WWDC 23 – nowości Apple w pigułce!
Konferencja WWDC 23 już za nami. Koncern z Cupertino zaprezentował nam swoje rozwiązania sprzętowe, jak i nowości w oprogramowaniu dla swoich kluczowych urządzeń. Apple ponownie dokłada wszelkich starań ku temu, by korzystanie z naszych „iUrządzeń” było jak najbardziej komfortowe. Oto przegląd wszystkich nowości!
Nowe komputery Mac i procesor M2 Ultra
Już na początku konferencji Apple uderzyło z nowościami sprzętowymi. W tym roku na rynek trafią nowe komputery Apple z procesorami M2. Przede wszystkim premiery doczekał się 15-calowy MacBook Air, o którym mówiło się od dawna. Dzięki temu, że urządzenie urosło, zaoferuje nam powiększony obszar roboczy. Sprzęt zasilany jest procesorem M2 wspieranym przez maksymalnie 24 GB RAM i 2 TB pamięci na pliki. Bateria wbudowana w komputer pozwoli na maksymalnie 18 godzin pracy między ładowaniami. W kwestii złącz w nasze ręce trafią: MagSafe oraz dwa złącza Thunderbolt (USB-C). Ponadto mamy tu kamerę 1080p, sześć głośników, port słuchawkowy oraz Touch ID. Ceny nowego MacBooka Air mają startować od 7299 złotych. Sprzedaż wystartuje 13 czerwca.
Apple zaprezentowało także procesor M2 Ultra będący połączeniem dwóch procesorów M2 Pro. Trafi on na pokład urządzeń mających służyć profesjonalnej pracy. Wystarczy wspomnieć o takich komputerach, jak Mac Studio oraz Mac Pro. To sprzęt wykorzystywany chociażby w przypadku pracy kreatywnej – gdzie bardzo często pierwsze skrzypce gra moc obliczeniowa służąca do przetwarzania danych. Komputery będą dostępne także w tańszych wariantach – z procesorami M2 Pro. Ceny zaktualizowanego Maca Studio startują od 11499 zł. Maca Pro z nowymi procesorami będzie można kupić od 39199 złotych.
Nowości w iOS
Nowych funkcji doczekają się aplikacje Telefon, Wiadomości oraz FaceTime. W pierwszym przypadku wprowadzone zostaną tzw. „plakaty”, które pozwolą na wygodne personalizowanie kontaktów oraz estetyczne wyświetlanie wizytówek dzwoniących do nas osób. We wiadomościach pojawi się możliwość odpowiadania na konkretną chmurkę wiadomości poprzez jej przeciągnięcie. Poza tym wprowadzona zostanie transkrypcja wiadomości dźwiękowych dla osób niesłyszących. Na FaceTime zostawimy najbliższym krótkie wiadomości wideo.
Nowa wersja iOS to także funkcja Check In pozwalająca na śledzenie lokalizacji naszych bliskich – na przykład – podczas powrotów do domu. Aplikacja powiadomi nas chociażby wtedy, gdy dana osoba zatrzyma się na trasie (np. z powodu awarii samochodu). Apple pogrzebało trochę w emoji, które będą pełniły także funkcję naklejek. Poprawek doczeka się autokorekta. Usprawnione zostanie dyktowanie tekstu w trybie głosowym.
System iOS 17 to także ulepszony AirDrop pozwalający na wygodną wymianę kontaktów między użytkownikami iPhone. Pojawi się także aplikacja Journal pozwalająca na spersonalizowane i bezpieczne wyświetlanie ważnych dla nas wspomnień na podstawie naszych multimediów (swoisty wirtualny pamiętnik). Apple wprowadza także do iOS funkcję inteligentnego ekranu. Będzie on wyświetlał podstawowe powiadomienia podczas ładowania smartfona. Dzięki funkcji nigdy nie przeoczymy ważnych dla nas informacji.
Siri będziemy mogli teraz wywoływać samym słowem „Siri”. Poza tym Apple planuje zaimplementowanie w iOS 17 Map w trybie offline. To gratka dla wszystkich podróżujących pozostających często „poza zasięgiem”.
Nowości w iPadOS
Sporo ciekawych nowości zaprezentowano także dla iPadów. Tablety od Apple mają być nie tylko świetnymi kompanami podczas codziennej pracy, ale i pełnić funkcję domowego centrum multimedialnego. Właśnie dlatego Apple zdecydowało się na przeprojektowanie ekranu blokady. Ma on teraz dostarczać nam jeszcze więcej istotnych dla nas informacji. Poza tym będzie można go w jeszcze większym stopniu spersonalizować. Nowy iPadOS to również nowe, bardziej interaktywne widżety, dzięki którym już z ich poziomu wykonamy wiele ważnych dla nas akcji.
