Szkoła fotografii mobilnej z Moto X Play

Profesjonalni fotografowie zwykli mawiać, że najlepszym aparatem jest ten, który w danej chwili mamy przy sobie. Nie każdemu miłośnikowi fotografii w smak jest nosić ciężką lustrzankę uwieszoną u szyi. Nawet nieco mniejsze aparaty kompaktowe nie towarzyszą nam na co dzień, gdyż mało kto chce obciążać kieszenie lub torby dodatkowym sprzętem, którego być może wcale danego dnia nie użyje. Z jakimi urządzeniami nie rozstajemy się niemal nigdy? Oczywiście ze smartfonami. Te towarzyszą nam niemal zawsze, bez względu na to co robimy i gdzie się znajdujemy. Nowoczesne smartfony posiadają coraz to większe możliwości fotograficzne, a to za sprawą ciągle ulepszanej optyki, lepszych matryc oraz nowocześniejszych procesorów obrazu. Te niewielkie urządzenia w obecnych czasach są w stanie godnie zastępować aparaty fotograficzne. Dość powiedzieć, że profesjonalne serwisy fotograficzne coraz częściej testują także… smartfony, pod kątem tego jak robią zdjęcia. Na podium wymienia się niezmiennie Moto X Style, Samsunga Galaxy S6 Edge oraz Galaxy Note IV. Jeżeli chodzi o relację ceny urządzenia do jakości zdjęć, niekwestionowanym zwycięzcą jest tu Moto X Style. Testujemy wyposażonego w niemal identyczne możliwości Moto X Play i uwielbiamy robić nim zdjęcia! Smartfon ten zainspirował nas do stworzenia niniejszego poradnika fotografii mobilnej.Uważamy, że każdy z Was może robić niezwykłe i piękne zdjęcia za pomocą własnego smartfona. Nie trzeba sprzętu za kilka tysięcy złotych, by wykonać ciekawe zdjęcie. Moto X Play kosztuje ok. 1500 złotych, co stanowi ułamek ceny profesjonalnego aparatu fotograficznego. Należy przy tym mieć na uwadze, że smartfon posiada mnóstwo możliwości. Za pomocą kompaktowego aparatu nie zadzwonicie do znajomych, ani nie wyślecie do nich smsa. I pamiętajcie: w całej tej zabawie liczy się przede wszystkim osoba fotografa – jego wiedza i pomysły. Tę właśnie cenną wiedzę chcemy Wam przekazać. Podpowiemy na jakie rzeczy powinniście zwracać uwagę, aby Wasze fotografie przyprawiały o zachwyt każdego, kto na nie spojrzy.Jeśli chcecie robić lepsze zdjęcia swoim smartfonem, powinniście poznać absolutne podstawy fotografowania. Tylko działając świadomie będziecie w stanie uzyskać naprawdę rewelacyjne efekty. Nie będziemy zalewać Was masą specjalistycznych pojęć – ograniczymy się tu do minimum, które pozwoli Wam lepiej zrozumieć to, jak powstaje zdjęcie.
Poza słowniczkiem stawiamy na porady, które będziecie mogli wykorzystać od razu w praktyce.
Słowniczek podstawowych pojęć związanych z fotografią mobilną
Matryca i megapiksele
Producenci smartfonów mydlą oczy konsumentom coraz to większą ilością megapikseli w swoich aparatach, nie podając przy tym rozmiarów matrycy, od której tak naprawdę w większym stopniu zależy jakość wykonywanych zdjęć. Matryce zbudowane są z mikroskopijnych rozmiarów fotodiod, odpowiadających za zapisywanie wartości natężenia światła, które na nie pada. Fotodiody, zwane są inaczej… pikselami. Wartość wyrażana w megapikselach przekłada się na wielkość (rozdzielczość) obrazu, jaki wykonać możemy za pomocą aparatu. Im większa jest ta wartość, tym wyższa rozdzielczość zdjęć. Parametrem cechującym piksel jest jego wielkość i to właśnie od niej zależy jakość zapisywanego obrazu. Większa fotodioda jest rzecz jasna bardziej czuła, gdy wystawi się ją na działanie światła. To pozwala rejestrować obraz o lepszej jakości i większej ilości szczegółów, nawet w zacienionych miejscach.Oczywiście ilość pikseli ograniczona jest wielkością matrycy, na jakiej się znajdują. Jeżeli matryca jest niewielka i upchnie się na niej bardzo dużą ilość niewielkich pikseli, to rozdzielczość będzie wysoka, ale jakość… Optimum jest więc jak największa matryca z elementami światłoczułymi o odpowiednio dużym rozmiarze, by rejestrować jak największą ilość światła, przy zachowaniu jednak wysokiej ich ilości, by rozdzielczość zdjęcia była dostatecznie wysoka. Moto X Play posiada aparat o rozdzielczości 21 megapikseli z  bardzo dużą jak na smartfony matrycą IMX 230 BSI CMOS o rozmiarze 1/2,3-cala. Matryce o tym rozmiarze spotyka się w… aparatach kompaktowych. Matryca w Moto X Play oferuje bardzo dobry kompromis pomiędzy pomiędzy ilością pikseli, a ich rozmiarem.
Jasność obiektywu
Jasność obiektywu to parametr określający ilość światła, jaki przepuszcza obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego. W praktyce im mniejsza jest wartość liczby przesłony f/ (im jaśniejszy jest obiektyw), tym więcej światła jest wpuszczane przez optykę. To z kolei skraca czas potrzebny do zrobienia odpowiednio naświetlonego (jasnego) zdjęcia nawet w gorszych warunkach oświetleniowych, co z kolei ułatwia robienie „nieporuszonych” zdjęć. Jasne obiektywy portretowe do lustrzanek posiadają jasność f/1.8 . Obiektyw Moto X Play oferuje jasność f/2.0, a więc radzi sobie bardzo dobrze nawet z nie najlepszym oświetleniem. Większość smartfonów cechuje się obiektywami f/2.2, a nawet f/2.4. Wzrost światłosiły nie jest liniowy – dla przykładu: obiektyw f/1.4 jest cztery razy jaśniejszy od obiektywu f/2.8.

