Procesory AMD Ryzen 7 trafiły do sprzedaży – oceny są pozytywne

Ryzen to pierwszy procesor bazujący na zupełnie nowej architekturze rdzeni AMD Zen, która zapewnia wysoką wydajność w wielowątkowym oprogramowaniu dla graczy, twórców i entuzjastów sprzętowych na całym świecie.
Pierwsze recenzje są niezwykle pozytywne.
Benchmark.pl: „Topowy Ryzen (8C/16T) bez kompleksów rywalizuje z Core i7 5960X/6900K (8C/16T) – za cenę prawie połowę niższą. Pytania? Nie? Dziękujemy, kurtyna, oklaski. (…) Co prawda Ryzen 7 1800X to high-endowy produkt, ale dzięki atrakcyjnej cenie powinien zainteresować większą grupę odbiorców. Układ został bowiem wyceniony na 2499 złotych. Co tu dużo mówić, w swoim segmencie cenowym po prostu wymiata. (…) Lata ciężkiej pracy nie poszły na marne, bo producentowi w końcu udało się stworzyć procesory mogące stanąć jak równy z równym z topowymi modelami konkurencji (a wszystko to przy znacznie mniejszych możliwościach ekonomicznych firmy). AMD dokonało prawie niemożliwego.”
PCLab.pl: „Ryzen 7 1800X kosztuje 2500 zł i już teraz jest doskonałym wyborem dla tych, którzy potrzebują jak największej wydajności w zastosowaniach wielowątkowych za mniej niż 8 tysięcy zł – i to bez zastrzeżeń, bez czekania na lepszy kurs dolara, obiecane optymalizacje w oprogramowaniu czy aktualizacje Windowsa. (…) Miło też widzieć, że producenci płyt głównych, układów chłodzenia, komputerów stacjonarnych czy wydawcy gier również wyglądają na zadowolonych i zapewniają o swoim wsparciu dla AMD. Liczba ciekawych płyt głównych, zależności wydajnościowych czekających na odkrycie, kombinacji procesorów z kartami graficznymi o nieznanej zasadności wzrosła skokowo z dnia na dzień, i choć utrudnia nam to pracę, po cichu czekaliśmy na to od lat.”
PurePC.pl: „Premiera AMD Ryzen 7 1800X to ważne wydarzenie na rynku procesorów i zwiastun powracającej konkurencji. Nowość dogania topowe modele Intela w zastosowaniach półprofesjonalnych, charakteryzuje wysoką energooszczędnością i ciekawymi technologiami, a kosztuje połowę ceny Core i7-6900K! (…) Podczas gdy Intel wyraźnie rozdziela mainstream i high-end, AMD dokonuje konsolidacji socketów, co jest moim zdaniem decyzją korzystną dla klienta nie łaknącego ciągłych modernizacji.”

„Dzisiejsza premiera procesorów Ryzen pokazuje AMD z najlepszej strony, ponieważ wprowadzamy znakomite produkty, a wraz z nimi innowacyjność na rynek wysokowydajnych komputerów. — powiedziała Lisa Su, prezes i dyrektor generalna AMD. — Wraz z Ryzen 7 zapewniamy graczom komputerowym, zaawansowanym użytkownikom i entuzjastom zarówno najbardziej wydajny jak i najbardziej energooszczędny 8-rdzeniowy procesor do komputera stacjonarnego. To absolutnie najlepsze możliwości i doznania, które oferujemy milionom ludzi.”

Od teraz dostępne będą trzy modele 8-rdzeniowych procesorów Ryzen 7. W drugim kwartale tego roku firma AMD planuje wprowadzić 6-rdzeniowe i 4-rdzeniowe modele z serii Ryzen 5, do których dołączą w dalszej części roku Ryzen 3. Dzięki nim większa moc stanie się udziałem komputerów z najbardziej popularnych segmentów cenowych. Wszystkie procesory Ryzen wykorzystują infrastrukturę AM4 dostępną na płytach głównych od najważniejszych producentów.

