Relacja z konferencji Samsung Unpacked Episode 2

Wybiła 19.00. Potężna rzesza internautów spodziewała się już w pierwszym momencie ujrzeć coś, co zrekompensowałoby długi okres wyczekiwania. Przedstawiciele Samsunga większego pośpiechu jednak nie odczuwali, a zatem konferencję rozpoczął… koncert orkiestry. W końcu jednak muzyka zamilkła, na ekranie pojawiło się odliczanie od pięciu w dół, a po nim głos zabrał Jason Bradburry. Pierwsze ogłoszenie było o tyle zaskakujące, że Samsung zdecydował się streamingować swoją konferencję na nowojorskim Times Square.
Następnie na scenie zagościł JK Shin, który kilka słów poświęcił wizji i misji Samsunga. W końcu jednak wypowiedź zeszła na temat początków serii Galaxy Note, która zdaniem JK Shin przetarła nowe szlaki. Następne zdania przyniosły już pierwsze konkretne zapowiedzi. Oto Galaxy Note 3.
Przede wszystkim urządzenie jest znacznie cieńsze, a jego design włożono więcej pracy niż kiedykolwiek dotąd. Co ważniejsze, Samsung wprowadził także nowy rysik S-Pen. JK Shin zapowiedział również, że Note 3 to narzędzie dbające o bezpieczeństwo użytkownika (technologia Samsung Knox), a ponadto został on wyposażony w najnowocześniejszy moduł LTE.
W końcu prezentacja została niespodziewanie przerwana dzwonkiem telefonu. Szybko okazało się jednak, że dźwięk tak naprawdę dobiegał z nadgarstka mówcy. Tak, wraz z Samsungiem Galaxy Note 3, na scenie zagościł także Samsung Galaxy Gear. Zgodnie z przewidywaniami, urządzenie zostało wyposażone w kamerkę, dostępne będzie w wielu wersjach kolorystycznych i generalnie stanowić będzie ciekawe uzupełnienie smartfona. Następnie – ku zdziwieniu wszystkich – na scenie zagościł odświeżony… tablet Galaxy Note 10.1. Wszystkie urządzenie zagoszczą w sklepach już 25 września.
Samsung Galaxy Note 3
Galaxy Note 3 oferuje sporo zmian. Wiele z nich dotyczy designu – Samsung wprowadził innowację w postaci skórzanego wykończenia tylnej klapki, a także zwężenia ramki otaczającej ekran. Ostatecznie wymiary prezentują się następująco: 151,2 x 79,2 x 8,3 mm przy 168 g wagi. Nie jest źle. Samo urządzenie można będzie nabyć w trzech wersjach kolorystycznych, podczas gdy katalog akcesoriów, dedykowanych obudów, etui, będzie całkiem pokaźny. Note 3 jest zatem bardzo lifestylowy.

A oto pełna specyfikacja techniczna:

 • System: Android 4.3 Jelly Bean;
 • Ekran: 5,7″, Full HD Super AMOLED (1920 x 1080), 386 ppi;
 • CPU: czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 z zegarem 2,3 GHz;
 • GPU: Adreno 330;
 • RAM: 3 GB;
 • Pamięć na dane: 32 GB (+gniazdo na microSD);
 • Aparat: 13 Mpix z cyfrową stabilizacją obrazu, przednia kamera 1.9 Mpix;
 • Bateria: 3200 mAh;
 • Łączność: NFC, Bluetooth, Wi-Fi, LTE
 • Wymiary: 151,2 x 79,2 x 8,3 mm;
 • Waga: 168 g.

Co zaś się tyczy rysika i jego funkcji – Samsung wprowadza kilka smaczkóww interfejsie urządzeń z linii Note. Nowości opierają się na bazie: kropki, kółka i prostokąta. Stosowanie tych symboli pozwoli na przyśpieszenie pracy z urządzeniem. Przynajmniej teoretycznie
Kropka narysowana za pomocą rysika S-Pen uruchomi we wskazanym miejscu szybkie menu Air Command, z poziomu którego użytkownik będzie miał szybki dostęp do wybranych aplikacji, w tym m.in.: S-Finder, ActionMemo, S-Note i Scrapbook.

Kółka stosuje w myśl zainicjowania ostatniej z wymienionych aplikacji – Scrapbook. Polega ona na tym, że wokół materiałów, które chcemy zapamiętać, przeglądnąć w wolnej chwili, wystarczy zatoczyć kółko rysikiem S-Pen, a ten zapamięta czy to wskazane zdjęcie, stronę internetową, materiał filmowy, i zapisze w albumie o nazwie Scrapbook. Z jego poziomu można będzie dotrzeć do źródła, które z początku stanowiło przedmiot zainteresowania. Wydaje się pomocne.
Prostokąty posłużą z kolei do uruchamiania w dowolnej chwili i miejscu, wybranych aplikacji w mini-oknie. Wielkość narysowanego kształtu wpłynie na wielkość okna aplikacji (funkcja Pen-Window).
Z nowości wymieniono także usprawnioną funkcję dzielenia ekranu – odtąd możliwe stanie się uruchamianie tej samej aplikacji w dwóch oknach (przydatne np. przy komunikatorach), z jednoczesnym uwzględnieniem możliwości kopiowania treści pomiędzy nimi drogą drap-and-drop. Note 3 oferować będzie także funkcję Multivision, która pozwoli na złączenie kilku Note’ów w jeden, szeroki ekran do oglądania filmów.
Premiera 25 września.

