Roccat Nyth i Mad Catz R.A.T. Pro X – test myszek, które mogą więcej

Ponad dwa tygodnie temu na łamach Conowego.pl opublikowaliśmy wielki test myszek dla graczy. Testowaliśmy w nim gryzonie sprzedawane w cenie do 399 złotych. Do naszej redakcji trafiły w międzyczasie dwa urządzenia droższe i na tyle ciekawe, by poświęcić im osobny artykuł. Poznajcie Mad Catz R.A.T. Pro X oraz Roccat Nyth – myszki, które powinniście z pewnych względów (nie tylko cenowych) zapamiętać.

Roccat Nyth
W sporych rozmiarów opakowaniu oprócz myszki Roccat Nyth znajdziemy także niewielki neseserek wypełniony po brzegi… przyciskami. Wewnątrz znajdziemy aż trzy rodzaje wymiennych klawiszy różniących się od siebie kształtem, które umieścić można po lewej stronie obudowy myszki, a także wymienny prawy panel gryzonia z podpórką, przyczepiany do myszki za pomocą magnesów. Nyth sprzedawany jest w kolorze czarnym oraz, dużo rzadziej spotykanym, białym. Do testów otrzymałem myszkę czarną.Roccat NythBudowa
Obudowa myszki Roccat Nyth zwraca uwagę gładkim, matowym i przyjemnym dla dłoni oraz oka tworzywem, z którego została wykonana, a także swoim dość słusznym rozmiarem. Sporą zaletą gryzonia i jednym z jego znaków rozpoznawczych jest modularność, polegająca na możliwości zamiany prawego panelu myszki na taki z podpórką pod palce prawej dłoni, a także zmiany układu aż… 12 przycisków umieszczonych na lewej ściance obudowy.Roccat NythWierzch myszki zarezerwowany jest dla dwóch głównych, zintegrowanych z korpusem przycisków, rolki z klikiem w płaszczyźnie pionowej (niestety nie klika ona na boki), przycisku Easy-Shift [+] umieszczonym przed nią oraz charakterystyczną „płetwą rekina”, czyli przyciskiem klikającym w lewo i prawo, umieszczonym w centralnym punkcie górnej części obudowy.Roccat NythLewa strona myszki to swoisty znak rozpoznawczy modelu Nyth. Umieszczono na nim 12 przycisków funkcyjnych. W zestawie z myszką znajdują się aż trzy komplety alternatywnych przycisków, charakteryzujących się różnym kształtem i stopniem wypukłości. Przyciski takie można drukować także na drukarkach 3D i dopasować je w pełni do swoich indywidualnych potrzeb. Do wyczepienia przycisków służy niewielki przełącznik znajdujący się na spodzie myszki, tuż obok sensora. Proces wymiany jest bardzo prosty i nie sprawi nikomu najmniejszych problemów.Roccat NythPrawą stronę myszy stanowi panel, przyczepiany do korpusu za pomocą magnesów. Można go odczepić i wymienić na alternatywny panel dodawany do zestawu, który oferuje dodatkowe oparcie dla palców prawej dłoni oraz dodatkowy ślizgacz.Roccat NythJeśli zastanawiacie się czy zawiasy trzymają panel solidnie, odpowiadam: jak najbardziej – podczas użytkowania myszki nawet nie drgnął.Roccat NythJeśli chodzi o podświetlenie, to producent zdecydował się iluminować sporych rozmiarów logo Roccata, z towarzyszącą mu nazwą modelu, znajdujące się w miejscu spoczywania nadgarstka, a także subtelny pasek długości ok. 3 centymetrów, umieszczony z tyłu obudowy, tuż nad powierzchnią podkładki. Podświetlenie jest bardzo intensywne, ale dzięki zmatowionej powierzchni szybki nie razi w oczy. W mojej ocenie prezentuje się wzorcowo.
Spód myszy zarezerwowany jest dla czterech sporych rozmiarów twardych teflonowych ślizgaczy. Pomiędzy nimi znajduje się sensor laserowy o maksymalnej rozdzielczości 12000 DPI i zakresie regulacji od 200 DPI do 12000 DPI (możliwość zmiany ustawień co 1 DPI).Roccat NythWygląd: 4,5/5
Wykonanie: 5/5
Funkcje: 5/5


