Recenzja głośnika Samsung Multiroom 360 WAM6500

Głośnik Multiroom 360 WAM6500 to jeden z modeli bezprzewodowych urządzeń audio oferowanych klientom przez firmę Samsung. Niewielkie urządzenie o kształcie przypominającym jajko zostało zaprojektowane z największą precyzją, a każdy jego element został dokładnie przemyślany. Tak przynajmniej przekonuje producent. W tym teście przekonamy się, jak spisuje się w codziennym użytkowaniu i czy rzeczywiście wart jest kwoty, jaką musimy na niego wyłożyć.
Wygląd i wykonanie obudowy
Samsung bardzo podkreśla wyjątkowość designu całej swojej linii Multiroom 360, a WAM6500 ma być tego najlepszym (po modelu WAM7500) przykładem. Jak już wspomniałem, urządzenie swoim kształtem przypomina jajko, co może się podobać lub nie. Moim zdaniem właśnie takie ukształtowanie formy głośnika jest całkiem eleganckie i w większości przypadków powinno współgrać z wystrojem pokoju. No chyba, że zdecydowaliśmy się na urządzenie wnętrza w stylu vintage.Do wykonania owalnej obudowy użyto tworzywo sztuczne, które w dotyku przypomina gumę, a także parę lśniących elementów metalowych. Dzięki zastosowaniu matowej, dobrze przyczepnej powierzchni przenoszenie urządzenia jest chociaż odrobinę ułatwione, ponieważ sam kształt głośnika bardzo taką czynność utrudnia. Jeśli chcemy przenieść urządzenie do innego pomieszczenia lub wyjść z nim na zewnątrz trzeba będzie mocno chwycić je w obydwie ręce. Próba chwycenia za wystający górny  element może skończyć się popsuciem głośnika. Na przednim panelu głośnika znajdziemy parę przycisków, które obsługujemy dotykowo. Ich reakcja czasem wydaje się odrobinę opóźniona, jednak zawsze następuje. Zaraz nad dolnym poziomym odcięciem oddzielającym resztę obudowy od podstawy znajdziemy praktycznie niewidoczną podczas dnia linię, która w czasie działania urządzenia rozbłyska niebieskim, różowym lub czerwonym światłem. Oprócz komunikatów głosowych, świecące kolory są jedyną informacją zwrotną, jaką jest w stanie „wydać” głośnik – więcej informacji otrzymujemy jedynie w telefonie lub tablecie.
Interakcja z innymi urządzeniami
Podstawą działania głośnika Multiroom 360 jest interakcja z zewnętrznym urządzeniem będącym źródłem dźwięku. Odbywa się ona wyłącznie drogą bezprzewodową – za pomocą łączności Wi-Fi lub Bluetooth.
Pierwsza konfiguracja głośnika związana jest w połączeniem z siecią bezprzewodową. Cały proces jest szybki i w moim przypadku odbył się bezproblemowo. To ważne szczególnie dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z bardziej skomplikowanymi zadaniami powiązanymi z informatyką. W dzisiejszym świecie urządzenie ma być gotowe do działania od razu po wyjęciu z pudełka i tak jest w przypadku WAM6500. Wystarczy parę kliknięć i gotowe.
Po każdym włączeniu urządzenia, automatycznie łączy się ono z siecią Wi-Fi. Ma to swoje plusy i minusy. A właściwie jeden minus – krótszą pracę na baterii. Poza tym, taki sposób działania niesie za sobą same pozytywy. Nie musimy robić nic, by urządzenie automatycznie tylko czekało na kliknięcie przycisku Play na telefonie, a także nie musimy go w żaden sposób parować ponownie ze źródłem dźwięku. Gdy włączymy aplikację Multiroom, nasz głośnik będzie już oznaczony jako dostępny.
Aplikacja Samsung Multiroom
Zanim przejedziemy do najważniejszej części, a więc jakości dźwięku, warto poświęcić trochę czasu aplikacji Multiroom, która potrafi bardzo mile zaskoczyć, jak i głęboko rozczarować użytkownika.
Co ciekawe, w czasie przeprowadzania testu Samsung wprowadził do AppStore, jaki i Sklepu Google Play nową wersję aplikacji Mulitroom, która odpowiada za komunikację z głośnikiem. Nowe wcielenie programu nie wprowadza trzęsienia ziemi. Aplikacja została odświeżona wizualnie, zaczęła wyświetlać polskie znaki i wyeliminowała niektóre błędy poprzedniczki. Pomimo tego, że nie była to aktualizacja poprzedniej apki, a wprowadzenie zupełnie nowej pozycji do wirtualnych sklepów aplikacja w dalszym ciągu jest oparta na tych samych założeniach. Świadczą o tym szczególnie błędy, które nowa wersja odziedziczyła. W związku z tym, że nowe wcielenie Samsung Multiroom będzie tym, którego używać będą nowi potencjalni nabywcy urządzenia, właśnie tą przedstawię w teście.
Program Multiroom pozwala użytkownikowi na odtwarzanie muzyki z naprawdę wielu źródeł. Wewnątrz aplikacji możemy zalogować się na jedno z kont w znanych serwisach oferujących dostęp do naszych ulubionych utworów – m.in. Spotify, Tidal, … . Multiroom umożliwia także słuchanie radia internetowego. Oczywiście mamy także możliwość odtwarzania muzyki znajdującej się na naszym urządzeniu. Dostęp do tak wielu źródeł bezpośrednio w aplikacji Samsunga to naprawdę świetne rozwiązanie – zwłaszcza, kiedy posiadamy konto w wielu serwisach, które oferują różne zasoby. Niestety samo przedstawienie treści, jak i prędkość ich ładowania często pozostawiają wiele do życzenia, a obsługa aplikacji Samsunga nie może się równać z wygodą, jaką zapewniają aplikacje dedykowane. Niestety, jeśli przerzucimy się z aplikacji Samsunga np. do aplikacji Spotify i to przez nią będziemy odtwarzali muzykę, jej jakość znacznie ucierpi. Niestety tylko odtwarzanie przez oficjalną aplikację umożliwia przesyłanie sygnału przez sieć Wi-Fi (i tym samym najwyższą, 24-bitową jakość dźwięku). W pozostałych sytuacjach musimy korzystać z Bluetooth, który często nie zapewnia tak dobrego brzmienia.Aplikacja oferuje dostęp do wszelkich ustawień dotyczących głośnika. Możemy nadać mu inną nazwę, ponownie skonfigurować sieć internetową, uzyskać informacje na temat stanu baterii, a także zaprogramować automatyczne wyłączenie po okresie bezczynności. Znajdziemy tutaj także equalizer z paroma predefiniowanymi ustawieniami, który spisuje się bardzo dobrze.

