Valve zablokuje dostęp do Steam użytkownikom Windowsa XP i Visty

Jak wielkie zamieszanie w sieci potrafi wywołać niewielka w gruncie rzeczy grupa osób przekonuje się właśnie Valve. Firma podjęła decyzję o zakończeniu wsparcia przez platformę Steam dla systemów Microsoft Windows XP i Windows Vista. Informację o tym znaleźć można na stronie pomocy Steama. Wsparcie kończone jest w najbrutalniejszy z możliwych sposobów – użytkownicy tych systemów stracą wkrótce dostęp do Steama, bo… nie uruchomią go.
Oczywiście szybko znalazła się grupka oburzonych osób, będących użytkownikami dwóch archaicznych już jak na obecne czasy systemów Microsoftu. Co ciekawe, temat podchwyciła nawet polska prasa, która w obronę wzięła „biednych graczy”.
„Gracze na XP oraz Viście już niebawem poczują się jak klienci drugiej kategorii.” wieści nagłówek w artykule na największym polskim blogu technologicznym. Czy faktycznie jest tak źle? Oczywiście, że nie. Wystarczyłoby przed sformułowaniem takiej wypowiedzi zerknąć na statystyki platformy Steam, które są przecież ogólnodostępne.Wiecie jaki odsetek użytkowników Steama stanowią korzystający z Windowsa XP? 0.22%. Niewiele? Cóż, z Visty korzysta jeszcze mniej graczy i ci nie są nawet ujęci w statystykach użytkowania. Trudno jest więc spodziewać się, że gigant świata gier będzie tracił czas i zasoby na dostosowywanie coraz nowocześniejszej aplikacji pod kątem systemów sprzed ponad… 15 lat!
Zmiany nie są podyktowane z resztą wyłącznie fanaberią twórców Steama i nie są motywowane wyłącznie pobudkami ekonomicznymi. Wiele technologii i systemów bezpieczeństwa wprowadzonych na nowszych wersjach systemów Windows nie działa na starszych.
Wsparcie dla systemów Windows XP i Windows Vista Valve zakończy w styczniu 2019 roku.
Czy ktoś z Was korzysta w ogóle jeszcze z tych wersji Windowsa? Jeśli tak, to dlaczego?