To koniec narzędzia OpenIV do GTA V! Rockstar: to dla dobra graczy

Deweloperzy popularnego narzędzia OpenIV, które mocno przyczyniło się do rozwijania sceny modderskiej związanej z grą Grand Theft Auto V, otrzymali od Take-Two nakaz zaprzestania swojej działalności i dalszego udostępniania aplikacji. Ten przyszedł w formie maila od działu prawnego firmy z USA dnia 19 maja.
Twórcy OpenIV (wykorzystywanego także w grach GTA IV, GTA: EFLC oraz Max Payne 3) zdziwieni sytuacją poprosili Take-Two Interactive o wyjaśnienie sytuacji. Ta, mimo obietnicy ze strony Take-Two, nie nadeszła, jednak pocztą przyszła wiadomość z działu prawnego Take Two z Rosji. W liście, twórców OpenIV oskarżono o łamanie prawa w Rosji. GooD-NTS, szef deweloperów aplikacji, podjął decyzję o zawieszeniu dalszych prac nad nią.
Sprawę postanowiło wyjaśnić studio Rockstar, które skierowało oświadczenie do redakcji PC Gamera, który jako jeden z pierwszych serwisów poinformował o zaistniałem sytuacji:

„Działania Take-Two nie są wymierzone w modyfikacje stworzone dla trybu jednooosobowego. Niestety, OpenIV umożliwiało aktywowanie modów, które pozwalały szkodzić rozgrywce wieloosobowej w GTA Online. Będziemy wciąż starali się wspierać kreatywną część naszej społeczności, jednak nie będzie mogło się to odbywać kosztem innych graczy.”

Internauci nie potrafią zrozumieć w jaki sposób OpenIV miałby wpływać na rozgrywkę w GTA Online, skoro w żaden sposób nie był z nim powiązany. Szeroko komentuje się, że studia odpowiedzialne za GTA V nie zrobiły do tej pory nic, by położyć kres licznym oszustwom mającym miejsce w świecie GTA Online, a teraz „wystrzeliły z armaty do wróbla”.
OpenIV wciąż działa w grze, jednak nie da się go pobrać z oficjalnej strony. Hiperłącze prowadzi do oświadczenia dewelopera w sprawie zakończenia projektu.
 

Źródło: PC Gamer, GTA Forums