Profesjonalni gracze StarCraft 2 oraz ich trener oskarżeni o ustawianie meczów

Władze Korei Południowej aresztowały dziewięć osób, w tym dwóch profesjonalnych zawodników oraz trenera, pod zarzutem ustawiania profesjonalnych rozgrywek StarCrafta 2. Według tłumaczeń koreańskich raportów umieszczonych na forum Team Liquid, główny trener zespołu PRIME – Park Wae-Sik (Gerrad) oraz profesjonalni gracze – Choi Byeong-Heon (YoDA) i Choi Jong-Hyuk (BBoongBBoong) zostali aresztowani i oskarżeni o manipulowanie wynikami pięciu meczy, które odbyły w 2015 roku.
Przypuszcza się, że w wyniku ustawiania meczów, podejrzani zyskali od 5 do 20 milionów wonów (około 17 do 66 tysięcy złotych). Raporty sugerują, że oprócz wyżej wymienionej trójki aresztowano jeszcze 7 osób. Należą do nich dwaj gangsterzy wspierający przedsięwzięcie finansowo, jeden programista oraz czterej pośrednicy. Poza aresztowanymi, oskarżono jeszcze trzy osoby. Jedna z nich jest wciąż poszukiwana przez władze.
Ustawianie meczów StarCrafta 2
Ustawianie meczów StarCrafta 2Przetłumaczony raport przygotowany przez Changwon Regional Prosecutor Service informuje także, że dochodzenie w tej sprawie rozpoczęło się w sierpniu.
Warto wspomnieć, że to nie pierwsza taka afera na południowokoreańskiej arenie e-sportowej. W 2010 roku o ustawianie wyników oficjalnych meczów StarCrafta 2 oskarżono 11 graczy z tego państwa. Jednak w 2015 roku, po raz pierwszy w ustawianie meczów zaangażowany był trener. Ten fakt zaniepokoił organizację KeSPA (Korea e-Sports Association).
Wszyscy oskarżeni gracze zostaną zapewne obciążeni dożywotnym banem na branie udziału w oficjalnych rozgrywkach StarCrafta. KeSPA zapowiedziała, że więcej informacji zostanie ujawnione w późniejszym czasie, a tymczasem organizacja wystosowała odpowiednie przeprosiny skierowane do społeczności graczy.

Źródło: teamliquid.net