Tokio wprowadza obowiązkową fotowoltaikę
Rząd metropolii Tokio wprowadza system wymagający od roku 2025, aby nowo wybudowane domy były wyposażone w panele słoneczne w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa zostało właśnie przyjęte większością głosów w ostatnim dniu sesji zgromadzenia metropolii Tokio.
Według władz metropolitalnych duże firmy budowlane będą musiały instalować panele słoneczne na budynkach o łącznej powierzchni mniejszej niż 2000 metrów kwadratowych.
Nabywcy domów będą również zobowiązani do współpracy. Ci, którzy prywatnie zlecą budowę rezydencji o powierzchni 2000 metrów kwadratowych lub większej, będą zobowiązani do zamontowania w niej paneli słonecznych.
Rząd metropolitalny szacuje, że początkowy koszt instalacji 4-kilowatowych paneli w wysokości równowartości 7200 USD można pokryć w ciągu 10 lat z przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej. Dzięki dotacjom można go dalej obniżyć do sześciu lat.
Tokio postawiło sobie za cel zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2000 r. Zatwierdzono również dodatkowy budżet na ten program, w tym dotacje na instalację paneli.
Zmienione rozporządzenie zostało zatwierdzone przez lokalną partię Tomin First no Kai, której specjalnym doradcą jest gubernator Tokio Yuriko Koike.
Czytaj także: UE: panele słoneczne – obowiązkowe