Tablet Spark z… Linuxem!

Walka o dominację na rynku urządzeń mobilnych między Google, a Apple trwa w najlepsze. Przeglądając czasopisma czy serwisy internetowe, na pewno niejedokrotnie zauważyliście, że w przypadku systemów operacyjnych najczęściej pojawiającymi się nazwami są iOS oraz Android.
Na pierwszy rzut oka zdawać by się mogło, że nie mamy zbyt dużego wyboru – otóż nie! Aaron Seigo z KDE ogłosił właśnie, że w produkcji znajduje się tablet Spark działający pod kontrolą systemu operacyjnego Plasma Active, który oparty jest na Linuxie.
Urządzenie będzie wyposażone w 7-calowy ekran dotykowy. Sercem tabletu ma być procesor ARM AMLogic taktowany częstotliwością 1 GHz. Ponadto, na pokładzie znajdziemy układ graficzny MALI, 512 MB RAM-u oraz 4 GB pamięci wewnętrznej, którą to liczbę będzie można zwiększyć dzięki wbudowanemu czytnikowi kart microSD.
System operacyjny Plasma Active przystosowany został do działania na urządzeniach wyposażonych w ekrany dotykowe. Poniżej możecie zobaczyć go w akcji:

Spark może nie powala na kolana swoją specyfikacją, ale na pewno znajdzie się wiele osób, które się nim zainteresują – głównie ze względu na system operacyjny oraz cenę, która ma opiewać na kwotę 265 USD (875 zł). Nie posiadamy jeszcze bliższych informacji na temat dostępności i daty premiery urządzenia.

Źródła: Engadget, Ubergizmo, Ars Technica, YouTube, aseigo.blogspot.com