Qualcomm wszedł w posiadanie 2400 patentów HP

Qualcomm zakomunikował, że kupił od HP 2400 wydanych i oczekujących na przyznanie patentów związanych z urządzeniami przenośnymi. Wśród nich znalazły się również patenty firmy Palm, którą w 2010 roku Hewlett-Packard wykupił za 1,2 miliarda dolarów.

Nawet w przybliżeniu nie wiadomo ile pieniędzy przeszło z rąk do rąk, ale musiała to być niemała kwota. Qualcomm wyjawił jedynie, że patenty, w których posiadanie wszedł związane są z fundamentalnymi technologiami, budującymi system operacyjny.

Czyżby Qualcomm chciał zbudować własny system operacyjny na fundamentach WebOS? Nie jest to wcale wykluczone, szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę to, że zaprojektowany przez Palm system operacyjny w zmienionej formie znalazł zastosowanie w inteligentnych telewizorach LG, które przejęło kod źródłowy systemu WebOS, licencje, powiązane strony internetowe, a także zespół programistów.

„Wojny patentowe” stały się prawdziwą plagą rynku elektroniki. Poszczególni producenci co rusz skaczą sobie do gardeł, dlatego zdziwieniem napawa to, że Qualcomm najzwyczajniej w świecie zapłacić za patenty należące do HP. Pytanie tylko czy Qualcomm wykorzysta je lepiej niż HP, które poniosło na polu urządzeń przenośnych sromotną klęskę?

Źródło: VR-Zone