Porównywarki cen – która jest najlepsza?

Odkąd internet zaczął odgrywać znaczną rolę w życiu człowieka interes wyczuły wszelkie sklepy, otwierając swoje internetowe filie. Nic więc dziwnego, że zaistniała potrzeba powstania porównywarek cen, mających ułatwić wybór najbardziej korzystnej cenowo oferty danego asortymentu. W Polsce liczą się trzy serwisy tego typu: Ceneo, Nokaut i Skąpiec. Warto im się przyjrzeć z bliska i porównując ich główne zalety i wady zdecydować, która z nich jest najbardziej dokładna, ma najwięcej ofert i opcji.

Porównanie ilości ofert i cen asortymentu

Na początek przeanalizuj poniższą tabelkę. Zawarłam w niej dziesięć różnych produktów elektronicznych, które można znaleźć we wszystkich trzech porównywarkach. Przyjrzyj się liczbie ofert, jakie można znaleźć w każdej z nich oraz najniższym cenom, jakie oferują sklepy internetowe w nich zawarte. Wytłuszczoną czcionką są oznaczone oferty najkorzystniejsze.

 

CeneoNokautSkąpiec
Produkt:Ilość ofertNajniższa cenaIlość ofertNajniższa cenaIlość ofertNajniższa cena
Nokia C636880 zł28911 zł34880  zł
Fifa 11 na PC53115 12122 zł36116 zł
Fujifilm FinePix HS1099392731395zł1101392 zł
Samsung ML-16404238 5281 zł8238 zł
HP L2151ws7468 6469 zł7468 zł
Microsoft Xbox 360 Arcade26652 37652 zł24652 zł
SanDisk Cruzer Micro U3 16GB1370 5127 zł11108 zł
Garmin nuvi 13507943535440 zł161436 zł
Apple iPad 32GB162875 43522 zł24 2875 zł
MSI AE2400573672 203821 zł623679 zł

 
Powyższa tabelka wyraźnie pokazuje, że najatrakcyjniejsze oferty można znaleźć w porównywarce Ceneo. Na drugim miejscu, minimalnie za liderem, jest Skąpiec, natomiast daleko, daleko w tyle zostaje Nokaut, któremu w powyższym wyścigu udało się wygrać tylko raz (w przypadku konsoli Xbox 360).

Jeśli natomiast pod uwagę weźmiesz liczbę ofert, jakie można znaleźć w poszczególnych porównywarkach, zdecydowanie na czele jest Skąpiec. Zaraz za nim plasuje się Ceneo, a znów na samym końcu – Nokaut.

Oczywiście nie możesz zapominać, że powyższa tabelka przedstawia porównanie tylko dziesięciu spośród wielu tysięcy produktów dostępnych w Ceneo, Nokaucie i Skąpcu. Można jedynie domniemywać, że analizując większą ilość sprzętu wyniki wyglądałyby podobnie.

Ceneo

Korzystanie z Ceneo jest wręcz intuicyjne. Jeśli wiesz jakiego produktu dokładnie szukasz, wpisujesz jego nazwę w okno głównej wyszukiwarki, znajdującej się na górze strony. Jeśli natomiast dopiero rozglądasz się za jakąś pozycją (np. za laptopem), wejdź w odpowiednią kategorię, a tam wybierz interesujące Cię parametry techniczne urządzenia i przedział cenowy.
 

By w pełni korzystać z tej porównywarki cenowej, nie trzeba się nigdzie logować (co ciekawe, nawet nie ma takiej możliwości na stronie). Wszystkie opcje są ogólnodostępne i mogą z nich skorzystać wszystkie osoby odwiedzające stronę.
 

Ciekawostką w Ceneo jest fakt, iż oprócz najniższych i najwyższych ofert cenowych w sklepach internetowych, pokazuje także ile dany asortyment kosztuje na Allegro. Jest to dość istotna funkcja dla wszystkich, którzy chcą mieć rozeznanie cenowe we wszystkich możliwych miejscach w sieci.
 

Ceneo to porównywarka cenowa dbająca o swój wizerunek i swoich klientów. Właśnie z myślą o nich stworzyło program „Zaufane opinie”, dzięki któremu wszelkie komentarze umieszczane w serwisie są autentyczne. Dzięki zastosowaniu specjalnej weryfikacji komentarzy, strona uniemożliwia wystawianie nieprawdziwych opinii o sklepach.
 

 
Na stronie Ceneo znajdziesz również poradniki zakupowe, w których dowiesz się wielu rzeczy między innymi na temat skutecznego wyszukiwania produktów, wyboru odpowiedniego sklepu, składaniu zamówienia, prawach konsumentów i wiele innych. Skoro już jestem przy przewodnikach, warto wspomnieć, że Ceneo oferuje bardzo interesujące teksty na temat sprzętu elektronicznego. Opisują na jakie cechy zwrócić uwagę przy kupnie danego produktu, jego zalety i tym podobne. Warto się z nimi zapoznać przed kupnem wybranego wcześniej urządzenia – można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy.
 

