Razer BlackWidow Chroma V2 – recenzja mechanika dla graczy

Klawiatury mechaniczne sprzedaje wielu producentów sprzętu dla graczy, ale zdecydowanie nie każdy sprzedaje klawiatury tak niezawodne, przyjazne dla oczu i wygodne w użyciu jak Razer. Może i ta firma wydałaby nawet gamingowy chleb (tymczasem zamierza stworzyć gamingowy toster, urzeczywistniając żart sprzed lat), ale trzeba przyznać, że Razer naprawdę zna się na rzeczy.
Fakt ten udowadnia klawiatura mechaniczna Razer BlackWidow Chroma V2, którą zdecydowałam się zrecenzować. Jest to urządzenie sprzedawane w wersjach z trzema różnymi przełącznikami – Razer Green, Razer Orange oraz Razer Yelow. Testowany przeze mnie egzemplarz posiada przełączniki Razer Yellow, które są przełącznikami liniowymi i najcichszymi z wymienionych. Nie posiadają one wyczuwalnego skoku. Charakteryzują się one pracą podobną do przełączników Cherry MX Speed (Srebrne). Klawiatury mechaniczne potrafią być przez swą głośność irytujące, ale dzięki przełącznikom Razer Yellow klawiatura Razer BlackWidow Chroma V2 jest urządzeniem, którego słucha się z przyjemnością.RazerKlawiaturę wykonano z twardego i matowego plastiku, który wygląda na wysoce solidny. Jako że jest ona czarna, szybko osiada na niej kurz, ale wszystkie klawisze można na tyle łatwo i prędko wyjąć z obudowy, że mycie ich jest tylko formalnością. Nie musicie się przy tym obawiać, że jakikolwiek element klawiszy wyłamiecie – te także w całości stworzono z wytrzymałego plastiku. Pod klawiszami umieszczono metalowy backplate koloru białego, który poprawia odbiór światła światła z diod RBG. Cała bryła klawiatury cechuje się minimalizmem i prostotą. Dzięki temu ta doskonale pasuje do każdego komputera i każdych innych urządzeń peryferyjnych.RazerJakie klawisze znajdziemy na Razer BlackWidow Chroma V2? Mamy do czynienia z klawiaturą pełnowymiarową, która posiada także blok numeryczny. Nad nim dodatkowo umieszczono podświetlane symbole informujące o tym, czy klawisze caps lock, num lock oraz scroll lock są aktywne, a także o tym, czy uruchomiliśmy tryb Game Mode, wyłączający klawisz Windows oraz niektóre skróty klawiszowe (na przykład Alt + F4).
Razer umieścił na urządzeniu również pięć dedykowanych klawiszy makr, które znalazły się po lewej części urządzenia. Jest to dla nich idealne miejsce. Dzięki temu nie przeszkadzają bowiem w używaniu pozostałych klawiszy. Warto wspomnieć, że klawiatura pozwala także na przypisywanie makr do innych klawiszy. Można dokonywać tego z pomocą przycisku F9.RazerJak przystało na Razera, klawiatura BlackWidow Chroma V2 posiada doskonałe podświetlenie. Światło urządzenia widać nie tylko na symbolach klawiszy, ale również między samymi klawiszami. Poza tym, jest ono równomierne – żaden klawisz nie jest podświetlony jaśniej w stosunku do drugiego.RazerOprogramowanie Razera – Razer Synapse – pozwala na dowolne dostosowywanie układu podświetlenia. Możemy nie tylko wybrać stworzone przez producenta zestawy efektów i barw, ale również tworzyć w zakładce Chroma Studio własne kombinacje, a do dyspozycji mamy, aż 16,8 miliona kolorów i 11 efektów. Co więcej, możemy sprawić, aby podświetlenie zmieniało się w rytm odtwarzanej muzyki czy dźwięków z filmów i gier. Wystarczy skorzystać z zakładki Chroma Visualiser.RazerJeśli chodzi o wygodę płynącą z użytkowania, należy stwierdzić, że klawiaturze BlackWidow Chroma V2 nie można niczego zarzucić. Producent dołączył do niej nawet ergonomiczną podpórkę pod nadgarstki, podszytą ekoskórką i wypełnioną miękką i przyjemną gąbką. Prawdę mówiąc, nie sądziłam że będę z niej korzystać, ale bardzo szybko ją polubiłam.  Warto wspomnieć, że podpórka nie ujmuje klawiaturze estetyki, gdyż ta jest do niej przyczepiana z pomocą wbudowanych magnesów, zamiast zaczepów.RazerBlackWidow Chroma V2 ponadto nie ślizga się na biurku za sprawą swoich pięciu podkładek antypoślizgowych. Od spodu znajdziemy również dwie wysuwane nóżki, które pozwalają na regulację kąta nachylenia klawiatury. Całość nie skrzypi, ani nie ugina się.

Urządzenie podpinamy do komputera z pomocą dwóch wtyczek USB oraz opcjonalnego złącza jack umieszczonych na przewodzie w oplocie. Przewód ten jest na tyle długi, że z pewnością starczy Wam, nawet jeżeli Wasz komputer znajduje się stosunkowo daleko od monitora. Nie obawiajcie się poza tym o to, że klawiatura za bardzo ograniczy ilość dostępnych portów USB w Waszym komputerze. Na jednym z boków posiada ona dodatkowy port USB, pod który możecie podpiąć chociażby myszkę. Tuż obok umieszczono wyjście audio jack 3,5 mm.
Klawiatura bardzo dobrze sprawdza się i w grach, i podczas pisania wszelakiego rodzaju tekstów. Przełączniki Razer Yellow są idealnym wyborem dla osób, które lubią spędzać czas wolny w Counter-Strike: Global Offensive i innych strzelankach online. Niemniej, i w trakcie pracy nie mogłam na nie narzekać.
Czy klawiatura BlackWidow Chroma V2 ma jakiekolwiek wady? Jedną z nich z pewnością jest cena. Ta waha się od 599 złotych w polskich sklepach, do 189 euro (ok. 805 złotych) w oficjalnym internetowym sklepie Razera. Mimo to, jeśli szukacie solidnej, doskonale wykonanej klawiatury mechanicznej, której towarzyszy ładne podświetlenie oraz świetne oprogramowanie – będą to bardzo dobrze wydane pieniądze. No, to oprogramowanie mogłoby być nieco bardziej intuicyjne, ale za to oferuje ono więcej funkcji niż większość tego typu programów.

Mocne strony:

Słabe strony:

– przełączniki Razer Yellow świetne zwłaszcza do grania
– stosunkowa niska głośność klawiszy
– wysoka wygoda użytkowania
– ergonomiczna podkładka pod nadgarstki w zestawie
– piękne podświetlenie i możliwości jego konfiguracji
– wielofunkcyjne oprogramowanie
– 5 dedykowanych klawiszy makr
– wysoka jakość wykonania

 

—-– wysoka cena
– tylko jeden port USB
– oprogramowanie niedostatecznie intuicyjne

Razer