Zrób to sam: kartka świąteczna

Jak zrobić świąteczną kartkę? Z Photoshopem Elements to bajecznie proste. Program ten ma nie tylko świetne narzędzia do edycji zdjęć, oferuje również liczne szablony kart okazjonalnych, albumów, kalendarzy itd. Zbliżają się święta, a więc do dzieła, aby kartka zdążyła dojść do adresata.
Jakiś czas temu recenzowaliśmy najnowszy, jubileuszowy już program Photoshop Elements (PSE) w wersji 10. Dla przypomnienia, jest to kompleksowe oprogramowanie Adobe opracowane z myślą o amatorach fotografii cyfrowej, czyli osobach, które pragną szybko i łatwo poprawiać swoje fotki, a także drukować je czy robić z nich ciekawe projekty. Dlatego producent udostępnił użytkownikom Photoshopa Elements bogatą kolekcję różnych szablonów i dodatków urozmaicających ich graficzne prace. Możemy tutaj w bardzo łatwy, niemal automatyczny sposób stworzyć na przykład okazjonalną kartkę, którą następnie wydrukujemy na papierze fotograficznym i wyślemy do swoich bliskich pocztą lub zapiszemy w odpowiednim formacie graficznym i umieścimy w internecie czy dołączymy do maila ze świątecznymi życzeniami. W tym poradniku doradzimy, jak wykonać taki projekt.
Program Photoshop Elements 10 w wersji próbnej pobierzemy ze strony Adobe. Warto wiedzieć, iż bezpłatny trial jest w pełni funkcjonalny, a ograniczenie mamy tylko czasowe – program działa przez 30 dni.
#break#
Tworzymy kartkę świąteczną
Uruchamiamy Photoshopa Elements i w oknie powitalnym wybieramy „Organize”, jeśli program katalogujący powiązany z PSE zapełniliśmy kolekcjami zdjęć, w których znajdziemy odpowiednie do projektu fotki.Aby wybrać kilka zdjęć, klikamy na miniaturach z wciśniętym klawiszem CTRL. Następnie w prawym górnym rogu okna Organizera wybieramy „Create” i na liście możliwości znajdujemy „Greeting Card”. Po kliknięciu na tej opcji uruchamia się edycyjny moduł Photoshopa Elements, do którego przeniesione zostaną wybrane zdjęcia.Wyświetlony zostaje kreator, w którym po lewej stronie wskazujemy rozmiar i orientację karty – mamy do wyboru pionową lub poziomą. Po prawej stronie widoczna jest lista motywów, wśród których odnajdujemy świąteczny i klikamy na „Ok”.Program przez chwilę przetwarza dane, a następnie rozkłada zdjęcia w szablonie. Na razie karta nie wygląda ani świątecznie, ani specjalnie ładnie, ale zaraz to naprawimy.Opcje po prawej stronie okna Photoshopa Elements służą dopracowaniu projektu. W dziale „Pages”, który wyświetlony jest jako pierwszy, widoczne są strony dokumentu. W przypadku naszej karty świątecznej mamy tylko jedną stronę.Przechodzimy do działu „Layouts”, gdzie do wyboru mamy kilka układów strony. My wybraliśmy prosty układ z dwoma zdjęciami. Wystarczy podwójnie kliknąć na wzorcu, aby nasz projekt został zmodyfikowany.
#break#
Jeśli zdjęcie zostało w ramce umieszczone w złej orientacji, klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybieramy „Rotate 90 Right” (obrót w prawo) lub „Rotate 90 Left” (obrót w lewo). W tym samym menu znajdziemy też opcje, które pozwolą m.in. na wymianę zdjęcia (Replace Photo), dopasowanie obramowania do zdjęcia (Fit Frame To Photo) czy usunięcie ramki i pozostawienie czystej fotografii (Clear Frame).Aby przesunąć fotografię w ramce, klikamy na niej dwukrotnie. To nam umożliwi również skalowanie fotki, na przykład jeśli chcemy wypełnić obramowanie jednym z elementów zdjęcia. Do skalowania służy suwak nad zdjęciem. Po ukończonej modyfikacji klikamy na zielony symbol „ptaszka”.Może się zdarzyć, iż z wybranych w Organizerze zdjęć bardziej podoba nam się inne niż to, które program domyślnie umieścił w projekcie. W zasobniku z obrazami (panel PHOTO BIN w dolnej części okna Photoshopa Elements) wyświetlone są domyślnie projekty, czyli nasza kartka. Aby pokazać wybrane z Organizera fotografie, musimy na panelu wybrać opcję „Show Files Selected in Organizer”. Następnie miniaturę wybranego zdjęcia przeciągamy na dotychczasowe zdjęcie w ramce, a automatycznie zostanie zastąpione nowym.Jeśli już dopracowaliśmy układ i wygląd fotek, przechodzimy do działu „Artwork”. Tutaj znajdziemy kilka teł, liczne ramki oraz parę ozdób pasujących do świątecznego klimatu. Aby zastosować do projektu tło, wystarczy kliknąć dwukrotnie na miniaturze podłoża. Tak samo postępujemy z ramkami.Ozdobę świąteczną dodajemy, przeciągając ją z listy na projekt. Chwytając za punkty na otaczającej obiekt ramce możemy go przeskalować lub obrócić.