Zdjęcie HDR wykonane aparatem Moto X Play

ISO
ISO to wartość, która określa czułość aparatu. Automatyczne lub manualne zwiększanie tej wartości pozwala na robienie zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych zawsze wtedy, kiedy nie możecie sobie pozwolić na ustawienie długiego czasu naświetlania. Wyobrażacie sobie stanie w bezruchu z aparatem przez kilka sekund, aby na matrycę padła odpowiednia ilość światła? To niewykonalne – zdjęcie byłoby na pewno nieostre. W takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzi zmiana wartości ISO. Niestety, każdy smartfon posiada ograniczenie wartości ISO, przeważnie na poziomie 800. Im większa czułość, a więc wyższa wartość ISO, tym na zdjęciu pojawia się więcej szumu, zwanego także „ziarnem”. Efekt ten można usunąć programowo, jednak rezultaty zazwyczaj nie są satysfakcjonujące. W fotografii, zwłaszcza smartfonowej, powinno więc szukać się jak największej ilości światła i ustawiać ISO na możliwie najniższym poziomie (50-80). Smartfony takie jak Moto X Play automatycznie dobierają wartość ISO do warunków oświetleniowych. Wybrane modele smartfonów pozwalają na kontrolę manualną ISO.
Podstawowa wiedza zaaplikowana! Czas więc przejść do meritum, czyli 13 praktycznych porad związanych z fotografią, które znajdziecie na kolejnej stronie artykułu.
#break#
Szkoła fotografii mobilnej – 13 prostych porad
1. Wyczyść szybkę obiektywu
Tylko tyle i aż tyle. Właśnie od tego powinniście zacząć. Szybka osłaniająca obiektyw aparatu noszonego w kieszeni spodni lub torebce ulega bardzo często zabrudzeniu. Jeżeli zdarzyło się Wam zrobić zdjęcie w pełnym słońcu, które wyszło rozmyte, była to zapewne zasługa smug na szkiełku. Przed zrobieniem zdjęcia możecie przetrzeć szybkę ściereczką do okularów lub dowolnym kawałkiem delikatnego materiału, na przykład koszulką. Bez obaw, szkiełko ochronne w smartfonie bardzo trudno jest porysować.

Czasem zdarza się, że przetarcie obiektywu nie pomoże. W tym wypadku uszkodzona może być warstwa filtra UV i konieczna będzie wymiana szkiełka chroniącego obiektyw lub… pozbycie się resztek filtra za pomocą pasty do zębów. Ten zabieg jednak wykonujecie na własną odpowiedzialność. Na szczęście szybka aparatu w Moto X Play schowana jest dość głęboko, więc jej zabrudzenie jest naprawdę trudne. Podczas 3 tygodni nie musiałem jej czyścić ani razu.


