Sound Blaster X4 – HiFi dla każdego

Producent podkreśla progresję – przy projektowaniu Sound Blaster X4 skupił się na dodaniu nowych funkcji, zaimplementowaniu dodatkowych technologii, polepszenie jakości odtwarzanego dźwięku i zaoferowaniu użytkownikowi nowego oprogramowania. Karta świetnie sprawdzi się też jako alternatywa dla zestawu stereo w konfiguracji streamer i DAC.

Creative Technology wprowadził na rynek nową wersję zewnętrznej kart dźwiękowej na USB, Sound Blaster X4. Jest to zmodernizowany następca, bardzo dobrze przyjętego przez użytkowników, DACa Sound Blaster X3. Różnice pod względem wizualnym są niewielkie. Dlaczego? Być może większe już być nie mogły. Gałka potencjometru sięgnęła już szczytowych rozmiarów w X3 i jeśli nie została powiększona w X4 to najprawdopodobniej z tego samego powodu, dla którego wrona siada na czubku drzewa – wyżej już nie może. Dla tych, którzy od stosunkowo niedawna są użytkownikami rozwiązań audio Creative pokażmy, jak producent traktował kwestię potencjometru w muzycznych kartach zewnętrznych wcześniejszych generacji.

Niżej Sound Blaster pierwszej generacji z niemal niedostrzegalnym potencjometrem, wyżej SB 2 z wydawałoby się bardzo dużym pokrętłem.

Ewolucja wielkości potencjometru przypomina zwiększanie środkowego elementu tzw. atrapy chłodnicy w BMW (skojarzenie z nazwy karty – X4). Jeśli producent będzie chciał utrzymać progres w tej sferze, w autach kolejnej generacji będzie chyba zamontowany kaloryfer…

Czy może być większe? Chyba już nie…

Urządzenie wielofunkcyjne

Sound Blaster X4 to oczywiście przede wszystkim źródło dźwięku bardzo wysokiej jakości. Jest on dostępny w kilku postaciach – w systemie wielogłośnikowym, przestrzennym z ulepszeniem, kodowanego w Dolby Digital.

Najnowsze dzieło Creative Technology zapewnia też bardzo wszechstronny zakres opcji podłączania Sound Blaster X4 do wielu innych  urządzeń audio. Karta dźwiękowa obsłuży urządzenia audio, poczynając od zewnętrznych mikrofonów i zestawów słuchawkowych, po komputery PC, Mac, PS4, PS5, Nintendo Switch, a nawet wielokanałowe systemy głośnikowe.

Urządzenie świetnie sprawdzi się w biurze. Może być alternatywą dla coraz bardziej modnych zestawów słuchawkowych które ulepszają dźwięk, eliminują szumy itd.

Karta dla melomana

Sound Blaster X4 może obsłużyć fizyczny zestaw głośnikowy w trybie 7.1 a także dostarczyć wirtualny dźwięk przestrzenny na kilka sposobów.  Funkcja Super X-Fi, potrafi odtworzyć wrażenia odsłuchowe systemu wielogłośnikowego w słuchawkach. Technologia przetwarzania dźwięku przestrzennego Sound Blaster Surround Virtualization wykorzystując algorytmy, optymalizuje informacje przestrzenne przychodzącego dźwięku. Jest też technologię kodowania Dolby Digital Live dla użytkowników systemu Windows za pośrednictwem połączenia optycznego.

Koniecznie trzeba zauważyć, że X4 może być alternatywą dla współczesnego systemu audio. Jeśli komputer będzie źródłem dźwięku dobrej jakości (np. przy użyciu któregoś z serwisów streamujących, najlepiej w wersji HiFi), a kartę użyć jako przetwornik cyfrowo-analogowy (czyli DAC), to już tylko od kabli, wzmacniacza i kolumn zależy, jak wyeksponują jakość dźwięku z tandemu PC i X4. Mało tego, sygnał z karty można podpiąć bezpośrednio do końcówki mocy i sterować głośnością oraz innymi parametrami.

Karta posiada też wzmacniacz słuchawkowy. Może on wysterować  zestaw słuchawkowy klasy studyjnej do 600 Ω z klarownością dźwięku na poziomie 114 dB i odtwarzać w rozdzielczości 24-bit/192 kHz.

Szkoda, że producent zrezygnował ze złącza RCA, na obrazkach ewolucja – po lewej na dole X4 bez RCA, po prawej na górze SB 2 z wyjściem RCA, niżej pierwsza generacja z kompletem we/wy.

Automatyczne wyciszanie mikrofonu i dwukierunkowe tłumienie szumów

Zestaw inteligentnych funkcji komunikacyjnych SmartComms, charakteryzuje się uproszczonym sposobem odbierania połączeń online na platformie Windows 10. Należą do niej funkcje VoiceDetect i NoiseClean. Technologia VoiceDetect odpowiada za automatyczne wzbudzanie lub wyciszanie mikrofonu w momencie pojawienia się ludzkiego głosu. NoiseClean to technologia dwukierunkowego tłumienia statycznych szumów, która działa zarówno po stronie odbiorcy jak i nadawcy. Do powyższego zestawu dodano technologię CrystalVoice, która jest odpowiedzialna za poprawę jakość głosu, zapewniając wyraźne nagrania i czystą komunikację.

To oznacza, że karta jest świetną alternatywą dla biznesowych zestawów słuchawkowych. A te same w sobie kosztują co najmniej tyle, co karta.

Dedykowane oprogramowanie SmartComms Kit

Karta dźwiękowa dostaje autorskie oprogramowanie SmartComms Kit. Znajdują się w nim takie funkcje jak Acoustic Engine, CrystalVoice, Dialog Plus, konfigurowalne tryby korektora Music, Movies i Footsteps Enhancer i wiele innych ciekawych opcji. Każdy element ustawień audio możesz edytować lub całkowicie je wyłączyć je za pomocą aplikacji Creative. Można korzystać z aplikacji na komputerach, aby uzyskać pełen zakres regulacji dźwięku w Sound Blaster X4. Można też dokonać szybkich zmian ustawień korektora z telefonu komórkowego za pomocą Bluetooth Low Energy (BLE).

Sound Blaster X4 oferuje swoim użytkownikom wygodne i bezproblemowe sterowanie za pomocą definiowanych przycisków i eleganckiego podświetlanego pokrętła. X4 zostało wyposażone w dedykowane przyciski balansu dźwięku, trybu Super X-Fi, wyboru trybu dźwięku dla głośników (wyjście liniowe) i słuchawek. Ułatwia to przełączanie między tymi urządzeniami.

Podsumowanie

Jak widać Sound Blaster X4 to nie tylko bardzo rozbudowana karta muzyczna. Może pełnić kilka dodatkowych funkcji, jak choćby wysokiej jakości zestaw stereo, czy bardzo funkcjonalny zestaw do prowadzenia rozmów. Śmiało można zaryzykować opinię, że X4 może być alternatywą dla streamera i DAC wartości kilku tysięcy zł. Warunek – zastosowanie odpowiedniego kabla USB do połączenia karty z komputerem. Oczywiście pozostałe też mają znaczenie, ale USB jest najbardziej istotny.

Specyfikacja techniczna