„Procesory Ryzen są wyposażone w inteligentną technologię zwiększającą wydajność, która zapewnia graczom, zaawansowanym użytkownikom i entuzjastom niesamowitą responsowność, moc oraz możliwości – wszystko to w jednym, ekstremalnie efektywnym układzie. — powiedział Jim Anderson, starszy wiceprezes i główny menedżer w Computing and Graphics Group, AMD. — W najbliższej przyszłości wprowadzimy na rynek kolejne linie procesorów Ryzen, aby nasza oferta rozpościerała się od modeli Ryzen 7 dla entuzjastów, przez Ryzen 5 dla wymagających użytkowników, po Ryzen 3 dla większości klientów. To portfolio procesorów reprezentuje wręcz rozbrajający stosunek ceny do wydajności oraz obiecujący, kompletny zestaw funkcji, wśród których jest m.in. odblokowany mnożnik procesora i technologia AMD SenseMI.”

Wraz z wprowadzeniem produktów z serii Ryzen 7 firma AMD ogłosiła również specyfikację dwóch procesorów Ryzen 5, a także zademonstrowała, jak topowy model z tej serii, czyli Ryzen 7 1600X pokonuje najwyższy model z serii Core i5, czyli Core i5 7600K i to o przeszło 60% w wielowątkowym teście.

Seria

Model

Liczba rdzeni

Liczba wątków

Zegar bazowy (GHz)

Zegar turbo (GHz)

Dołączony system chłodzenia

TDP

W sprzedaży

Ryzen 7

1800X

8

16

3,6

4,0

nd.

95 W

Teraz

Ryzen 7

1700X

8

16

3,4

3,8

nd.

95 W

Teraz

Ryzen 7

1700

8

16

3,0

3,7

Wraith Spire

65 W

Teraz

Ryzen 5

1600X

6

12

3,6

4,0

Wraith Spire

95 W

Q2

Ryzen 5

1500X

4

8

3,5

3,7

Wraith Spire

65 W

Q2

Poza możliwością zakupu samego procesora przez butikowych sprzedawców komputerów i zaawansowanych użytkowników samodzielnie konstruujących maszyny, w nadchodzących miesiącach pozostali klienci będą mogli zakupić systemy PC z procesorem Ryzen u głównych producentów sprzętu tego typu.

„W związku z rosnącą popularnością eSportu i wirtualnej rzeczywistości zależy nam na tym, żeby móc oferować przełomową technologię umożliwiającą najlepszą rozgrywkę oraz jeszcze bardziej wciągające doznania. Cieszy nas możliwość wykorzystania wysoce wydajnego procesora Ryzen w wybranych komputerach stacjonarnych lub All-in-One, które pojawią się w nadchodzących miesiącach.” — powiedział Ray Wah, starszy wiceprezes w Consumer Product Group Dell.

„Zastosowania takie, jak eSport i wirtualna rzeczywistość szybko osiągają limity wydajnościowe sprzętu. — powiedział Mike Nash, główny specjalista ds. technologii oraz wiceprezes ds. strategii rozwoju portfolio i oferty klienckiej w HP Inc. — Wierzymy, że jest wielu klientów, którzy skorzystają na technologii AMD i jesteśmy podekscytowani możliwością zaoferowania im urządzeń napędzanych procesorami Ryzen.”

„Lenovo zawsze odkrywa i tworzy nowe rozwiązania, aby zapewnić naszym klientom innowacyjne komputery o największych możliwościach. — powiedział Johnson Jia, starszy wiceprezes w PCs and Smart Device Business Group w Lenovo. — Bardzo się cieszymy, że możemy nasze partnerstwo przenieść na kolejny poziom dzięki rewolucyjnym procesorom Ryzen.”

W trakcie zeszłotygodniowej konferencji w obecności prasy, analityków i partnerów z całego świata, procesory Ryzen zostały podkręcone i pobiły światowe rekordy. Ekspert w podkręcaniu firmy ASUS Jon „Elmor” Sandstrom, weteran w podkręcaniu Petri „SF3D” Korhonen i zespół AMD razem podkręcili procesor AMD Ryzen 7 1800X do ponad 5,35 GHz, co pozwoliło pobić rekord wydajności w klasie 8-rdzeniowych procesorów. Chłodzony ciekłym azotem procesor Ryzen ukończył będący standardem branżowym test Cinebench R15 i R11.5 z wynikiem 2454 i 27,40.
Procesory AMD Ryzen są dostępne od teraz u wybranych sprzedawców internetowych.
 

Źródło: AMD