2. Kompozycja i linie pomocnicze – złoty podział, trójpodział
Istnieje bardzo dużo porad dotyczących kompozycji. My chcemy przekazać Wam najprostszą. Jeśli do tej pory nie stosowaliście się do niej, Wasze zdjęcia przejdą metamorfozę widoczną gołym okiem dla absolutnie każdego. Trójpodział to jedna z podstawowych zasad fotografii. Dzięki niemu zachowacie magiczne „złote proporcje” i odpowiednio wyeksponujecie obiekt lub obiekty na Waszych zdjęciach.

Smartfony stworzone z myślą o miłośnikach fotografii, jak choćby wykorzystywana przez nas Moto X Play, oferują wykreślenie linii pomocniczych trójpodziału na ekranie w ramach dostarczanego wraz z nimi oprogramowania. Zalecamy je włączyć, gdy tylko pierwszy raz uruchomicie aplikację aparatu.

Obiekt: siekiery. Trójpodział niezachowany

Zdjęcie siekier z zachowaniem trójpodziału.

Punkty przecinania się dwóch linii pionowych i poziomych wyznaczają miejsca kadru, na który oko ludzkie błyskawicznie zwraca uwagę. To właśnie w tych miejscach powinniście umieszczać te rzeczy, których obecność w kadrze chcecie zaznaczyć. Czasem nawet tak z pozoru drobna zmiana może decydować o odbiorze Waszej fotografii. Technika trójpodziału od wieków stosowana jest między innymi w malarstwie. Zobaczcie jak tworzyli najlepsi i uczcie się od nich!


3. Korzystaj z ciekawych funkcji aparatów w smartfonach
Powinniście zagłębić się dobrze w możliwości, jakie daje oprogramowanie kamery w Waszym smartfonie – w każdym modelu są one nieco inne. Aplikacje aparatów umożliwiają wykorzystanie wielu ciekawych funkcji, będących w stanie urozmaicić zdjęcia i ułatwić ich przechwytywanie. Przykładem może być choćby opcja wykonywania następujących po sobie kilkudziesięciu zdjęć w tak zwanym trybie zdjęć sekwencyjnych, z których do zapisu wybierzemy tylko jedno, najlepsze. Tryb zdjęć sekwencyjnych jest wręcz nieoceniony, gdy wykonujemy zdjęcia obiektów znajdujących się w ruchu.
Lubisz selfie? Skorzystaj z przedniej kamery, nie wstydź się. Moto X Play zaskoczyła nas bardzo pozytywnie jakością zdjęć wykonywanych przez przednią kamerę o rozdzielczości 5 megapikseli.

Selfie autora artykułu, wykonane przednim aparatem Moto X Play.

Aparaty w nowoczesnych smartfonach, takich jak Moto X Play oferują także możliwość wykonywania zdjęć w trybie HDR. Zdjęcia HDR cechują się bardzo szeroką rozpiętością tonalną i potrafią doskonale uchwycić głębię barw także w sytuacjach, gdy barwy w kadrze są ze sobą zestawione bardzo kontrastowo.Wybierając opcję HDR, aparat zarejestruje kilka zdjęć o różnym stopniu ekspozycji, które następnie zostaną na siebie nałożone. Efekt ten działa doskonale zwłaszcza w słoneczne dni. Zobaczcie sami!

Bez HDR

Z HDR


4. Zwróć uwagę na światło, panuj nad ekspozycją
Światło to przyjaciel fotografa, pod warunkiem, że fotograf potrafi je odpowiednio wykorzystać. Twarze postaci na Twoich zdjęciach są zawsze ciemne, podczas gdy otoczenie wydaje się dobrze oświetlone? Najprawdopodobniej fotografujesz pod słońce. Zadbaj o to, by światło padało na fotografowane przez Ciebie obiekty. Jeżeli chcesz, aby twarz na zdjęciu była dobrze widoczna, ustaw swojego modela lub modelkę w taki sposób, by promienie słoneczne ją oświetlały. Fotografowanie pod słońce jest czasem wręcz wskazane, pod warunkiem, że fotografujemy krajobraz.

