PlayStation 5 zapowiedziane! Znamy szczegóły

Na takiego newsa miłośnicy gier komputerowych czekają chyba od około 2 lat. Sony nareszcie potwierdziło, że pracuje nad nową konsolą. Ba, podało kilka interesujących detali na jej temat. Oficjalną prezentację prowadził Mark Cerny, główny architekt konsol PlayStation 4 i 5.

Data premiery PlayStation 5

Zacznę na opak – od tego, czego się nie dowiedzieliśmy. Firma Sony deklaruje, że premiera PlayStation 5 na pewno nie odbędzie się w tym roku. Patrząc na wcześniejsze plotki oraz doniesienia twórców gier AAA, które miały trafiać już na nową generację konsol, premiery nowej konsoli Sony możemy spodziewać się w 2021 roku. Optymiści wskazują, że konsola zadebiutuje przed sezonem świątecznym w listopadzie lub grudniu 2020 roku.

Specyfikacja PlayStation 5

Tutaj Sony podało garść konkretów. Konsola PlayStation 5 ma oferować nie tylko wsparcie dla rozdzielczości 4K, ale być gotowa także do odtwarzania materiałów 8K – chodzi tu zapewne wyłącznie o materiały wideo. Będzie to możliwe za sprawą 8-rdzeniowego układu AMD Ryzen 3. generacji (architektura 7 nm, Zen2), korzystającego z układu graficznego AMD Radeon NAVI.
Po raz pierwszy w konsoli zostanie wykorzystany dysk SSD, który pozwoli skrócić czasy ładowania gier nawet 15-krotnie. Podano przykład gry Spider-Man, która na PlayStation 4 Pro wczytuje się 15 sekund, a na devikicie PlayStation 5 – zaledwie 0.8 sekundy.
Nie zabraknie napędu płyt (to ciekawe w świetle różnych plotek), a sprzęt wyposażony zostanie ponadto w dobrej jakości przetwornik dźwięku.

Wsteczna kompatybilność PlayStation 5

Jedną z cech urządzenia ma być wsteczna kompatybilność, już od dnia premiery. Co ciekawe będzie ona dotyczyła nie tylko gier z konsoli PlayStation 4, ale także akcesoriów. Zapowiedziano, że gogle PlayStation VR obecnej generacji będą współpracowały z konsolą PlayStation 5.