#break#
Przechodzimy do ostatniego działu – „Text”. Za pomocą opcji zgromadzonych po prawej stronie dopracujemy świąteczny napis. Możemy tutaj zmienić krój czcionki, rozmiar czy kolor fontu. Poniżej mamy też liczne efektowne style, które możemy zastosować do tekstu.Na uwagę zasługuje też funkcja „Warp text”, pozwalająca na wygięcie napisu. W oknie funkcji dostępnych mamy kilkanaście wzorców. Po wybraniu jednego z nich (na przykład skrzywienia łukowatego) możemy suwakami dopracować siłę i kierunek wygięcia oraz zniekształcenia pionowego i poziomego.W szablonie karty znajduje się domyślnie wstawione pole tekstowe z przykładowymi życzeniami. Klikając wewnątrz tego pola możemy zastąpić napis nowym, bardziej pasującym do naszej rzeczywistości czy planów. Klikając na „Add Text Block” możemy dodać kolejne pole tekstowe z dodatkową treścią. Chwytając za punkty kontrolne na krawędzi ramki pola tekstowego możemy zmienić jego rozmiar, położenie lub je obrócić, dostosowując napis do tła.Moglibyśmy na tym zakończyć naszą pracę. Jeśli jednak chcemy bardziej dopracować wygląd kartki, musimy to już zrobić w zaawansowanym trybie edycji projektu. W tym celu w lewym dolnym rogu okna programu, nad zasobnikiem z fotkami, klikamy na „Switch To Advanced Mode”. Tutaj mamy dostęp do panelu z warstwami projektu oraz bogatą kolekcję efektów i stylów. Możemy na przykład wybrać malarski lub rysunkowy efekt i zastosować go (podwójnie klikając na nim) do zaznaczonej w projekcie fotografii.Do dodanej ozdoby warto dodać na przykład bardziej imponujący cień. W tym celu zaznaczamy obiekt w projekcie, a na liście efektów znajdujemy ten dotyczący zacienienia (widać to na poniższej ilustracji). Klikamy na efekcie i aplikujemy cień do dekoracji.
#break#
Zauważmy, że na warstwie z ozdobą pojawił się symbol „fx”. Oznacza on dodany do warstwy styl. Po dwukrotnym kliknięciu na tę ikonkę wywołamy okno edycji stylu warstwy, w którym możemy na przykład powiększyć lub zmniejszyć zacienienie, a także zmienić kolor, kierunek czy krycie cienia. Możemy również dodać nowe style do obiektu takie jak blask („Glow”), faza („Bevel”) oraz obrys („Stroke”).
Zapisujemy i drukujemy projekt
Klikamy na „File” i „Save As…”, aby zapisać plik na dysku komputera. Utworzone projekty zapisywane są w formacie PSE (w razie potrzeby możemy też skorzystać z formatu PDF). Na dysku tworzony jest plik z rozszerzeniem .pse, a także folder, w którym zawarty jest obraz w formacie PSD. Ten obraz możemy potem edytować w Photoshopie Elements jak każdą inną grafikę – na przykład kadrować czy zmieniać rozmiar, a także zapisywać w dowolnym graficznym formacie.Edycja projektu, nad którym pracowaliśmy, jest nieco ograniczona. Jeśli chcemy bezpośrednio (bez dodatkowego otwierania towarzyszącego mu pliku PSD) zapisać ów projekt jako obraz JPEG, możemy to zrobić poprzez polecenie „Save For Web…”, znajdujące się w menu „File”. Pamiętajmy jednak, że służy ono przede wszystkim do zapisywania obrazów w małych rozmiarach. Po prawej stronie mamy opcje zapisu. Wybieramy format JPEG oraz najwyższą (90-100) jakość obrazu („Quality”), jeśli planujemy wykonać z naszego projektu na przykład odbitkę. Po lewej stronie widoczny jest podgląd obrazu w dwóch wersjach – oryginalny i po zmianach (możemy tutaj kontrolować wpływ zastosowanych ustawień na przykład kompresji na wygląd grafiki).Jeśli chcemy naszą kartkę wysłać e-mailem czy umieścić w internecie, musimy ją odpowiednio zmniejszyć. W module „New size” upewnijmy się, że mamy zaznaczone pole „Constrain Proportions” (aby zachować proporcje obrazu). Następnie zmieniamy rozmiar w pikselach – ustawmy dłuższy bok na przykład na 800 lub 600 pikseli. Klikamy na „Apply”, aby zastosować nowe ustawienie. Następnie w opcji „Quality” zmniejszamy jakość (na przykład na ok. 70), aby zmniejszyć rozmiar pliku i mniej obciążać internetowe łącze. Oczywiście rezultat zmian kontrolujemy na podglądzie – jeśli zauważymy znaczną i nieakceptowalną degradację obrazu, możemy zmniejszyć kompresję podnosząc jakość zapisu. Klikamy na „Ok” i zapisujemy obraz na dysku.Aby wydrukować naszą kartkę na domowej drukarce, warto dysponować fotograficznym papierem w formacie pocztówki (na przykład 10×15). Następnie w prawym dolnym rogu okna Photoshopa Elements klikamy na przycisk „Print”. W oknie dialogowym ustawień drukowania dobieramy jakość i rozmiar wydruku, a także rodzaj i format papieru. Klikając na „Change Settings...”, a następnie „Advanced Settings…” wywołamy okno konfiguracji drukarki, gdzie mamy więcej możliwości ustawień.Wydrukowana kartka, wysuszona i podpisana, powinna czym prędzej zawędrować do koperty i zostać zaniesiona na pocztę. Speszmy się – Święta tuż tuż…