Brak korekty ekspozycji

Manualna korekta ekspozycji czyni cuda

Istnieją oczywiście proste sztuczki umożliwiające skierowanie światła na interesujący nas obiekt. Wystarczy wyposażyć się w specjalną blendę lub kawałek folii/kartkę papieru, które ustawione w odpowiedni sposób odbiją promienie słoneczne w stronę przedmiotu lub fotografowanej osoby.
Jeżeli nie jesteście w stanie zrobić nic z dużą ilością światła i wydaje się Wam, że przedmioty na zdjęciu są „przepalone” promieniami słonecznymi, możecie wykonać bardzo prosty zabieg zwany manualną korektą ekspozycji. Jeżeli zdjęcie jest zbyt jasne, możecie użyć suwaka, który zmniejszy ekspozycję, ustawiając ją np. na wartość „-1”.

Manualna korekta ekspozycji w aplikacji aparatu Moto X Play

Efekt zmian zobaczycie na podglądzie w czasie rzeczywistym. Jeżeli zawartość kadru jest niedoświetlona, możecie zastosować dodatnią korekcję ekspozycji, ustawiając jej wartość na przykład na „+1,5”.


5. Nie ruszaj się!
Podczas robienia fotografii zachowaj spokój. W chwili gdy emocje biorą górę bardzo często wykonujemy gwałtowne ruchy, a ręce bezustannie drżą. Zdjęcia rozmazane poprzez przypadkowe poruszanie smartfonem to chyba największa bolączka zdecydowanej większości fotografów amatorów.

Zdjęcie poruszone

Zdjęcie nieporuszone

Receptą na zmniejszenie rozmycia zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych jest manualne zwiększenie poziomu ISO. W trybie automatycznym aparat wykona całą robotę za Was. Zobaczcie jakie zdjęcie nocne jest w stanie zrobić Moto X Play.Jeżeli z kolei chcecie uchwycić obiekt będący w ruchu i zależy Wam na tym, by zdjęcie było ostre, zróbcie wszystko, aby czas naświetlania zdjęcia był jak najkrótszy. Niestety, aparaty w smartfonach w zdecydowanej większości przypadków nie pozwalają na ustawienie ręczne tej wartości. Możemy jednak nieco pokombinować – zwiększyć czułość (ISO) lub fotografować w korzystnych warunkach oświetleniowych. Bardzo ważny jest też odpowiednio szybki autofokus. Ten w Moto X Style, z detekcją fazową, bez problemu radzi sobie z fotografowaniem przejeżdżających samochodów w pełnym słońcu.


6. Zrób (dobry) użytek z lampy błyskowej
Nic nie psuje ładnego zdjęcia tak jak niepotrzebny błysk lampy LEDowej. Aparaty w trybie automatycznym potrafią wprawdzie inteligentnie stosować lampę błyskową, jednak są sytuacje, gdzie wolelibyśmy, aby zdjęcie było nieco ciemniejsze, ale zachowało nieco bardziej naturalne barwy. Moto X Play wyposażono w lampę błyskową z dwoma LEDami, emitującymi dwie barwy światła, które mają sprawić, że oświetlenie będzie zbliżone do naturalnego tak bardzo, jak tylko się da.Są też sytuacje, w których chcielibyśmy zastosować lampę błyskową, a aparat wcale nie uzna tego za stosowne. Taką sytuacją może być na przykład chęć zrobienia komuś zdjęcia portretowego w sytuacji, gdy światło pada zza pleców osoby fotografowanej – w tym przypadku jakość światła na twarzy polepszą nam dwa LEDy dostępne w aparacie. Oczywiście powinniśmy dążyć do sytuacji, gdy światło oświetla twarz osoby fotografowanej, jednak w pewnych sytuacjach takie ustawienie będzie z wielu powodów niekorzystne lub niemożliwe.
Z lampą błyskową należy uważać – bardzo często obiekt, na który pada jej błysk wyróżnia się, a tło robi się bardzo ciemne. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas zdjęć nocnych.
Światło lampy błyskowej za dnia można natomiast łatwo”zmiękczyć” za pomocą choćby chusteczki higienicznej – staje się ono wówczas mniej intensywne. Wystarczy przesłonić doświetlający scenę LED i voila, osiągnęliśmy zamierzony efekt!


