Ray tracing upiększył kolejną grę – tym razem Quake’a 2

Za sprawą Christopha Shieda, studenta Instytutu Technologicznego w Karlsruhe, ray tracing możemy wypróbować w jednej z klasycznych strzelanin z lat 90. Stworzył on bowiem zmodyfikowaną wersję gry Quake 2, w której kompletnie zastąpił kod graficzny, tak aby obsługa tego rozwiązania była możliwa. Jej nazwa to Q2VKPT.
Jak wiadomo, ray tracing jest bardzo wymagającą technologią nawet dla najwydajniejszych maszyn. Poza tym, wymaga on do działania korzystania z kart graficznych GeForce z serii RTX. Z tego względu mało kto może go obecnie wypróbować.
Ray tracing powoduje bardzo duże spadki wydajności w grach. Na tyle duże, że przy korzystaniu z karty graficznej GeForce RTX 2080 Ti i z włączonym ray tracingiem, w rozdzielczości 2560 x 1440 Battlefield V ledwie działa w 65 klatkach, i to tylko przy ustawieniu niskiej jakości odbić. Jeśli ustawimy jakość odbić na poziomie ultra, ilość klatek spada do 42.
Co ciekawe, nawet w tak starych i mniej zaawansowanych graficznie grach jak Quake 2 ray tracing zbiera swoje żniwo. Stworzona przez Shieda modyfikacja działa z ray tracingiem w rozdzielczości 2560 x 1440 niemalże w 60 klatkach na sekundę (jeśli korzystacie z RTXa 2080 Ti ). Niemniej, należy zaznaczyć, że jest tak, ponieważ Q2VKPT wykorzystuje omawianą technologię w dużo większym zakresie.
Otóż, w Q2VKPT w czasie rzeczywistym dokonywane są obliczenia dotyczące prawie wszystkich elementów związanych z emisją światła. Gdyby tak samo było w Battlefieldzie V, ciekawe czy moglibyśmy grać w niego w 30 klatkach. Dzięki temu Quake 2 wygląda jednak, jak na taki zakurzony tytuł, naprawdę genialnie. Zobaczcie sami:

Jeżeli macie ochotę wypróbować Quake’a 2 z ray tracingiem, czyli Q2VKPT, możecie to zrobić za darmo. Wystarczy że przejdziecie do serwisuGitHub i pobierzecie odpowiednie pliki. Miłej zabawy!

Źródło:GitHub