Phablety nową szansą dla Windowsa RT

„Surface RT był naszym pierwszym tabletem [z procesorem] opartym na architekturze ARM. Jako że telefony rozwijają się w kierunku tabletów, możecie spodziewać się, że w przyszłości zobaczycie znacznie więcej tabletów, działających pod kontrolą Windowsa, z układami ARM na pokładzie”.

Słowa te padły z ust wiceprezesa Microsoftu Terry’ego Myersona podczas spotkania analityków finansowych firmy. Czy jest to zapowiedź phabletów Microsoftu, działających pod kontrolą systemu operacyjnego Windows RT?

Kilka dni temu gruchnęła plotka jakoby premiera phabletu Nokia Lumia 1520 została przesunięta na październik pod naciskiem Microsoftu. Niewykluczone, że przyszły właściciel Nokii zmienił pierwotną koncepcję i chce, aby telefon korzystał nie z Windowsa Phone 8, ale z Windowsa RT.

Możliwe także, że Microsoft rozważa połączenie Windowsa Phone i Windowsa RT w jeden system operacyjny, z którego będą korzystały zarówno klasyczne smartfony i phablety, jak i tablety i urządzenia hybrydowe, na co mogą wskazywać słowa Myersona:

„Powinniśmy mieć we wszystkich naszych urządzeniach jeden system operacyjny i jeden interfejs programowania aplikacji. Każda stworzona przez nas aplikacja powinna być dostępna na wszystkich naszych urządzeniach”.

Jak będzie w rzeczywistości? Czas pokaże. Ciężko jednak wyobrazić sobie scenariusz, w którym Microsoft porzuca zupełnie Windowsa RT – cały projekt pochłonął zbyt dużo czasu, a przede wszystkim pieniędzy, żeby tak po prostu go zostawić.

Źródło: ZDNet