7. Najlepszym zoomem jest zoom w nogach
Zoom cyfrowy w smartfonach potrafi bardzo niekorzystnie wpłynąć na jakość zdjęcia. Nawet nieznaczne powiększenie cyfrowe sprawi, że zdecydowanie łatwiej będzie „poruszyć” zdjęcie i sprawić, że fotografia będzie rozmyta. Oczywiście im gorsze warunki oświetleniowe, tym trudniej zachować ostrość fotografowanego obiektu. Dobra rada: kiedy tylko możecie, wykorzystujcie siłę własnych nóg – zbliżcie się do obiektu Waszego zainteresowania, nie bądźcie leniwi. 🙂

Zoom ręczny

Zoom “nożny” 🙂


8. Szukaj ciekawej perspektywy!
Jeżeli nie chcesz, aby wszystkie Twoje zdjęcia wyglądały tak samo, eksperymentuj z perspektywą. Pogimnastykuj się – kucaj, połóż się, wspinaj się na palce. Zadbaj o to, żeby pokazać fotografowany obiekt w sposób jak najbardziej nietypowy. To właśnie niebanalne zdjęcia najbardziej zwracają uwagę!


9. TŁO jest równie WAŻNE jak pierwszy plan!
Na zdjęciach uwagę zwraca nie tylko to, co znajduje się na pierwszym planie. Równie ważne jest atrakcyjne dla oczu tło, nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, gdy jest rozmyte. Aparat w Moto X Play dzięki jasności f/2.0 jest w stanie w pewnym stopniu rozmyć dalszy plan fotografii. Zadbajcie o to co znajduje się w głębi kadru – nawet najpiękniejsza modelka wypadnie słabo z wysypiskiem śmieci w tle. Czasem wystarczy niewielka tylko zmiana perspektywy, aby w kadrze zapanował ład i porządek.


10. Obrabiaj swoje zdjęcia, warto to robić!
Nie bójcie się zmierzyć z obróbką graficzną swoich zdjęć. Między bajki wsadźcie twierdzenia, że profesjonaliści nie obrabiają swoich zdjęć – oczywiście, że to robią! Programy graficzne pozwalają znieść ograniczenia nakładane na fotografa przez sprzęt. Zdjęcie wyszło zbyt ciemne? Rozjaśnij je! Kadr mógłby być lepszy? Wytnij z fotografii interesujący Cię fragment. Wysoka rozdzielczość zdjęć znacząco ułatwia to konkretne zadanie – obróbka zdjęć o rozdzielczości 21-megapikseli przechwytywanych Moto X Play była prawdziwą przyjemnością. Na tym możliwości obróbki się nie kończą. Próbujcie wykorzystywać różne, także automatyczne filtry w darmowych programach graficznych – nie raz pozwolą Wam uzyskać naprawdę ciekawy efekt! Jesteście nieco bardziej ambitni? Adobe Lightroom potrafi czynić cuda… Oto dowód.

Zdjęcie mostu London Bridge bez obróbki

Zdjęcie mostu London Bridge po obróbce

 


11. Ustaw odpowiedni dla sytuacji pomiar światła
Zbyt jasne lub zbyt ciemne zdjęcia są często nie tyle efektem niekorzystnych warunków oświetleniowych, co wynikiem ustawienia określonej metody pomiaru światła przez aparat. Użytkownicy zdecydowanej większości smartfonów mogą wybierać pomiędzy pomiarem centralnie ważonym, matrycowym (uśrednionym), a punktowym. Nazwy trybów mówią w zasadzie same za siebie.

Jeżeli chcemy, aby pomiar światła został dokonany głównie na podstawie oświetlenia centralnej części kadru, powinniśmy wybrać tryb centralnie ważony. Pomiar matrycowy uśredni ekspozycję z różnych punktów całego kadru – powinno się go unikać w sytuacji fotografowania krajobrazów metodą „pod słońce”. Pomiar punktowy pozwoli użytkownikowi określić, w którym punkcie zostanie dokonany pomiar i na podstawie wybranego, bardzo niewielkiego obszaru dobierze odpowiednią ekspozycję. To pomiar stworzony do sytuacji, w których fotografujemy obiekty zza których świeci światło. Eksperymentujcie i zobaczcie, który tryb sprawdza się najlepiej w określonych sytuacjach.


12. Usuń z kadru zbędne obiekty
Zadbaj o porządek w kadrze. Fotograf powinien widzieć więcej niż zwykli śmiertelnicy. 🙂 Czasem wystarczy zrobić krok w lewo lub w prawo, tudzież delikatnie tylko przesunąć obiektyw aparatu, aby usunąć z kadru niezbyt romantyczny kubeł na śmieci, czy zdezelowany samochód stojący nieopodal pięknego obiektu architektonicznego lub też znak drogowy, zasłaniający część interesującego nas budynku. Zwracajcie uwagę na takie rzeczy – diabeł tkwi przecież w szczegółach!


