.

Wydajność

Chińczycy serwują nam w przypadku testowanego modelu na naprawdę niezłą specyfikację. Mamy tu bowiem procesor MediaTek 8200 Ultra wspierany przez 8 GB RAM oraz 256 GB przestrzeni na dane użytkownika. Choć nie jest to zestaw absolutnie flagowy – nie można narzekać na wydajność. W trakcie testów nie spotkałem się z żadnymi zadyszkami i lagowaniem. Na pokładzie testowanego smartfonu bez najmniejszych problemów uruchomimy wszystkie wiodące gry i aplikacje mobilne.

Testowany model oferuje funkcję Dual SIM. Producent do naszej dyspozycji oddaje także modem 5G, który zapewnia dostęp do najszybszego Internetu mobilnego. Infrastruktura sieci nowej generacji jest jeszcze jednak w naszym kraju bardzo skromna. Oprócz klawisza blokowania, na krawędzi urządzenia mamy także klawisze regulacji głośności. Na pokładzie sprzętu tej klasy nie mogło zabraknąć modułu NFC oraz złącza USB-C. Zabrakło już tradycyjnie złącza słuchawkowego. Całość pracuje pod kontrolą Androida 13 z nakładką MIUI. Wkrótce jednak powinien zostać zaktualizowany do najnowszej wersji systemu od Google i nakładki HyperOS.

Zawartość zestawu i jakość wykonania

Xiaomi 13T pakowany jest w dość duże pudełko – ze względu na dołączone do niego akcesoria. Koncern z Chin serwuje nam tu nie tylko samo urządzenie, ale i igiełkę SIM, kabelek do ładowania, silikonowe etui i papierologię. Nie zabrakło ładowarki, co nie jest takie oczywiste w przypadku wielu smartfonów dostępnych obecnie na rynku.

Sprzęt od Xiaomi wizualnie może się podobać. Jego design prezentuje się spójnie i cieszy oko. Podobnie jednak, jak w przypadku modelu Xiaomi 13T Pro ponarzekam na zastosowany w przypadku plecków urządzenia plastik w połysku. Sprawia on, że ta powierzchnia łatwo się palcuje i może dość szybko zbierać wszekie rysy i obtacia. Warto więc korzystać z etui – tego dołączonego do zestawu bądź przygotowanego przez zewnętrznych producentów.

Funkcje multimedialne

Na ekranie Xiaomi 13T komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. To zasługa świetnego wyświetlacza. Obraz będzie bardzo płynny dzięki wysokiemu odświeżaniu. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime Video czy HBO Max. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem na aplikacjach Spotify i YouTube Music. We wspomnianych kwestiach urządzenie radzi sobie naprawdę dobrze i nie ma się czego wstydzić nawet na tle bardziej popularnej konkurencji. Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem.

Funkcje foto/wideo

Xiaomi 13T oferuje możliwości fotograficzne wypracowane we współpracy z koncernem Leica, posiadającym wieloletnie doświadczenie związane z konstruowaniem aparatów fotograficznych. Możemy więc się spodziewać, że za jego pośrednictwem nagramy niezłe materiały wideo i wykonamy świetne zdjęcia. Nie można się w żaden sposób przyczepić do odwzorowania barw oraz do szczegółowości fotografii. Testowany smartfon doskonale sprawdzi się we wszystkich zadaniach, jakie możemy stawiać przed sprzętem tego typu i w wielu scenariuszach z powodzeniem zastąpi nam kompakt. Producent postawił na trzy obiektywy:

  • główny – 50 MP,
  • szerokokątny – 12 MP,
  • teleobiektyw – 50 MP.

Czytaj też: Wybieramy smartfona do 3000 złotych – październik 2023

Materiały wideo rejestrowane za pośrednictwem modelu Xiaomi 13T nie pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości. Wideo nagramy maksymalnie w 4K i 30 kl./s. Troszkę szkoda, że producent nie pozwala na uzyskanie 60 klatek przy takiej rozdzielczości. Na to jednak nic nie poradzimy. Coraz więcej smartfonów w cenie do 3000 złotych nie oferuje takiej możliwości. Stabilizacja jest bardzo przyzwoita i nie sposób na nią narzekać. Brak tu jakichkolwiek smużeń czy zakłóceń. Aplikacja aparatu jest niezwykle intuicyjna w obsłudze.

Bateria

Smartfon zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh. Takie ogniwo zapewni użytkownikowi jeden pełny dzień intensywnej pracy. Dodatkowo, gdy naszemu urządzeniu zabraknie energii, to możemy ją uzupełnić dzięki ładowaniu 67 W. Proces uzupełniania energii trwa około 50 minut. Można więc uznać, że ze smartfona będą zadowolne osoby zabiegane, które nie mają zbyt wiele czasu na przeprowadzanie ładowania. Już kilkanaście minut z ładowarką zapewni bowiem odpowiedni poziom energii na kilka kolejnych godzin pracy.

Podsumowując…

Xiaomi 13T to naprawdę solidny smartfon ze średniej półki cenowej. Zapewnia zadowalającą wydajność i naprawdę niezłe możliwości w zakresie fotografowania, czy też wideofilmowania. Jest więc ciekawą alternatywą dla podobnych urządzeń od konkurencji. Minus Xiaomi 13T to jakość wykonania. Jeśli jednak zamierzacie korzystać ze smartfona w połączeniu z designerskim etui – raczej nie powinniście zwracać uwagi na tą kwestię. Testowany sprzęt kosztuje 2999 złotych.

Grafika tytułowa: Xiaomi