Plotka: Samsung planuje tablet z Windows 8

Wygląda na to, że Samsung dołączył do ASUSa, Della, HP oraz Lenovo w gronie producentów, którzy planują wyprodukować tablet z zaimplementowanym Windowsem 8. Czyżby pozycja Androida jako króla tabletów była zagrożona? Tak poważnym konkurentem system Microsoftu jeszcze nie jest, ale widoczna jest tendencja koncernów, które do tej pory kurczowo trzymały się OS Google do częściowego odchodzenia od Androida. Oczywiście zwolennicy tego systemu nie muszą się póki co obawiać – w dalszym ciągu większość urządzeń mobilnych produkowana jest właśnie z myślą o Androidzie.
W trakcie procesu tworzenia Windowsa 8 Samsung, wraz z Qualcommem, który ma dostarczać procesorów do windowsowskiej linii tabletów, niejednokrotnie prezentował prototypy i propozycje tabletów działających właśnie w oparciu o ten system operacyjny. Samsung jest zmuszony implementować chipy Qualcomma, ponieważ jego własny procesor Exynos nie uzyskał oficjalnego wsparcia Microsoftu. Takowe posiadają na razie jedynie układy Nvidii, Texas Instruments oraz właśnie Qualcomma.
W aktualnie przewidywanej konfiguracji, najbardziej prawdopodobnym kandydatem na  procesor jest chip Snapdragon S4 MSM8960 z dwoma rdzeniami o zegarze 1,5 GHz. Według benchmarków, jest on wydajniejszy nawet od układu Tegra 3. Premierę tabletu przewiduje się na październik tego roku.

Źródło: bloomberg