13. Ustaw ostrość manualnie
Manualne ustawianie ostrości na dowolnym obiekcie to doskonała funkcja – autofokus w aparatach nie zawsze ustawia bowiem ostrość tam, gdzie byśmy tego chcieli. W Moto X Play wystarczy przytrzymać palec na ekranie w miejscu, w którym chcemy ustawić punkt ostrości. Po jego uniesieniu zostanie wykonana fotografia. Takie to proste!Na kolejnej  stronie prezentujemy polecane smartfony do fotografii, proste w obsłudze aplikacje do obróbki zdjęć oraz przydatne dla każdego fotografa akcesoria!
#break#
Polecane smartfony do fotografii:
Moto X PlayMoto X PlayTo właśnie okazja do przetestowania Moto X Play i jej możliwości skłoniły nas do napisania niniejszego poradnika. Oba aparaty spełniają swoje zadania rewelacyjnie, nawet w złych warunkach oświetleniowych. Przedni aparat jest wręcz stworzony do wykonywania selfie – jakość zdjęć, które można wykonać za jego pomocą jest doprawdy zdumiewająca! Tylna kamera o rozdzielczości 21 Mpix, z matrycą o wielkości 1,⅔-cala, spotykaną w aparatach kompaktowych, potrafi zdziałać cuda nawet w rękach fotografa amatora. Wśród przydatnych funkcji aplikacji kamery warto wymienić zdjęcia panoramiczne, dotykowe ustawianie ostrości oraz świenie działający tryb HDR. W parze z aparatem, który profesjonaliści zaliczają do ścisłej czołówki aparatów w smartfonach, idzie także bardzo wysoka wydajność samego urządzenia, 2 GB pamięci RAM i duży ekran o rozdzielczości Full HD, chroniony szkłem Gorilla Glass 3.

Ekran:5,5” 1080×1920 pikseli, chroniony szkłem Gorilla Glass 3
Aparaty:Tylny – 21 Mpix , flash z dwoma LEDami, autofokus, Przedni – 5 Mpix
Dodatkowe funkcje aparatów:geotagowanie, ust. ostrości dotykiem, wykrywanie twarzy, HDR, zdj. panoramiczne
Procesor:Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615
RAM:2 GB
Waga:168 g
Cena:1549 złotych

 


SPRAWDŹ TAKŻE:
Moto X StyleMoto X StyleNazwa Moto X Style nie wzięła się znikąd. Recenzenci na całym świecie są zgodni: Moto X Style to jeden z najładniejszych smartfonów, wyposażony w piękny wyświetlacz o przekątnej 5,7-cala i rozdzielczości WQHD 1440×2560 pikseli, chroniony przed uszkodzeniami szkłem Gorilla Glass 3. Moto X Style zalicza się także do elitarnego grona jako jeden z najlepszych smartfonów fotograficznych, gdzie stawiana jest na równi z Apple iPhone 6, Sony Xperią Z5, LG G4, Huawei Nexus 6P oraz Samsungiem Galaxy Note 4. Miłośnicy  fotografii docenią obecność flasha z podwójnym LEDem obok kamery tylnej, a nawet flash, doświetlający przednią kamerę! Superszybki autofokus z detekcją fazy sprawi, że zdjęcia przedmiotów będących w ruchu będą ostre jak nigdy do tej pory. Ten rozsądnie wyceniony smartfon posiada doskonałe głośniki, błyskawicznie ładującą się, wytrzymałą baterię, a także jeden z najwydajniejszych na rynku procesorów.

Ekran:5,7” 1440×2560 pikseli, chroniony szkłem Gorilla Glass 3
Aparaty:Tylny – 21 Mpix , flash z dwoma LEDami, autofokus z detekcją fazy, Przedni – 5 Mpix z flashem LED
Dodatkowe funkcje aparatów:geotagowanie, ust. ostrości dotykiem, wykrywanie twarzy, HDR, zdj. panoramiczne
Procesor:Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808
RAM:3 GB
Waga:179 g
Cena:2299 złotych

 
Moto G 3rd Gen.Moto G 2015Testowaliśmy Moto G 3 generacji przez kilka tygodni i po tak mile z nią spędzonym czasie trudno jej nie polecić. Nie spodziewaliśmy się, że w tak atrakcyjnej cenie można otrzymać tak wiele. Moto G 3 generacji jest jeszcze lepsza od swoich poprzedników, których to Polacy tak bardzo doceniali na przestrzeni ostatnich lat. Moto G 3 gen. polecamy ze względu na komfort użytkowania, płynną pracę obu kamer i dobrą jakość zdjęć oraz szybki procesor. Amatorzy fotografii z pewnością docenią wodoodporność urządzenia oraz długi czas pracy na baterii.

