TOP 20: wtyczki do Chrome 12

Odkąd Google zaprezentowało swoją przeglądarkę internetową, pnie się ona w rankingach popularności w zadziwiającym tempie. Ostatnie badania pokazały, że już wkrótce dogoni Firefox’a. Trudno się temu dziwić, bo Chrome jest stabilny, szybszy od konkurencji, a aktualizacje ciągle poprawiają jakość jego użytkowania. Rosnąca rzesza fanów jednoznacznie świadczy o tym, że przeglądarka internetowego giganta rozwija się i być może kiedyś zdetronizuje samego Internet Explorera. Chrome jest prawie idealny, chociaż może nie zadziwia mnogością funkcji. Od czego są jednak rozszerzenia?  Staraliśmy się wybrać 20 najciekawszych i najbardziej użytecznych wtyczek, które pomogą Wam udoskonalić i spersonalizować Waszą ukochaną przeglądarkę.

1. Ad block Plus for Google Chrome™ (Beta)
Klasycznie, nasz ranking rozpoczynamy od rozszerzenia, które uwolni nas od uciążliwych reklam wszelkiego rodzaju. Tych, którzy jakimś cudem ominęli tę wtyczkę, informujemy, że aplikacja typu AdBlock skutecznie blokuje wszystkie reklamy na danej stronie internetowej: począwszy od dźwiękowych, na irytujących pop-upach skończywszy. AdBlock dla Chrome ma jeszcze dodatkową funkcję: sami możemy wybrać, jakie elementy mają być blokowane. Wystarczy tylko nacisnąć prawym klawiszem na dany fragment i wybrać opcję „Blokuj element”. Możemy być pewni, że już nigdy więcej go nie zobaczymy.

2. Click & Clean
Nazwa wskazuje tylko na jedno z wielu zastosowań tego rozszerzenia: czyszczenie pamięci cache przeglądarki. Na tym jednak nie kończą się możliwości Click & Clean. Dzięki tej wtyczce zrobimy zrzut z ekranu, włączymy menadżer urządzeń, sprawdzimy połączenie internetowe, opróżnimy kosz, wyczyścimy dysk…. i wiele innych. To prawdziwe centrum zarządzania komputerem – a to wszystko pod jedną ikonką. Miłym akcentem jest całkowicie polska wersja aplikacji – każdy obsłuży ją bez najmniejszych problemów, bo interfejs jest naprawdę przyjazny.3. Smooth Gestures
Jeżeli na Chrome przesiedliście się z Opery, to ta aplikacja może znacznie ułatwić Wam życie. Zachęcamy też tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji spróbować obsługi przeglądarki za pomocą samej myszki. Rozszerzenie umożliwia wykonanie zapisanej wcześniej w opcjach akcji za pomocą ruchu myszy. Trzymając prawy przycisk gryzonia wykonujemy ruch, a na stronie wyświetla się czerwona linia. Ułatwia to korzystanie z wtyczki. I tak ruch w lewo powoduje wczytanie się poprzedniej strony, a w prawo następnej. Zawijas do odświeżenie witryny. Poza odgórnie zapisanymi ruchami, których spis znajdziecie na stronie głównej programu, użytkownik może sam wymyślać dowolne kombinacje i przypisywać je do konkretnej akcji – według swojego uznania.

4. Google Quick Scroll
Quick Scroll ma za zadanie pomóc użytkownikowi w szybszym wyszukaniu frazy. Kiedy wpisujemy w Google wielowyrazowy rekord, jest więcej niż pewne, że spędzimy następne 10 minut na wyszukiwaniu informacji na kolejnych otwierających się stronach. Po zainstalowaniu rozszerzenia ten czas ulegnie znacznemu skróceniu: po wejściu na daną witrynę, aplikacja przeniesie nas wprost do poszukiwanej frazy. Ułatwia to i znacznie przyspiesza przeszukiwanie wielostronicowych for internetowych.


5. Mail Checker Plus for Google Mail
Kolejna odsłona znanej z wielu przeglądarek wtyczki. Pozwala na bieżąco kontrolować zawartość skrzynki pocztowej Gmail. Jeżeli otrzymamy email, aplikacja powiadomi nas o tym czerwoną ikonką oraz sygnałem dźwiękowym. Otworzy się także okienko w prawym dolnym rogu przeglądarki. Znajdziemy w nim nadawcę i treść  wiadomości. Po kliknięciu ikony uzyskamy także możliwość napisania maila bez otwierania kolejnej karty. Wtyczka jest bardzo prosta, ale niezwykle przydatna. Należy pamiętać tylko o wcześniejszym zalogowaniu się do poczty.