Ergonomia i obsługa
Myszka po wymianie panelu na ten akcesoryjny, z podpórką pod palce prawej dłoni, staje się szalenie wygodna. Bez niego jest może mniej komfortowa dla osób praworęcznych, ale domyślny panel umożliwia korzystanie z gryzonia także osobom leworęcznym. Zaryzykuję stwierdzenie, że gryzoń może być jednym z najwygodniejszych i najbardziej funkcjonalnych gryzoni dla osób leworęcznych, jakie są dostępne na rynku.Roccat NythRozmieszczenie na powierzchni myszki łącznie 17 przycisków (nie licząc dwóch funkcji płetwy i trzech rolki) stanowiło na pewno nie lada wyzwanie. Prawdę mówiąc jedynym przyciskiem, z którego nie da się w pełni wygodnie korzystać jest przycisk, który powinien być dość dobrze przystępny, a mianowicie ten, który domyślnie przypisano do funkcji Easy-Shift [+], znajdujący się przed rolką gryzonia. Jednoczesne wciśnięcie go z innym klawiszem jest dość trudnym zadaniem, jeśli chcemy zrobić to bardzo szybko. Oczywiście funkcję tą można przypisać do dowolnego innego przycisku.Roccat NythGłówne przyciski myszki, czyli lewy i prawy klik, to chyba najszybciej odbijające przyciski z jakimi się do tej pory spotkałem. Siłę potrzebną do ich aktywowania w skali 1-5 umieściłbym dokładnie w połowie. Tap shooting za pomocą Nytha jest bardzo skuteczny i szybkie klikanie w CS: GO ani razu nie spowodowało przypadkowego wystrzelenia serii dwóch pocisków. Roccat Nyth jest dość duży, ale wystarczająco dynamiczny, aby nadawał się bardzo dobrze do FPSów. W FPSach świetną i przydatną funkcją jest easy-aim, czyli funkcja pozwalająca na tymczasowe obniżenie rozdzielczości myszki do wskazanej przez użytkownika wartości, na czas trzymania owego przycisku. Identyczną funkcję posiadają myszki Mad Catz R.A.T. – tam nazywa się ona Pro-Aim.Roccat NythRecenzenci zwracają uwagę na niewielką przydatność płetwy umieszczonej na grzbiecie Nytha, klikającej w lewo i w prawo. Moim zdaniem da się do niej przyzwyczaić i wygodnie ją obsługiwać, jednak nie jest to na pewno najbardziej użyteczny z przycisków.
Ergonomia korzystania z lewego panelu, na którym znajduje się aż 12 klawiszy stoi na zaskakująco wysokim poziomie. Są od siebie należycie, wyraźnie odseparowane, niezależnie od rodzaju przycisków, które zdecydujemy się w tym miejscu umieścić (płaski/wypukłe). Oczywiście dla ułatwienia sobie zadania warto pomieszać przyciski wystające z płaskimi w taki sposób, aby ze wszystkich móc korzystać efektywnie.

Roccat NythRoccat Nyth

Jeśli zastanawiacie się czy obejmując mocno myszkę można łatwo nieopacznie wcisnąć któryś z przycisków na lewej stronie obudowy, śpieszę z odpowiedzią: nie, nie jest to raczej możliwe. Przypadkowe wciśnięcie któregokolwiek z dwunastu przycisków wydaje się prawdopodobne tylko w sytuacji, gdy kurczowo ściśniecie całego gryzonia. W żadnym innym przypadku nie ma jednak mowy o omyłkowej ich aktywacji.
Rolka, której niestety zabrakło podświetlenia pracuje względnie cicho, delikatnie przy tym chrobocząc. Każdy przeskok jest wyraźnie odczuwalny pod opuszkiem palca, a precyzję poprawia karbowana struktura powierzchni rolki.Roccat NythGumowana powierzchnia, którą pokryto wierzch myszki jest niespotykanie wręcz gładka i przyjemna w dotyku. Łatwo zostawić na niej niestety tłuste odciski opuszków palców, zwłaszcza na głównych przyciskach myszy. Na szczęście guma nie powoduje potliwości i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, ani też nie pozostawia go na palcach. Jedynym miejscem obudowy, na którym zauważymy plastik (oprócz spodu) jest lewa strona gryzonia, gdzie nie tylko przyciski wykonano z plastiku, ale także pozostałą część tego boku.
Na uznanie zasługuje brak występowania zjawiska akceleracji myszy, a także możliwość manualnego ustawienia parametru lift-off distance (sensor po oderwaniu myszy od podkładki przestaje odczytywać jej ruch) na ekstremalnie niską wartość.
Działanie przycisków: 5/5
Rozmieszczenie przycisków: 4,5/5
Komfort obsługi: 5/5

