Xiaomi Mi Air Purifier 2 – recenzja jednego z najtańszych oczyszczaczy powietrza

Zakup oczyszczacza powietrza do domu nie jest już tylko kwestią mody na te, wciąż dość rzadko spotykane w Polsce, urządzenia. Zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 2.5 oraz PM 10 to zmora nie tylko mieszkańców przodującego w niechlubnym rankingu Krakowa, ale także wielu innych miast i wsi.
Do polskich sklepów, za sprawą polskiego dystrybutora, firmy CK Mediator (który w swojej ofercie ma także smartfony Xiaomi i daje na nią gwarancję realizowaną w Polsce), trafił oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 2. Jego cena, kształtująca się na poziomie 799 złotych wygląda bardzo atrakcyjnie na tle porównywalnych wydajnościowo urządzeń konkurencji, których oczyszczacze powietrza kosztują przeważnie od 1200-1300 złotych wzwyż. Wszystkie produkty z dystrybucji CK MEDIATOR można kupić w oficjalnym sklepie Funtech.pl.
Postanowiłem przyjrzeć się urządzeniu i sprawdzić czy faktycznie jest się czym zachwycać – trzeba bowiem postawić sprawę jasno: Mi Air Purifier 2 zbiera bardzo pozytywne oceny na całym świecie i trudno znaleźć jakiekolwiek słowa krytyki związane z jego działaniem.Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzjaProstota i minimalizm – te dwa słowa idealnie określają Xiaomi Mi Air Purifier 2, który nie posiada żadnych skomplikowanych wyświetlaczy (a diody stanu) i nie ma paneli dotykowych, a zaledwie jeden fizyczny przycisk do obsługi wszystkich jego funkcji (tryb auto, tryb nocy, tryb wydajny), diodę poziomu zanieczyszczeń i diody stanu. Oczyszczacz wystarczy podłączyć do gniazdka i voila – działa!Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzjaObudowa wykonana w matowym kolorze białym posiada 5732 otwory, przez które do jej wnętrza przedostają się szkodliwe dla naszego zdrowia pyły. Na jej szczycie znajduje się kratownica, pod którą pracuje sporych rozmiarów wentylator, wdmuchujący powietrze do wnętrza urządzenia. Oczyszczacz ma całkiem kompaktowe rozmiary i jego kubatura to 52x24x24 cm.Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzjaWewnątrz znajduje się trójwarstwowy filtr cylindryczny. Składają się na niego filtr HEPA marki Toray, który odpowiada za filtrowanie cząstek PM 2.5 i PM 10, filtr PET, którego zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek kurzu i innych większych cząstek oraz aktywowany filtr węglowy, odpowiedzialny za niwelowanie nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych cząstek, jak np benzen. Według zapewnień producenta, filtry są w stanie wyeliminować 99,3% cząsteczek PM 0,3 μm (PM2.5 i PM10), 100% kurzu i pyłków (co nie okazało się zgodne z prawdą) oraz 99% formaldehydów.Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzjaWspomniałem, że urządzenie jest bardzo skromne jeśli chodzi o mnogość funkcji. Te rozszerza w pewien sposób aplikacja Mi Home, dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Xiaomi Mi Air Purifier 2 posiada nie tylko moduł Wi-Fi, umożliwiający komunikację ze smartfonami i tabletami, ale także wbudowany czujnik pomiarowy pyłu PM2.5, stworzony przez firmę Sharp. To właśnie za jego sprawą na ekranie urządzeń mobilnych wyświetlana jest informacja o stężeniu szkodliwych pyłów PM2.5 w pomieszczeniu, w którym znajduje się oczyszczacz, a także informacja o temperaturze oraz wilgotności powietrza. Z poziomu aplikacji (dostępnej niestety tylko w języku angielskim) możemy także zmieniać tryby pracy urządzenia. Jeśli chodzi o tłumaczenia, to z wyłączeniem listy urządzeń i ich nazw, tłumaczenia są poprawne, czego nie można było powiedzieć o wcześniejszych wersjach programu, na co uskarżało się wielu użytkowników.

Informacja o jakości powietrza prezentowana jest również przez diodę stanu, znajdującą się w dolnej części oczyszczacza. W sezonie wiosenno-letnim, w którym testowałem sprzęt, dioda zawsze świeciła się na zielono, a stężenie nie przekraczało wartości 40 AQI. Pomarańczowe i czerwone światło zarezerwowane są dla stężenia ostrzegawczego i zagrażającego zdrowiu. Po zapaleniu się lampki w kolorze innym niż czerwony, oczyszczacz Mi Purifier 2 ustawiony w trybie automatycznym włącza tryb wydajny pracy wentylatora, który bezgłośnie pracujące urządzenie zamienia w bardzo hałaśliwy sprzęt. Obroty wentylatora ustawione są maksimum jednak jedynie przez kilka do kilkunastu minut, kiedy to urządzenie doprowadza powietrze do odpowiedniej jakości. W trybie nocnym pracy wentylatora niemalże nie słychać, co pozwala trzymać go nawet w pobliżu łóżka.Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzjaWbrew temu, co przeczytać możemy w wielu recenzjach, Xiaomi Mi Air Purifier nie podaje wartości stężenia pyłów w μg/m3. Zamiast tego wyświetla on jednostki AQI (Air Quality Index), stanowiące swoisty indeks czystości powietrza. 1 μg/m3 to 4.2 AQI. W jednostkach tych wartości stężenia pyłów w polskich miastach znajdziemy na przykład na stronie www.aqicn.org. Inne stacje pomiarowe korzystają z mikrogramów na metr sześcienny. Trudno mi mówić o dokładności pomiaru czujnika stosowanego w Xiaomi Mi Air Purifier 2. Wartości potrafiły się wahać w zakresie 10-20 AQI po restarcie urządzenia, także obstawiam taką własnie granicę błędu pomiarowego.
Wydajność Xiaomi Mi Air Purifier 2 określana jest jako 330 m³/h w trybie zwykłym i 378 m³/h w trybie wydajnym. Bez problemu powinno to wystarczyć na oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni do 35 m2.