6. Session Manager
Dzięki temu rozszerzeniu możemy zapisać sesję przeglądarki, czyli wszystkie otwarte karty. Klikamy na ikonę aplikacji i zapisujemy stan pod dowolną nazwą. Teraz możemy w każdym momencie odtworzyć zapis oraz ewentualnie zmienić jego nazwę. Narzędzie jest niezwykle przydatne nie tylko programistom, ale także dla każdemu, kto ma dosyć wyszukiwania po raz kolejny kilku lub kilkunastu stron. Jedynym minusem jest anglojęzyczna wersja rozszerzenia, ale interfejs jest na tyle prosty, że nawet osoba niemająca dużej styczności z językiem spokojnie sobie poradzi.

7. Google Share Button
Share Button to odpowiednik  znanego z Facebooka „Lubię to”. Możemy podzielić się ze znajomymi ciekawymi stronami, obrazkami i linkami – nie tylko za pośrednictwem Facebooka, ale też Gmail, Twittera, Hot Mail, MySpace i innych. Jedno kliknięcie przenosi nas na konkretną witrynę portalu społecznościowego. Jest to dużo szybsze i wygodniejsze rozwiązanie niż każdorazowe wejście przez Facebooka. A w dzisiejszym świecie – kto nie ma konta na Facebooku – nie istnieje, prawda?

8. Awesome Screenshot: Capture & Annotate
Narzędzie bardzo przydatne nie tylko do blogowania. Pozwala na stworzenie screena strony internetowej w trzech wariantach:  widocznej części strony, całej strony oraz zaznaczenia. Po wybraniu danej opcji otwiera się kolejna karta, gdzie istnieje możliwość modyfikacji obrazu prawie jak w programie do obróbki graficznej. Możemy pisać, zaznaczać, podkreślać, tworzyć strzałki i linie proste. Na końcu obraz zapisujemy na serwerze, bądź na dysku twardym. A potem możemy śmiało wrzucić go na nasz blog.

9. ScribeFire
Skoro poruszyliśmy już temat blogowania, to nie sposób przejść obojętnie obok rozszerzenia, które znacznie przyspieszy tworzenie naszego internetowego pamiętnika. ScribeFire dla Chrome nie różni się niczym od wersji na Firefox’a i Operę. Pozwala edytować, wpisywać i kasować notatki na wszystkich prowadzonych przez nas blogach. Wystarczy tylko wpisać adres, nazwę użytkownika i hasło – uzyskujemy ulepszony i rozszerzony względem portalowych edytor tekstu. Jest to pozycja absolutnie obowiązkowa dla tych zaciętych, ale i także tych początkujących blogerów.

10. Select to Get Maps
Często szukacie adresu w sieci, a potem staracie nanieść go na mapę? Macie dość wklejania i kopiowania albo przepisywania adresów? Oto wtyczka dla Was – wystarczy tylko zaznaczyć dany adres a aplikacja wyświetli Wam dwie możliwości – „pokaż na mapie” i „pokaż dojazd”. Oczywiście, jako że program jest napisany przez Google, to wszystko zostaje nałożone na Google Maps. Tak czy inaczej – cały proces trwa zaledwie sekundę, czego nie można powiedzieć o ręcznym wklepywaniu adresu za każdym razem…


#break#
11. Web Of Trust
To rozszerzenie jest znane naszym czytelnikom, ale przypomnijmy: Web Of Trust (WOT), to aplikacja określająca bezpieczeństwo danej witryny internetowej, na podstawie opinii innych użytkowników. Dzięki temu dowiemy się czy witryna gwarantuje bezpieczeństwo danych, czy operator jest godny zaufania albo czy na stronie nie znajdują się treści nieodpowiednie dla dzieci. Coraz większa liczba używających WOT sprawia, że opinie są lepsze i bardziej dokładne. Zachęcamy do oceniania stron we własnym zakresie – przyczynimy się w ten sposób do poprawy bezpieczeństwa w
12. WikiHood
Mało znana aplikacja – a niesłusznie. WikiHood to kombinacja Google Maps i Wikipedii. Po wpisaniu danej lokacji wyświetla się mapa, na której zaznaczono poszczególne miejsca bliżej opisane w Wikipedii. Po kliknięciu na znacznik otworzy się rozszerzona informacja na temat obiektu. Jest to świetne narzędzie dla każdego obieżyświata, który lubi podróżować w niecodzienny sposób. Można się także sporo dowiedzieć o najbliższych terenach. Jedyny minus to niestety tylko angielska wersja Wikipedii. Ale WikiHood to nowe rozszerzenie, więc całkiem możliwe, że już wkrótce doczekamy się aktualizacji z polską wersją językową.

13. Download Assistant
Ta wtyczka, jak sama nazwa wskazuje, służy do pomocy w ściąganiu plików, wykorzystując do tego zewnętrzny program. Jeśli więc korzystacie z takich programów jak: FlashGet, FlashGet Mini, Thunder, Thunder Lite, QQ Whirlwind, eMule, Orbit, BitComet, Internet Download Manager, Free Download Manager, Download Master, GetGo Download Manager, Download Accelerator Plus czy Mass Downloader – to ta aplikacja przyda Wam się niezmiernie. Wystarczy zaznaczyć wszystkie linki na stronie, a pod prawym klawiszem pojawi się opcja „Download all links with….”. Dużo szybsze, niż pojedyncze wklejanie linków, prawda?