 
Oprogramowanie
Bardzo dużo pozytywnych słów pisałem o oprogramowaniu Roccata dla myszki Tyon. Posunąłem się wręcz do stwierdzenia, że oprogramowanie to mogłoby stanowić wzór dla innych producentów myszek. Oprogramowanie w przypadku Nytha jest nieco inne – za kontrolowanie jego pracy odpowiada nowy Roccat Swarm.
Uruchomieniu oprogramowania towarzyszyło zapytanie o aktualizację oprogramowania dla myszki, co oczywiście uczyniłem. Następnie przywitało mnie menu nieco uboższe niż w przypadku Tyona. Składa się ono łącznie z 4 zakładek, z czego pierwsza zawiera ustawienia, które uznaliśmy za priorytetowe i postanowiliśmy je „przypiąć” za pomocą ikonki pinezki.

Pierwsza z zakładek zawiera wszystkie opcje związane z ustawieniami wskaźnika. Ustawimy w niej do pięciu poziomów rozdzielczości (przy czym możemy wyrazić chęć przełączania się pomiędzy 2, 3 lub 4 poziomami) z zakresu 200 – 12000 DPI. Oprogramowanie Roccata pozwala zmianę DPI co 1 DPI, co jest dość sporą zaletą.
Dość ważnym w przypadku myszki o tak dużej ilości przycisków jest menu konfiguracyjne pozwalające zmieniać ich obłożenie. Przyciskom myszki można przypisać bagatela 20 akcji, przy czym przycisk Easy-Shift [+] pozwala ilość tę zdublować. Do przycisków oprócz funkcji standardowych można przypisywać również makra, a także akcje systemowe jak uruchamianie określonej aplikacji, zgłaśnianie i ściszanie dźwięku, czy nawet wyłączenie komputera.

Wielką zaletą myszki jest obecność predefiniowanych, sugerowanych ustawień poszczególnych klawiszy dla wszystkich najpopularniejszych (tych mniej popularnych też) gier online. Dotyczy to także makr – Roccat dla każdej z gier przygotowali zestaw gotowych, bardzo przydatnych kombinacji klawiszy.
Oprogramowanie pozwala też regulować podświetlenie myszy w zakresie dwóch stref – paska w tylnej części obudowy oraz logo, w palecie kolorów RGB. Użytkownik może ustawić podświetlenie stałe, oddychające, imitujące pracę serca lub migające. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić przejścia kolorystyczne pomiędzy określonymi barwami, a także prędkość tranzycji.
Oprogramowanie gryzonia może także informować użytkownika głosowo o zmianie DPI, profilu, a także głośności. Dodatkowym bajerem jest możliwość sparowania gryzonia ze smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji i dokonywanie zmian z jej poziomu. Niestety, w oprogramowaniu zabrakło sekcji statystyk użycia i osiągnięć.
Oprogramowanie: 4,5/5
 
Podsumowanie i oceny końcowe
Roccat Nyth to myszka, która pod wieloma względami wyróżnia się spośród innych gryzoni. Ilość przycisków czyni z niej doskonałego towarzysza gier MMO, a doskonała praca przełączników niezłą propozycję dla graczy FPS. Oprogramowanie Roccata i predefiniowane ustawienia przycisków i makr z pewnością ucieszą szerokie grono graczy. Do pracy sensora trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia, a jakość wykonania całego urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie.Roccat NythMyszkę Roccat Nyth można kupić już za około 539 złotych. To bardzo wysoka cena, choć jeśli weźmiemy pod uwagę doskonałą wydajność Nytha, wysoką ergonomię i komfort obsługi jaki oferuje oraz bogaty zestaw alternatywnych, modularnych przycisków, wymienną prawą stronę obudowy oraz twardą walizkę, może się okazać, że znajdzie ona grono nabywców.