Ekran:5” 720×1080 pikseli, chroniony szkłem Gorilla Glass 3
Aparaty:Tylny – 13 Mpix , flash z dwoma LEDami, autofokus, Przedni – 5 Mpix
Dodatkowe funkcje aparatów:geotagowanie, ust. ostrości dotykiem, wykrywanie twarzy, HDR, zdj. panoramiczne
Procesor:Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
RAM:1 GB
Waga:155 g
Cena:849 złotych

 


Aplikacje do obróbki zdjęć
1. InstagramInstagram to nie tylko serwis społecznościowy. To także dość sporych rozmiarów zbiór bardzo ciekawych filtrów, które pozwolą odmienić Wasze zdjęcie za pomocą jednego tylko kliknięcia. Autorzy programu zadbali także o zestaw podstawowych narzędzi do manualnej edycji zdjęcia, między innymi takich jak jego przycinanie, korekta ekspozycji, tudzież dostosowanie poziomu kontrastu. Nie chcesz tracić zbyt wiele czasu na obróbkę zdjęć? Instagram jest stworzony dla Ciebie i przede wszystkim, darmowy!
2. Adobe LightroomAdobe Lightroom to najbardziej zaawansowane z polecanych przez nas narzędzi. Ogromną zaletą programu jest jego wszechstronność, kolosalne wręcz możliwości i… prostota obsługi. Z Lightrooma korzystają miliony profesjonalnych fotografów na całym świecie, ale z podstawową obróbką zdjęcia poradzi sobie nawet amator. Już nawet automatyczny, wykonywany w całości przez program, retusz pozwala uzyskać doskonałe rezultaty. Obejrzenie kilku poradników na YouTube pomoże natomiast zamienić użytkownika początkującego w zaawansowanego, dla którego obróbka pojedynczego zdjęcia będzie kwestią zaledwie kilkudziesięciu sekund. Rezultaty z kolorowania zdjęć (a także filmów!) za pomocą Adobe Lightroom wprawiają każdego w osłupienie.
3. Adobe Photoshop ExpressNazwa nawiązująca do jednego z najpopularniejszych wśród fotografów programów do obróbki zdjęć nie jest przypadkowa. Photoshop Express to zintegrowana z chmurą Creative darmowa aplikacja, która umożliwia posiadaczom smartfonów obróbkę ich zdjęć. Na szczęście interfejs tego praktycznego narzędzia jest znacznie bardziej przystępny dla początkujących niż “dorosła” wersja programu. Ogromną zaletą Adobe Photoshop Express jest obsługa formatu RAW, do którego to potrafią zapisywać zdjęcia niektóre smartfony. Photoshop w wersji mobilnej oferuje także 23 filtry, które pozwolą na szybkie kolorowanie zdjęcia bez zbędnego zagłębiania się w często żmudny proces ręcznego ulepszania.
4. Pixlr ExpressPoznajcie najpopularniejszą i najbardziej rozbudowaną (no i co najważniejsze: w pełni darmową!) aplikację do obróbki zdjęć, dedykowaną użytkownikom smartfonów z systemem Android. Przez wielu Pixlr Express uznawany jest za absolutnie bezkonkurencyjne mobilne narzędzie do edycji fotografii. Zdjęcia zrobione za pomocą Moto X Play wyglądały świetnie nawet bez obróbki, ale sporo frajdy sprawiło nam eksperymentowanie z paletą ponad… 600 efektów, udostępnionych użytkownikom przez twórców aplikacji Pixlr Express. Bez względu na to, czy chcecie dokonać drobnych tylko poprawek, odszumić zdjęcie, poprawić na nim kolory, czy eksperymentować z kilkoma warstwami filtrów, Pixlr Express doskonale wywiąże się z każdego zadania. Za aplikację odpowiada firma Autodesk, twórcy legendarnego już narzędzia dla architektów – AutoCADa. To chyba dość dobra rekomendacja?
5. VSCO CamVSCO Cam zyskało ogromną popularność nie tylko jako niezłe narzędzie do edycji zdjęć, ale także bardzo dobra aplikacja aparatu. Jeśli nie jesteście usatysfakcjonowani możliwościami, jakie daje domyślna aplikacja aparatu – zmieńcie ją na inną! Być może dopiero wtedy odblokujecie w pełni potencjał drzemiący w kamerach Waszego telefonu. VSCO Cam poza zestawem gotowych efektów dostępnych do nałożenia na zdjęcie już po jego wykonaniu oraz pakietu 15 narzędzi do edycji, oferuje też ogromne możliwości w trakcie przechwytywania fotografii, zapewniając intuicyjną obsługę aplikacji za pomocą ekranu dotykowego.
 