Nokaut

W przeciwieństwie do Ceneo, Nokaut oferuje możliwość zarejestrowania się na stronie, przez co zyskuje się nowe funkcje. Założenie konta skutkuje dostępem do następujących funkcji: alerty cenowe (mailowe powiadomienia w momencie osiągnięcia przez dany produkt określonej ceny), listy produktów (możliwość stworzenia listy produktów, które chcesz kupić), komentarze i oceny,
forum (możliwość wymieniania się zdaniami na różne tematy), twój profil (udostępnienie wiadomości o sobie), znajomi (możliwość zapraszania znajomych).
 

 

Pozostałe możliwości strony są identyczne, jak pozostałych dwóch porównywarek. Każdy niezalogowany użytkownik może wyszukać dany produkt zarówno po nazwie, jak i jego parametrach technicznych.
 

 

Osobiście uważam jednak, że Nokaut jest lekko niedopracowany, ale stara się jak tylko może. Podobnie jak w Ceneo, także i tutaj znajdziesz poradniki dla kupującego, jednak w nieco innej – według mnie – gorszej formie. We wspomnianej porównywarce wszystkie teksty na temat kupowania każdego typu sprzętu elektronicznego są w jednym miejscu, natomiast w Nokaucie pojawiają się co jakiś czas, jak wpisy na blogu aktualizowanym bardzo nieregularnie i nie są tak dokładne jak u poprzednika. Warto dodać, że Nokaut oferuje również poradnik „Jak bezpiecznie kupować w internecie” i szeroko opisane prawa konsumenta, za co niewątpliwie należy mu się pochwała.
 

Skąpiec

Na koniec została ostatnia z porównywanych porównywarek cenowych – Skąpiec. Podobnie jak w Nokaucie, także i tutaj jest możliwość zalogowania się, by móc korzystać z dodatkowych funkcji. Wśród nich znajdziesz między innymi opcję stworzenia listy ulubionych towarów, śledzenia zmian w ulubionych produktach, polecenia znajomemu wybranego asortymentu czy też ustawienia alarmu cenowego. Ostatnia możliwość jest najciekawsza – we wskazanym polu przy danym produkcie wpisujesz cenę, jaką jesteś w stanie za niego zapłacić i jeśli kiedyś jego cena spadnie poniżej podanego przez ciebie pułapu, dostaniesz mailowe powiadomienie.
 


 

 
W przeciwieństwie do Ceneo i Nokautu, Skąpiec nie oferuje użytkownikowi żadnych poradników jak kupować w sklepach internetowych czy szczegółowych porad, w jaki sposób wybrać idealny dla siebie sprzęt elektroniczny lub produkt z innego segmentu. Porównywarka ta nie ma również opcji pomocy. Jedyne, co uda się znaleźć na stronie to FAQ, gdzie znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania.
Można więc podsumować, że Skąpiec oferuje wyłącznie to, do czego służy porównywarka, czyli wyszukiwanie najatrakcyjniejszych ofert cenowych, ich opinii i komentarzy.
 

Ku przestrodze

Niestety często zdarza się, że osoby zarządzające sklepami internetowymi, jakie można znaleźć w porównywarkach cenowych, próbują oszukać klienta. Przykładem tego może być celowe zaniżanie ceny, przy czym w momencie przejścia na stronę danego sklepu okazuje się, że akurat tego sprzętu nie ma na stanie. Można się także spotkać z sytuacją, gdy nazwa danego urządzenia jest niezgodna z asortymentem, jaki przedstawia. I tak, kiedyś szukając jakiegoś telefonu w jednej z porównywarek natknęłam się na bardzo tani model, będący w wynikach na pierwszym miejscu. Po przejściu do sklepu niestety okazało się, że były to wyłącznie słuchawki do tego telefonu, mimo że link prowadził do „Nokia C6”. Wszystkie te zabiegi mają na celu znalezienie się danego sklepu na najwyższym miejscu w wynikach w poszczególnych porównywarkach, a co za tym idzie – sprowadzenie nowych klientów.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw trzem porównywarkom cenowym, można wybrać jednego, zdecydowanego lidera. Subiektywnie tytuł ten przyznaję Ceneo – nie dość, że spełnia rolę porównywarki znakomicie, to ma jeszcze rozbudowaną bazę poradników dla użytkowników, co jest jej niewątpliwym atutem. Zaraz za Ceneo jest Skąpiec, który umożliwia znalezienie atrakcyjnych ofert cenowych. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić ceny poszczególnych urządzeń w obu porównywarkach. Zyskasz pewność, że wybierasz faktycznie najtańszą ofertę na rynku.