Wraz z iPadOS 17 na pokład naszych tabletów trafi aplikacja Zdrowie wraz ze wszystkimi rozwiązaniami serwowanymi nam na pokładzie naszych iPhone. Za jej pośrednictwem przejrzymy informacje medyczne i sportowe. Do oprogramowania od Apple trafi również możliwość uzupełniania pól w PDF-ach oraz nanoszenia na nie cyfrowego podpisu. Ponadto z takimi plikami będzie można pracować w trybie kooperacji – co ułatwi pracę zespołową.
Nowy iPadOS to również wiele rozwiązań wprost z iPhone – nowy AirDrop, Mapy w trybie off-line oraz wiele więcej. Zapraszam Was akapit wyżej, by przypomnieć sobie wiele z owych nowości.
Nowości w macOS
System macOS 14 nosi nazwę „Sonoma”. Oczywiście przynosi dla użytkowników komputerów od Apple wiele ciekawych nowości. Dla zadbania o nasze wrażenia wizualne, koncern z Cupertino wprowadza do swojego systemu wyświetlane w slow-motion wygaszacze ekranu. Niektóre z nich wyglądają naprawdę imponująco. Poza tym na pulpicie naszych Maców będziemy wyświetlać teraz widżety, które mają automatycznie dostosowywać się do układu ekranu – wpływając pozytywnie na produktywność.
Kolejna ważna nowość to tryb gry, którego zadaniem jest zapewnienie maksymalnej wydajności podczas zabawy z ulubionymi tytułami. Miejmy nadzieję, że rozwiązanie nie tylko pozwoli na grę z niesamowitą płynnością, ale i zachęci gigantów do wydawania swoich topowych produkcji dla macOS (który do tej pory uchodził za świetny system do… pracy.
Dla osób pracujących zdalnie lub hybrydowo zostanie udostępnione zaawansowane narzędzie do prowadzenia wideokonferencji – pozwoli na jednoczesną prezentację ekranu z nałożonym obrazem z kamery komputera. Będzie ono wspierane w aplikacjach takich, jak FaceTime, Zoom, Teams i WebEx. Usprawnienia trafiają do przeglądarki Safari, która ma pozwolić na jeszcze bezpieczniejsze przeglądanie Internetu ze ścisłą kontrolą danych, które mogą trafić w niepowołane ręce. Co ważne – aplikacje webowe będzie można przypinać do paska aplikacji u dołu.
Przeprojektowany watchOS
Ciekawe nowości czekają na użytkowników zegarków od Apple – dzięki watchOS 10. Korzystanie z zegarków od Apple ma być jeszcze wygodniejsze! Przeprojektowane zostanie wiele aplikacji systemowych – by ich obsługa była jeszcze wygodniejsza i by korzystanie z nich było bardziej intuicyjne.
Warto wspomnieć również o tym, że Apple Watch będzie od aktualizacji watchOS 10 lepszym narzędziem dla rowerzystów. Dzięki lepszej współpracy na linii Apple Watch – iPhone, będziemy mogli wygodnie używać w charakterze swoistego komputera rowerowego. Dodatkowo Apple Watch będzie współpracował z licznymi rowerowymi akcesoriami Bluetooth.
Nowe oprogramowanie przyniesie również ciekawą funkcję dla cyfrowej korony. Na ekranie głównym będziemy mogli za jej pośrednictwem przewijać przydatne widżety przekazujące nam w wygodny sposób najważniejsze dla nas informacje. Praktyczne rozwiązanie, którego spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu.
Na samym końcu warto wspomnieć o nowych tarczach – Paleta i Snoopy. Pozwolą one na jeszcze ciekawszą personalizację ekranu głównego.
Gogle AR – Apple Vision Pro
Apple zaprezentowało także swoje gogle AR – choć na razie powinniśmy traktować je w charakterze ciekawostki chociażby ze względu na diabelnie wysoką cenę wynoszącą aż 3499 dolarów. Sprzęt nosi nazwę Apple Vision Pro i z założenia ma nam służyć zarówno do pracy, jak i do konsumpcji multimediów.
Gogle Vision Pro uzyskają dostęp do własnego oprogramowania – visionOS – z pełnym dostępem do App Store, ulubionych gier i aplikacji. Można więc uznać, że będzie to sprzęt bardzo wszechstronny jednak, póki co, dostępny wyłącznie dla wybranych. Nie zakładam, że druga czy trzecia generacja takich gogli będzie odczuwalnie tańsza, jednak koncern z Cupertino będzie musiał z czasem zacząć obniżać ceny, jeśli przyszłość widzi właśnie w AR.
Warto dodać, że za pracę sensorów gogli będzie odpowiadał zupełnie nowy procesor – Apple R1. Do usług będziemy natomiast logować się… oczami – dzięki Optic ID.
Czytaj też: Android 14 pomoże sprawdzić stan baterii!
Grafika tytułowa: Apple