Mocne strony:Słabe strony:

– precyzyjny sensor 12 000 DPI
– wygodna i ergonomiczna konstrukcja
– dwustrefowe podświetlenie RGB
– 12 modularnych przycisków
– wymienne przyciski i walizka w zestawie
– wymienna prawa strona myszki
– aż 17 programowalnych przycisków
– bardzo dobre oprogramowanie dla graczy
– dla lewo- i praworęcznych

– bardzo wysoka cena

Ocena ogólna: 95%


 

Strona 1. Roccat Nyth
Strona 2. Mad Catz R.A.T. Pro X
#break#
Mad Catz R.A.T. Pro X
Myszki firmy Mad Catz z serii R.A.T. od lat charakteryzują się unikalnym, charakterystycznym designem, dzięki któremu nie można pomylić ich z urządzeniami innych marek. Wybrane „szczury” zasłynęły możliwością dopasowywania ich kształtu do indywidualnych potrzeb gracza. Nigdy jednak wcześniej nie były one aż tak modularne jak w przypadku najnowszego modelu R.A.T. Pro X. Czy to tłumaczy jego wysoką cenę?Mad Catz R.A.T. Pro XMożna by rzec, że w pudełku oprócz myszy Pro X otrzymujemy dwie kolejne myszki w kawałkach. Na magnezowym szkielecie myszy instalować można moduły, wymienić sensor, dostosować opór scrolla, a także podmienić owiniętą wkoło niego gumę. W pudełku znajdziemy więc wymienną prawą stronę obudowy, ślizgacze ceramiczne o bardzo niskim tarciu, lewą stronę obudowy, dwie podpórki pod nadgarstek i dwie nakładki na scrolla. Nie można zapomnieć także o twardym, kompaktowym etui, w którym wygodnie i bezpiecznie przetransportujemy gryzonia.Mad Catz R.A.T. Pro XDo testów trafił model z, uznawanym przez wielu za najlepszy sensor optyczny, sensorem Pixart PWM 3310 o rozdzielczości 5000 DPI. W sprzedaży znajdują się także warianty z dwoma różnymi sensorami laserowymi 8200 DPI.
 
Budowa
Budowie Mad Catz R.A.T. Pro X należałoby poświęcić dłuższą chwilę. Cała konstrukcja oparta jest na lekkiej magnezowej ramie. Dzięki niej oraz umieszczonym w kluczowych punktach konstrukcyjnych magnesowym wymienić możemy niemal każdy element myszki. Niemal, bowiem niewymienialne są lewy i prawy przycisk myszki. Wymienić można nawet sensor, choć jest to jedyny element, który w zestawie zagościł w jednym wariancie – był to optyczny Pixart PMW 3310 o rozdzielczości 5000 DPI i zakresie regulacji 100-5000 DPI.Mad Catz R.A.T. Pro XW sprzedaży znajdują się także laserowe Pixart ADNS-9800 o rozdzielczości 8200 DPI (100-8200 DPI) oraz Philips PLN2037 z podwójnym okiem sensora o rozdzielczości 8200 DPI (100-8200 DPI). Wymienne są ślizgacze, obie strony myszy, podpórka po nadgarstek, ślizgacze oraz powierzchnia rolki.Mad Catz R.A.T. Pro XTrudno nie odnieść wrażenia, że taka konstrukcja to w pewnym sensie sztuka dla sztuki. O ile częścią wymienną mogłyby być ślizgacze i sensor, to zastanawiam się jak często użytkownik będzie wymieniał gumę na rolce myszy albo lewy i prawy panel. Miłym dodatkiem jest regulacja oporu scrolla, ale to również zrobimy zapewne raz, a dobrze. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest możliwość wychylenia scrolla pod odpowiednim kątem, aby zgrać go lepiej z przesunięciem palca.Mad Catz R.A.T. Pro XNa grzbiecie myszki umieszczono wymienną podkładkę pod nadgarstek, którą można przesuwać w płaszczyźnie przód – tył. Można ją także nieznacznie pochylić. Z przodu znajdują się dwa główne przyciski myszy, przycisk do zmiany rozdzielczości gryzonia oraz wysunięta do przodu rolka. Obok lewego przycisku myszy znajduje się ładnie wykonany metalowy element.