Aplikacja Samsung Multiroom – system Android

Aplikacja pozwala także na stworzenie prawdziwego kina domowego przy użyciu paru urządzeń Multiroom i soundbara. W ustawieniach programu możemy połączyć ze sobą trzy urządzenia (dwa głośniki i soundbar), a następnie określić w jakich miejscach się znajdują, by odpowiednie urządzenie odtwarzało ścieżki z lewego lub prawego głośnika. Wszystkie takie ustawienia określamy tylko za pomocą aplikacji w telefonie, co jest bardzo wygodne. Niestety sam nie mogłem sprawdzić działania tej funkcji, jednak jej obecność należy zdecydowanie docenić.
Tak jak wspomniałem, niestety zarówno stara aplikacja i nowa dzielą ze sobą niektóre błędy. Najpoważniejszym i najczęściej występującym jest błąd, który sprawia, że muzyka jest odtwarzana na głośniku cały czas, nawet pomimo wyłączenia aplikacji w telefonie (nie mówimy o zminimalizowaniu, ale o wyłączeniu). W momencie ponownego uruchomienia programu od zera następuje zgrzyt – głośnik odtwarza muzykę, chociaż aplikacja pokazuje, że nic takiego nie powinno mieć miejsca. Czasem program miewa także niespodziewane spadki wydajności.

