Intel: skoki temperatury Core i7-7700K są normalne. Nie należy go podkręcać

Osoby kupujące procesory Intela z odblokowanym mnożnikiem (seria „K”), robią to z bardzo oczywistych względów: chodzi o możliwość zwiększania ich wydajności poprzez podkręcanie. Jak się jednak okazuje, flagowe procesory Intel Core i7-7700K może cechować defekt, który zupełnie uniemożliwia overclocking.
Od kilku tygodnia w sieci użytkownicy procesorów Intel Core i7-7700K skarżą się na dziwnie wysokie temperatury ich pracy. Procesory te w niektórych przypadkach rozgrzewają się pod obciążeniem do temperatur znacznie przewyższających 90 stopni (temperatura maksymalna pracy procesora to 100 stopni), nawet w sytuacji, gdy pracują z domyślnym taktowaniem. Co gorsza, nie radzą sobie najlepiej także w trybie spoczynku, często zupełnie bez powodu zwiększając częstotliwość swojej pracy i rozgrzewając się ponad normę.
Nie muszę chyba wspominać, że podkręcanie procesora pracującego w tak… osobliwy sposób, nie jest wskazane? Mimo to, jak wspomnieliśmy na wstępie, procesory z serii „K” kupuje się właśnie po to, aby je podkręcać. Ze schłodzeniem nawet nieznacznie podkręconych rdzeni niektórych procesorów Core i7-7700K nie radzą sobie jednak nawet zaawansowane systemy chłodzenia wodnego, co zostało oczywiście wytknięte firmie Intel.
Intel po kilku miesiącach zareagował. W jaki sposób?

„Skoki temperatury w momencie kiedy użytkownik otwiera przeglądarkę lub aplikację są normalne. Nasze wewnętrzne dochodzenie nie wykazało żadnych odchyleń od normy w kwestii zachowania procesorów. Specyfikację procesora znajdziecie w dziale Intel Core i7-7700K Processor Product Specifications, na naszej stronie internetowej.”

Dalej Intel sugeruje, że skoki temperatury, to kwestia… płyty głównej i systemu zarządzania przez nią szybkości reakcji chłodzenia procesora na wzrost temperatur. Tutaj z kolei użytkownicy Core i7-7700K są odsyłani na strony internetowe producentów płyt.
Wisienka na torcie znajduje się dalej:

„Nie zalecamy użytkownikom zwiększania częstotliwości pracy procesorów i zwiększania ich napięcia ponad wartości podstawowe, zawarte w specyfikacji.”

Tak, takie słowa skierowano do osób kupujących procesory z serii K. Nie od dziś wiadomo, że zwiększanie napięcia pracy procesora może wpływać na utratę gwarancji, ale przyjmowanie takiego stanowiska w tak wrażliwej sprawie, może kosztować firmę Intel utratę zaufania wielu użytkowników.
Winni jak zawsze, użytkownicy. 😉
 

Źródło:Intel,TheRegister