Samsung Galaxy GEAR
Zacznijmy od tego, że dotychczasowe, przedpremierowe zdjęcia prezentujące urządzenie, jak i domniemane parametry techniczne, okazały się być zupełnie chybione. W rzeczywistości urządzenie wygląda znacznie lepiej. Na pierwszy rzut projekt wydaje się prosty, obudowę wykonano ze stali nierdzewnej, a pasek z materiału, który – rzekomo – jest bardzo wygodny w codziennym użytku. Pasek występować będzie w sześciu kolorach – od młodzieżowego pomarańczowego, do poważnego czarnego.

Pasek pełnić będzie jednak znacznie więcej funkcji, niż tylko dopełnienie, akcesorium do odzieży. W nim ukryte będzie również oczko kamery, która – zgodnie z zapowiedziami – bardzo szybko będzie wykonywała zdjęcia. Ponadto znajdzie się w nim również… mikrofon i głośnik. Tak, Samsung Galaxy Gear posłuży do odbierania rozmów telefonicznych ze smartfona, umożliwi również ich wykonywanie. Wprawdzie ciężko będzie się zapewne przyzwyczaić do tej formy rozmów, a na ulicy dany użytkownik będzie wytykany palcami, tak z czasem zapewne tego typu rozwiązania staną się standardem. Do tego zegarek umożliwi wysyłanie SMS-ów poprzez S-Voice. Ostatecznie więc Polacy nieszczególnie na tym skorzystają.
Obsługa interfejsu wydaje się niezwykle prosta i przemyślana, opierać się będzie głównie na przesuwania palcu w prawo lub lewo, zaś cofać będzie się poprzez przesuniecie palca w dół. W moim odczuciu całość działa jednak zbyt ociężale – sami jednak oceńcie na podstawie poniższego filmiku. Podczas konferencji zwrócono uwagę na podstawową funkcję zegarka – wyświetlanie powiadomień (Smart Rely). Jest ona o tyle sprytnie realizowana, że treści, które postanowimy wyświetlić na zegarku, pojawią się automatycznie na ekranie smartfona, gdy zdecydujemy się go odblokować.

W pasek wbudowano także oczko kamery (zapewne 2 Mpix). Zdaniem przedstawicieli Samsunga, pozwoli ona na bardzo szybkie wykonywanie zdjęć, jak również dalsze ich udostępnianie znajomym. Z aparatem współgrać będzie także Memographer – aplikacja odpowiadająca za notatki.
Urządzenie zostało wyposażone w  ekran Super AMOLED o przekątnej 1.63” i rozdzielczości 320 x 320 pikseli. Za pracę w środowisku Androida odpowiadać będzie jednordzeniowy procesor o taktowaniu 800 MHz. Do tego dochodzi szereg czujników odpowiedzialnych za rejestrowania położenia, jak również bateria o pojemności 315 mAh, która – wbrew przedpremierowym plotkom – zdoła wytrzymać przez 25 godzin bezustannej pracy. Ostatecznie więc smartwatch trzeba będzie ładować właściwie codziennie.

Co ciekawe, Samsung uważa, że model Galaxy Gear zapoczątkuje rewolucję w dziedzinie technologii rozszerzonej rzeczywistości. Myślę jednak, że obecnie smartwatche czeka bardzo ciężki okres – będą one musiały przekonać do siebie rzeszę odbiorców. A z tym będzie ciężko, szczególnie modelowi Gear. Należy bowiem zaznaczyć, że zegarek będzie współpracował jedynie z najnowszym smartfonem: Note 3 oraz tabletem Note 10.1 (2013). Z czasem wsparcie otrzymają również inne, wybrane modele (m.in. Galaxy S3 i S4).
Premiera 25 września.
Samsung Galaxy Note 10.1 (2013)
Tej zapowiedzi wprawdzie się nie spodziewaliśmy, ale skoro już nastąpiła, to przyjrzyjmy się nieco bliżej trzeciemu tabletowi z linii Note.

Urządzenie designem nawiązuje do nowego stylu wypracowanego przez Samsunga. Tył został zatem wykończony skóra, a jednocześnie całość jest niezwykle cienka (7.9 mm!) i lekka (535 g). Na szczególną uwagę zasługuje zastosowany ekran. Mowa tu o panelu Super Clear LCD o przekątnej 10.1 i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Tablet w wersji 3G/WiFi pracować będzie w oparciu o ośmiordzeniowy układ (1.9 GHz), zaś model z LTE na pokładzie zostanie wyposażony w czterordzeniową jednostkę (2.3 GHz). W jednym i drugim przypadku w grę wchodzi 3 GB RAM-u i 16/32/64 GB pamięci na dane (+gniazdo na microSD). Całość działać będzie w środowisku Androida 4.3.
Kompletną specyfikację techniczną znajdziecie poniżej:


Samsung jednocześnie obiecuje, że użytkownicy tego tabletu również będą mogli korzystać z nowego S-Pena, jak i szeregu dedykowanych jemu funkcji.
Do urządzenia można będzie dokupić dedykowane akcesorium, etui BookCover, które dostępne będzie w sześciu wersjach kolorystycznych.
Premiera 25 września.