Jak skutecznie działa Xiaomi Mi Air Purifier 2?

Otóż od razu należy zaznaczyć, że Xiaomi Mi Air Purifier 2 ze zbieraniem kurzu z powietrza radzi sobie mniej więcej tak samo dobrze jak siatka przeciwkurzowa na obudowie mojego komputera oraz inne powierzchnie płaskie w domu. Oczywiście wyolbrzymiam, ale nie spodziewajcie się, że z mieszkania kurz magicznie zniknie. W pomieszczeniu o wielkości 20 metrów kwadratowych sprzęt ten nie był w stanie wyeliminować wszystkich drobinek kurzu, które w relatywnie niewielkiej ilości znalazłem później na filtrze wewnątrz oczyszczacza, a w większej, w całym pokoju. Jeśli liczycie na to, że Xiaomi Mi Air Purifier 2 w magiczny sposób wyeliminuje kurz osiadający na meblach – jesteście w błędzie.Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzjaSubiektywnie, powietrze po kilku godzinach pracy urządzenia robi się faktycznie nieco lżejsze, co potwierdziłaby spadająca wartość AQI (a co za tym idzie szkodliwych pyłów). Trudno mi jednak powiedzieć, czy jest to swoiste placebo, czy realny wpływ na moje samopoczucie. Jeśli jednak mam dzielić się moim spostrzeżeniem, to tak: oddychało mi się przyjemniej w pomieszczeniu, w którym stał oczyszczacz. Tak czy siak, pozostaje zawierzyć czujnikowi Sharpa, który na pewno jest znacznie dokładniejszy niż moje „widzimisię”. Dokładniejszego czujnika i tak w sklepie nie kupimy, a jedyną, w 100-procentach wiarygodną wyrocznią, pozostaną profesjonalne stacje pomiarowe.

Na ile starcza filtr w Xiaomi Mi Air Purifier 2 i ile kosztuje?

No właśnie. Cena nowego filtra powietrza to kwestia, którą wiele osób podnosi jako wadę testowanego oczyszczacza Xiaomi. Starczający na ok. 120-150 dni, w zależności od stopnia zużycia, filtr powietrza, kosztuje w polskiej dystrybucji 249 złotych, co, jak łatwo policzyć, stanowi niemal 1/3 ceny urządzenia. Jest to istotnie kwota dość wysoka, którą warto doliczyć do kosztu eksploatacji urządzenia. Filtr powinien więc bez problemu przeżyć cały sezon grzewczy w Krakowie.Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzjaCzy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 2?
Nie chciałbym tutaj odwalać kryptoreklamy sprzętu Xiaomi, ale uważam, że dla mieszkańców miast takich jak Kraków i innych, które w sezonie grzewczym (i poza nim) walczą z wysokimi stężeniami szkodliwych pyłów, wydatek ten będzie strzałem w dziesiątkę, nad którym nie ma się co dłużej zastanawiać. Kilka znanych mi osób przez okres studiowania w Krakowie nabawiło się problemów związanych z układem oddechowym. Dzięki obecności oczyszczacza powietrza, być może udałoby się ich uniknąć. Wymiana filtra jest prosta, trwa dosłownie kilkanaście sekund i sprowadza się do zdjęcia tylnego panelu urządzenia.
Xiaomi Mi Air Purifier 2 faktycznie działa i, jeśli wierzyć czujnikowi PM2.5 umieszczonemu w urządzeniu, bardzo sprawnie oczyszcza powietrze ze szkodliwych pyłów. Nieco gorzej radzi sobie z kurzem, więc nie spodziewajcie się, że z Waszych mebli zniknie nagle znienawidzona szara warstewka. Kurze będziecie musieli nadal ścierać, choć faktycznie, cząstek będzie mniej.Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzjaCena Xiaomi Mi Air Purifier 2 (799 złotych) jest na tyle atrakcyjna, że jest to jeden z oczyszczaczy, które koniecznie powinniście wziąć pod uwagę przy zakupie tego rodzaju sprzętu. Cena filtra starczającego na ok. 120-150 dni wynosi jednak 249 złotych, więc jeśli sprzęt ma u Was pracować 24 godziny na dobę, koniecznie uwzględnijcie filtry w rocznym budżecie swoich wydatków.Xiaomi Mi Air Purifier 2 - recenzja