Rosjanie pracują nad androidowymi tabletami dla wojska

Wszechstronność i funkcjonalność tabletów czynią z nich przydatne urządzenia zarówno w domu, jak i w biurze. Ostatnimi czasy coraz częściej interesuje się nimi również wojsko. Rosyjska armia pracuje obecnie nad swoimi własnymi tabletami, które działać będą pod kontrolą systemu operacyjnego, bazującego na Androidzie.
Rosyjski Mobilny System Operacyjny (RoMOS) projektowany jest z myślą o zastosowaniu wojskowym. Jako że zachowanie bezpieczeństwa przechowywanych w tabletach danych stanowić będzie jeden z priorytetów, RoMOS nie będzie dzielił żadnych informacji z Google. Aplikacje dedykowane urządzeniu będzie można pobierać ze sklepu RoMOS.
Tablety nie będą korzystać z GPS-u. Zamiast niego wykorzystywany będzie rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS. Dzięki temu jeżeli z jakiegoś powodu Stany Zjednoczone „wyciągną wtyczkę”, nie będzie to miało wpływu na rosyjskie tablety.
Do sprzedaży mają trafić dwie wersje urządzenia – standardowa i militarna. Tablety wojskowe będą charakteryzować się wodoodporną i mniej wrażliwą na wszelkiego rodzaju uszkodzenia konstrukcją. Na chwilę obecną nie znamy szczegółów na temat specyfikacji urządzeń.
Podstawowa wersja tabletu ma kosztować około 15 000 rubli, czyli około 1500 zł. Urządzenie ma zadebiutować jeszcze w tym roku.

Źródła: The Verge, Liliputing