Mad Catz R.A.T. Pro XMad Catz R.A.T. Pro X

Lewa strona gryzonia zarezerwowana jest dla mocowanego do szkieletu myszy za pomocą trwałych magnesów panelu. Magnesy trzymają tą część bardzo solidnie i nie wykryłem najmniejszych luzów podczas jej użytkowania.Mad Catz R.A.T. Pro XPrawa strona również instalowana jest do korpusu za pomocą magnesów, a w zestawie znajdują się aż dwa zamienne jej warianty, w tym jeden z powiększonym miejscem, na którym swobodnie mogą spoczywać palce prawej dłoni.Mad Catz R.A.T. Pro XJedynym podświetlanym elementem na obudowie myszki jest subtelny wskaźnik aktualnego poziomu ustawienia DPI, a także cyfrowy wyświetlacz obok sensora, który prezentuje aktualnie wybrany profil myszy.
Wygląd: 5/5
Wykonanie: 5/5
Funkcje: 5/5
 
Ergonomia i obsługa
Każdy użytkownik R.A.T. Pro X inne ustawienie nazwie „tym idealnym”. Dla mnie był to zestaw złożony z ceramicznych ślizgaczy i prawej strony obudowy z powiększoną podkładką pod palce. Pomimo dość karkołomnej konstrukcji myszka była wygodna, choć nie potrafiłem znaleźć optymalnego ustawienia nieco zbyt wysokiej podkładki pod nadgarstek. Żadna z trzech podkładek, ani żadne z ustawień na specjalnej szynie nie eliminowało nieznacznego dyskomfortu i poczucia, że mój nadgarstek nie leży w pełni wygodnie. Była to jednak naprawdę niewielka niedogodność.Mad Catz R.A.T. Pro XWrażenia z użytkowania Pro X są jak najbardziej pozytywne. Na uznanie zasługuje praca każdego z przycisków bez wyjątku. Lewy i prawy przycisk myszy nie dość, że charakteryzują się niskim skokiem, to jeszcze błyskawicznie wracają do swojej domyślnej pozycji. Stawiany przez nie opór, w skali 1-5 (5 największy), oceniam na 2. Pochwały skierować należy także w stronę lewego panelu myszy, na którym producent oprócz dwóch standardowych przycisków umieścił także klawisz pro-aim, pozwalający zmienić na czas jego aktywacji rozdzielczość myszy. Doskonała praca głównych przycisków myszy oraz obecność funkcji pro-aim czyni z gryzonia doskonałą propozycję dla graczy FPS. Test na tap shooting R.A.T. Pro X przeszedł z oceną maksymalną – podczas oddawania pojedynczych strzałów w CS:GO ani raz nie wystrzeliłem przypadkowo serii dwóch pocisków.Mad Catz R.A.T. Pro XTak jak wspominałem wcześniej, pierścienie otaczające rolkę są wymienne. Zamiast gumowego możemy zainstalować jeden z dwóch metalowych, dostępnych w zestawie. Praca scrolla nie pozostawia wiele do zarzutu, a możliwości jej dopasowania do swoich preferencji są kolosalne. Regulować można za pomocą specjalnego klucza opór, z którym pracuje, ustawić można także kąt pod jakim się znajduje względem osi myszy.Mad Catz R.A.T. Pro XModularna konstrukcja daje użytkownikowi szerokie pole do popisu w kwestii dostosowania myszki do swoich potrzeb. Naprawdę niewielkie będzie grono osób, które uznają myszkę za niewygodną, nawet pomimo tego, że jej kształty zostały dość wyraźnie zaakcentowane. Jedynie osoby leworęczne obejdą się smakiem, bowiem kształt myszy nie został najlepiej dostosowany do ich potrzeb.Mad Catz R.A.T. Pro XOptyczny sensor Pixart PWM3310 o rozdzielczości 5000 DPI pracował bez zarzutu i charakteryzował się niemal zupełnym brakiem akceleracji. Zwolennicy specyficznej pracy optycznego sensora nie będą mieli najmniejszych powodów do narzekań Na uznanie zasługuje brak obecności akceleracji myszy, a także możliwość manualnego ustawienia parametru lift-off distance (sensor po oderwaniu myszy od podkładki przestaje odczytywać jej ruch) na ekstremalnie niską wartość.
Działanie przycisków: 4,5/5
Rozmieszczenie przycisków: 5/5
Komfort obsługi: 4/5

