Tablety Surface z Windowsem RT będą kosztować 199$!

W trakcie konferencji Techready 15 Microsoft ujawnił swoje dokładne plany w związku z premierą tabletów Surface z Windowsem RT na pokładzie. Gigant z Redmond potwierdził, że zadebiutują one 26 października bieżącego roku, a także ujawnił ich szokująco niską cenę, wynoszącą jedynie 199$!
Kwota ta jest najprawdopodobniej niższa od kwoty, którą Microsoft musi wydać, aby wyprodukować pojedynczy egzemplarz. Należałoby zatem założyć, że firma ma zamiar zarobić nie na sprzedaży samych tabletów, ale dedykowanych im dodatków i aplikacji.
Wygląda również na to, że tablety Surface, działające pod kontrolą systemu operacyjnego Windows RT, mają być główną bronią Microsoftu w walce o przejęcie rynku tanich tabletów. Specyfikacja urządzeń w połączeniu z wysoką jakością materiałów użytych do ich wyprodukowania może znacznie przyczynić się do zmniejszenia zainteresowania użytkowników tabletami Kindle Fire oraz Nexus 7.
Nie wszyscy będą jednak zadowoleni z takiego obrotu sprawy – żaden producent urządzeń przenośnych nie zdecyduje się na wypuszczenie tabletu z Windowsem RT po tak niskiej cenie. Przyczyna tego stanu rzeczy tkwi w fakcie, że musieliby oni płacić nie tylko za wyprodukowanie urządzeń, ale także za licencję na system operacyjny. Co więcej, mało który producent może pozwolić sobie na produkowanie urządzeń, których cena jest znacznie niższa od kwoty, która została wydana na ich stworzenie.
Oznacza to, że Microsoft najprawdopodobniej nie tylko zmarnował potencjał, który tkwił w jego współpracownikach, ale także pogrzebał szanse Windowsa RT na zaistnienie na rynku urządzeń przenośnych. Czy tak faktycznie będzie? Odpowiedź na to pytanie przyniosą kolejne miesiące.

Źródła: Engadget, Electronista, Slashgear