14. Read Later Fast
Internet jest miejscem, gdzie znajdziemy miliardy strony i setki miliardów informacji. Wiadomym jest, że nie wszystkie artykuły zdążymy przeczytać, witryny przejrzeć, a zdjęcia pooglądać. Z pomocą przychodzi nam Read Later Fast. Za pomocą prawego klawisza wybieramy opcję „Read later” i dana strona zostaje zapisana na naszym koncie. Z rejestracją nie będą mieli problemu użytkownicy Gmail  – konta są powiązane i wystarczy tylko potwierdzić rejestrację wpisując hasło. Po ponownym włączeniu przeglądarki możemy przejść prosto do naszej bazy nieprzeczytanych stron.

15. Bubble transtlate
Wprawdzie Chrome posiada wbudowany translator oparty na Google Translate, ale duża część użytkowników wyłącza go, ponieważ wyskakujące ciągle okienka z pytaniem o tłumaczenie stają się po pewnym czasie irytujące. Dlatego też chcemy Wam przedstawić uniwersalną aplikację, która przetłumaczy stronę, jej fragment lub nasze własne zapytanie – z jakiegokolwiek języka. Całość działa na podstawie translatora Google.
16. Pogoda
Bardzo przydatna wtyczka dla tych, którzy woleliby wiedzieć, czy na jutro planować grilla w ogródku czy też może lepiej zaproponować znajomym pozostanie w domu. Aplikacja pokazuje prognozę pogody na najbliższe trzy dni, wliczając w to: zachmurzenie, temperaturę, opady, kierunek i siłę wiatru.
 
17. Free Rider 2
Czas pokazać Wam, że rozszerzenia to nie tylko skomplikowane aplikacje użytkowe, ale także gry, które umilą nam czas. Pierwszą z zaprezentowanych będzie Free Rider 2 – prosta gra w stylu flash, która polega na przejechaniu planszy, którą sami sobie stworzyliśmy. Do dyspozycji mamy linie proste, krzywe, specjalne power-upy (boost, slow-motion, bomby). Możemy także wybierać spośród wehikułów – BMX, rower górski, terenówka, balon, helikopter, monocykl (!) oraz…. bliżej niezidentyfikowany, szybko poruszający się kwadrat. Liczne plansze można znaleźć w internecie, między innymi na tej stronie.
18. Cargo Bridge
Prosta (początkowo!) gra logiczna, polegająca na budowaniu mostów towarowych. Most taki musi nie tylko stać, ale także wytrzymać ciężar przechodzącego budowniczego wraz z ładunkiem. Do dyspozycji mamy plany techniczne i ograniczone środki finansowe. Wydaje się proste? Zarwane nad tą aplikacją noce zdają się temu przeczyć. UWAGA: WCIĄGA!


19. The Fancy Pants Adventure: World 2
Ta stworzona przy udziale studia EA platformówka może wciągnąć na dłuuuugie godziny. Główny bohater to chłopczyk stworzony z kilku kresek, odziany w wymyślne, pomarańczowe szorty (stąd też nazwa). Biegamy, skaczemy, odbijamy różne dziwne przedmioty, a wszystko w rytm przyjemnej, swingowej muzyki. W sam raz na kilkunastominutową przerwę w pracy…


20. Troll-emoticons for Facebook & Twitter
Długo zastanawialiśmy się, co umieścić na zaszczytnym, dwudziestym miejscu naszego rankingu. Przeglądając setki wtyczek natknęliśmy się na coś wyjątkowego; można by rzecz – symbol dzisiejszego internetu. Jakkolwiek dziwne może Wam się wydawać to rozszerzenie, ma ono prawie 55 tysięcy użytkowników. Mowa o troll-emotkach na Facebooka i Twittera. Trollowe emotikony to grafiki, stworzone przez samych użytkowników, a znane z takich serwerów jak 4Chan.org, czy działalności grup hakerskich. Od jakiegoś czasu są niezwykle popularne pośród całej społeczności internetowej, więc nie mogliśmy przeoczyć takiego zjawiska kulturowego. Po instalacji wystarczy tylko wpisać daną komendę w wiadomości, a wyświetli się wredna emotikona. Pełną listę komend znajdziecie na stronie rozszerzenia. Trollowanie znajomych czas zacząć!

Zapraszamy Was do dyskusji na naszym forum na temat ciekawych, użytecznych lub po prostu niecodziennych rozszerzeń. Zdajemy sobie sprawę, że dwadzieścia wtyczek to tylko nieznaczna część z ogromu dostępnych na witrynie Chrome Web Store. Dlatego piszcie śmiało, żeby wszyscy mogli skorzystać z Waszych znalezisk.