Samsung Exynos 5 Dual – znamy specyfikację

Samsung ujawnił właśnie specyfikację Exynosa 5 Dual, który w niedalekiej przyszłości stanie w szranki z układami nVidii, Texas Instruments czy Qualcomma. Co będzie miał nam do zaoferowania i czy warto będzie inwestować w niego pieniądze? Oceńcie sami!
Dwurdzeniowe procesory, należące do rodziny Exynos 5 Dual, wykonane zostaną w 32-nanometrowym procesie technologicznym w oparciu o architekturę Cortex A-15. Ich częstotliwość taktowania będzie wynosić 1,7 GHz.
Za grafikę odpowiadał będzie czterordzeniowy układ graficzny Mali 604, który oferować ma wsparcie dla OpenGL ES 3.0, OpenCL 1.1 oraz DirectX 11. Ma on być pięć razy bardziej wydajny niż poprzednia generacja procesorów graficznych, a także lepszy od układów Adreno 225 Qualcomma.
Procesory z serii Samsung Exynos 5 Dual umożliwią odtwarzanie filmów w rozdzielczości 1080p z częstotliwością 60 kl./s. Nie zabraknie też wsparcia dla stereoskopowego 3D. Ekrany urządzeń wyposażonych w nową generację układów Samsunga będą w stanie wyświetlać obrazy w rozdzielczości nawet 2560 x 1600 pikseli.
Wedle zapowiedzi producenta układy Samsung Exynos 5 Dual będą zużywać aż o 30% mniej energii niż chipy wykonane w 45-nanometrowym procesie technologicznym, co znacznie wydłuży czas działania baterii.
Nie wiemy jeszcze kiedy i w jakich urządzeniach pojawią się dedykowane smartfonom i tabletom układy nowej generacji Samsunga.

Źródła: Electronistam The Verge, Slashgear