Aplikacja Samsung Multiroom – system iOS

Pomimo tych zgrzytów moje ogólnie odczucia związane z używania aplikacji Samsunga są pozytywne. Aplikacja gromadzi w jednym miejscu dostęp do wielu serwisów, dzięki czemu możemy szybko i bez przerw w odtwarzaniu włączać kawałki pochodzące z różnych źródeł. Gdyby trzeba było korzystać z wielu dedykowanych aplikacji, „cisza w eterze” byłaby nieunikniona. Należy zatem poczekać na załatanie dziur i cieszyć się z używania głośnika za pomocą telefonu czy tabletu.>>> Następna strona: Jakość dźwięku, długość działania, podsumowanie #break#
No to gramy! – jakość dźwięku
Zdecydowanym i najważniejszym plusem urządzenia WAM6500 jest jakość wytwarzanego przez nie dźwięku. Pomimo tego, że urządzenie nie jest wielkich rozmiarów, potrafi zagrać naprawdę potężnie i przede wszystkim czysto.
W przeciwieństwie do wielu przenośnych głośników (przecież WAM6500 może być używany zarówno jako część domowego systemu audio, ale także jako przenośny głośnik Bluetooth), temu nie brakuje basu, a wywołanie sytuacji, w której dostaje on zadyszki jest naprawdę ciężkie. Swoją szeroką skalę i sporą głośność WAM6500 zawdzięcza dwóm głośnikom umieszczonym w szczególny sposób. Głośnik wysokotonowy został położony w najbardziej wystającej, górnej części, dzięki czemu wysokie tony są bardzo wyraźne i donośne. Z kolei głośnik niskotonowy został umieszczony w dolnej części urządzenia i skierowany w kierunku podłoża, które pomaga mu w dalszym przenoszeniu dźwięku (jest to szczególnie zauważalne, gdy umieścimy głośnik na parkiecie lub innym elemencie drewnianym). Właśnie dzięki takiej pozycji WAM6500 gra we wszystkich kierunkach z takim samym natężeniem.Urządzenie potrafi grać naprawdę głośno, szczególnie gdy znajdujemy się w niewielkim pomieszczeniu. W moim wypadku, aby słuchać muzyki z odpowiednim komfortem w czasie odpoczynku wystarczyło ustawienie głośności na około 1/10 możliwości urządzenia. W czasie przebywania na zewnątrz wartość ta była oczywiście wyższa, jednak wciąż nie było takiej sytuacji, w której WAM6500 okazywał się zbyt cichy.
Głośnik Multiroom najlepiej radzi sobie w momencie, gdy połączymy źródło dźwięku poprzez sieć Wi-Fi. Wtedy dźwięk brzmi zdecydowanie najlepiej. Troszeczkę gorzej wypada połączenie Bluetooth, które powoduje zauważalne pogorszenie się jakości dźwięku. Łatwiej jest też niestety takie połączenie zerwać, ponieważ zwykle jest ono słabsze niż sieć Wi-Fi.Urządzenie bardzo dzielnie radzi sobie także w momencie, gdy połączymy je z telewizorem. Funkcja TV SoundConnect łączy obydwa urządzenia za pomocą połączenia Bluetooth lub Wi-Fi, co następuje dosłownie w chwilę. Nawet jeden głośnik Multiroom (a jak wspomniałem, telewizor może obsługiwać jednocześnie dwa + soundbar) jest w stanie zapewnić o wiele bardziej przyjemne odczucia, niż nawet najlepsze wbudowane głośniki telewizora.
Długość działania
Akumulator będący częścią głośnika nie zapewnia zbyt długiego czasu działania. Samsung deklaruje maksymalnie 6 godzin grania na w pełni naładowanym akumulatorze. Niestety nawet ten wynik ciężko jest osiągnąć, więc trzeba to mieć na uwadze, gdy chcemy zabrać nasze „jajko” w plener. Stan baterii sprawdzimy w aplikacji na telefonie. Gdy stan naładowania będzie niski, na głośniku zostanie także podświetlona na czerwono ikona baterii. Wtedy też głośnik będzie grał trochę ciszej, by oszczędzać energię.
Podsumowanie
Głośnik Multiroom 360 WAM6500 to naprawdę bardzo dobre urządzenie. Oferuje ono świetną jakość dźwięku, zamkniętą w eleganckim niewielkim pudełku. Głośnik jest bardzo prosty w obsłudze, a dostępne aplikacje sprawiają, że zapewnia on więcej możliwości, niż można by się było tego spodziewać po tego typu produkcie.
Urządzenie jest bardzo wszechstronne umożliwiając odtwarzanie muzyki z wielu źródeł poprzez różne typy połączeń. Na pochwałę zasługuje także możliwość działania zarówno w salonie, przy podłączonym zasilaczu, jak i na dworze, korzystając z wbudowanego akumulatora.
Całe niezmiernie pozytywne wrażenie i zadowolenie z użytkowania głośnika mogą zepsuć głupie błędy aplikacji na telefony, jednak to przecież ciągle da się naprawić. Co więcej, fakt, że producent niedawno wypuścił zupełnie nową aplikację pokazuje, że urządzenie to jest na bieżąco wspierane. Wystarczy więc poczekać na wypuszczenie odpowiednich łatek.
WAM6500 możemy otrzymać w cenie niecałych 1400 złotych. Co ciekawe, w niektórych sklepach można je jednak zakupić w cenie znacznie niższej, bo niecałych 900 złotych. O ile pierwsza kwota wydaje się być wysoka jak na pojedynczy przenośny głośnik, o tyle kwota niższa jest już rzeczywiście atrakcyjna. Jeśli zatem jesteście zainteresowani urządzeniem, które zapewni Wam naprawdę świetną jakość dźwięku, zarówno w domu, jak i na zewnątrz, Multiroom 360 WAM6500 jest produktem, nad którym zdecydowanie warto się będzie zastanowić.

Zalety:Wady:
– atrakcyjny design
– świetna jakość dźwięku
– bardzo łatwo konfiguracja
– przyjazny sposób obsługi
– dostęp do wielu źródeł muzyki w dedykowanej aplikacji
– możliwość połączenia paru głośników
– praca bez konieczności ciągłego podłączenia do zasilania
– błędy w dedykowanej aplikacji
– krótka czas pacy na akumulatorze