Przydatne akcesoria do fotografii mobilnej
Etui ochronne – Zdjęcia smartfonami wykonujemy spontanicznie, czasami będąc w ruchu, często znajdując się przy okazji w tłumie ludzi. Chwila nieuwagi może skutkować upadkiem telefonu na ziemię. Pomimo obecności szkieł ochronnych, niektórych uszkodzeń nie da się uniknąć inaczej, niż zamykając smartfona w ochronnym etui. Motorola przygotowała dla użytkowników swoich telefonów etui Motorola Flip Shell, które zastępuje tylną obudowę smartfona, a także osłania wyświetlacz. Przedni panel pokryty jest od wewnątrz mikrofibrą, która dodatkowo chroni ekran.
Selfie Stick z samowyzwalaczem – Zdjęcia selfie robione “z ręki” bardzo często nie pozwalają na uchwycenie dostatecznie szerokiego planu za osobami fotografowanymi. W tym momencie z pomocą fotografowi przychodzą selfie sticki, czyli wysięgniki teleskopowe, na końcu których można umieścić naszego smartfona. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego kijka? Na kilka rzeczy.

 1. W zasadzie niezbędnym elementem jest przewodowy lub bezprzewodowy (łączący się za pośrednictwem Bluetooth) pilot z przyciskiem pełniącym rolę spustu migawki w aparacie. Dzięki niemu nie trzeba gimnastykować się z samowyzwalaczem.

 2. Kolejnym dodatkiem jest obrotowa głowica, na której umieszcza się smartfona. Dzięki niej będziemy mogli uzyskać jeszcze ciekawszą perspektywę. Niektóre uniwersalne selfie sticki pozwalają na jej wymianę (na przykład na wersję z gwintem zamiast uchwytu), umożliwiając dzięki temu montaż także innych gadżetów – kamer i aparatów.

 3. Parametrem na który warto zwrócić uwagę jest maksymalna długość wysięgnika – te mają długość od 25 centymetrów wzwyż. Optimum wydaje się selfie stick 40-50 centymetrowy.

 4. Robisz zdjęcia w wodzie za pomocą wodoodpornego smartfona? Poszukaj selfie sticka z rączką gwarantującą odpowiednio dużą wyporność. Dzięki niej, nawet gdy selfie stick z telefonem wpadną do wody, nie utoną, a będą unosić się na jej powierzchni.

  Karta pamięci – Karta pamięci w formacie micro SD to nieodzowny element w każdym smartfonie, który pełni czasami funkcję aparatu fotograficznego. Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości potrafią zajmować nawet po kilka – kilkanaście megabajtów pamięci. Łatwo policzyć, że kilkaset takich zdjęć szybko zapełni całą wbudowaną pamięć smartfona. Podczas zakupu karty pamięci warto zwrócić uwagę czy spełnia ona normę prędkości zapisu Class10 (minimalny gwarantowany zapis na poziomie 10 MB/s) lub wyższej. Dzięki temu będziecie pewni, że Wasze fotografie zostaną nie tylko błyskawicznie odczytane, ale będą także bardzo szybko zapisywane, co umożliwi sprawne robienie zdjęć sekwencyjnych bez obawy o jakiekolwiek opóźnienia. Wśród znanych i cenionych producentów kart pamięci Micro SD warto wymienić firmy: SanDisk, Samsung, Kingston, Goodram, Transcend
   

   

   

   

   

   

   

  Wszystkie zdjęcia w tekście wykonane zostały za pomocą smartfona Moto X Play. Wyjątkami są zdjęcia smartfonów oraz zdjęcie London Bridge.