 
Oprogramowanie
Wielkim fanem oprogramowania Mad Catza nie jestem. Pomimo, że zostało wykonane schludnie, to jest dla mnie momentami za bardzo przekombinowane (zwłaszcza w sekcji przypisywania określonych akcji przyciskom), a także niepotrzebnie rozwleczone na tonę różnych zakładek.
Użytkownik może automatycznie lub ręcznie ustawić wartość Lift-off Distance, czyli parametru decydującego o tym jak szybko po oderwaniu myszy od podkładki sensor przestaje odczytywać jej ruch. Wśród innych nietypowych funkcji znaleźć można ustawienie współczynnika Rotax, który poprawia precyzję ruchu wskaźnika w pożądanym kierunku, gdy mamy nawyk trzymać odruchowo gryzonia pod niewielkim kątem. Poza tym jest dość standardowo.

Myszka Pro S nie jest podświetlana, więc tego w aplikacji nie skonfigurujemy. Zmodyfikujemy natomiast 3 różne poziomy czułości myszy, określimy rozdzielczość aktywowaną trzymaniem przycisku Precision Aim, zmienimy częstotliwość próbkowania, a także włączymy lub wyłączymy wygładzanie linii prowadzenia kursora. Prócz tego, dla każdego z 8 przycisków myszki przypisać możemy inne akcje za pomocą specjalnego edytora i zapisać je maksymalnie w trzech profilach, aktywowanych przyciskiem obok sensora myszy. Nie zabrakło także możliwości nagrywania makr.

Oprogramowanie pozwala ustawić minimalne DPI na poziomie 100, maksymalne zaś na poziomie 5000. Myszka pozwala zapisać w sobie aż 9 różnych profili i przenosić je pomiędzy różnymi komputerami. Profile zmieniamy za pomocą fizycznego przycisku umieszczonego na spodzie myszy, tuż obok sensora.
Oprogramowanie: 4/5
 
Podsumowanie i oceny końcowe
W wielkim teście myszek przy ocenie końcowej nie brałem pod uwagę kwestii ceny. Tutaj jednak trudno o niej nie pamiętać, bowiem gryzoń w wersji z teoretycznie najsłabszym z sensorów został wyceniony na 199 dolarów, czyli około 799 złotych. To kolosalna cena jak na gryzonia z takimi „bebechami”, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę bogaty zestaw startowy. Cóż z tego, że wewnątrz znajdziemy trzy różne wersje podkładki pod nadgarstek oraz trzy warianty prawego boku obudowy, skoro po jednorazowej instalacji korzystać z nich będziemy do końca żywotu myszki. Gdyby akcesoryjne dodatki pozwoliły chociaż dostosować ją do potrzeb osób leworęcznych… ale nie, jest to myszka wygodna jedynie dla praworęcznych graczy.Mad Catz R.A.T. Pro XMyszka Mad Catz R.A.T. Pro X to naprawdę świetny gryzoń, do którego pracy nie można mieć najmniejszych zarzutów. Jest efektowny, wygodny i daje szerokie pole do popisu wielbicielom modyfikacji. Moim zdaniem to jednak za mało żeby usprawiedliwić tak absurdalnie wysoką cenę myszy. Za prawie 1/3 jej wartości (!) można kupić na przykład doskonałego Logitecha G502 Proteus Core, który wygrał w naszym wielkim teście myszek.

Mocne strony:Słabe strony:

– ogromne możliwości personalizacji
– precyzyjny sensor
– efektowny wygląd
– 9 profili do przechowywania w myszce
– zerowy LOD i brak akceleracji
– jakość wykonania
– świetne działanie przycisków

– absurdalnie wysoka cena
– tylko dla praworęcznych
– niezbyt przyjazne oprogramowanie

Ocena ogólna: 85%